Jak platforma Wattpad traci swoją oryginalność

0
60
Jak platforma Wattpad traci swoją oryginalność
Wattpad

Platforma Wattpad powstała w 2006 roku. Umożliwia ona publikowanie własnych opowiadań, fanfiction, wierszy, oraz wielu innych gatunków literackich. Na ten moment jest to jedna z najpopularniejszych stron i aplikacji, do pisania książek.

Początki Wattpada

Nie da się ukryć, że Wattpad od początku swojego istnienia bił rekordy popularności. Zapewne jest to związane w dużym stopniu z anonimowością treści. Autor publikujący swoje dzieło ma możliwość pełnego ukrycia swojej tożsamości, co jest świetną alternatywą dla osób mniej pewnych swojego talentu. Początki aplikacji, to była pewna rewolucja. Wielu młodych pisarzy mogło się w ten sposób wyrazić, odkryć swoje powołanie, talent i możliwości pisarskie. Tematyka była zróżnicowana, począwszy od fan fiction o swoich ulubionych aktorach, piosenkarzach lub youtuberach, do gatunków fantastycznych o wróżkach, wampirach i wilkołakach. Każda powieść cechowała jedna rzecz – kreatywność. Nieważne jak źle napisana książka, była ona oryginalna i spośród setek innych publikacji miała w sobie coś, co ją wyróżniało.

Przełom Wattpada

Jak w każdej tego typu aplikacji następował pewien przełom. W tym przypadku stało się to w momencie, gdy amatorscy pisarze zaczęli wydawać swoje dzieła w wersji papierowej. A dodatkowo do tego kilka z nich zekranizowano. Seria książek, oraz filmów After swój debiut miała właśnie na Wattpadzie. Fan fiction o Harrym Stylesie autorstwa Anny Todd, od 2019 roku podbijała kina. W Polsce ów przełom nastąpił chwilę po wypuszczeniu trylogii Hell autorstwa Katarzyny Barlińskiej. I od tego momentu wszystko się zaczęło – a raczej skończyło.

Kopia nie inspiracja

Wielu czytelników, od debiutu Hell, nie potrafi znaleźć na Wattpadzie nic świeżego, oryginalnego. Trylogia stała się pewnego rodzaju ikoną na platformie, po której wszyscy nowi pisarze chcieli stworzyć coś podobnego. Ale po co wywlekać cały czas tę samą historię? Szczególnie w przypadku, gdy autorowi nie chce się zmienić imienia lub nazwiska głównego bohatera, a historia w większości jest identyczna. Tacy autorzy nie są oryginalni, ich książki stają się popularne jedynie dzięki pierwotnej wersji innego autora. Jest to jeden z wielu przykładów, dlaczego platforma Wattpad jest coraz mniej atrakcyjna. Takich historii jest wiele, wystarczy poszukać. Przeczytawszy kilka z nich, czytelnik jest w stanie wymienić charakterystyczne cechy, które powielają się w co drugiej książce: dialogi, imiona, nazwiska, doświadczenia życiowe głównych bohaterów, a także większość kłótni między nimi. Po pewnym czasie staje się to nudne i zniechęcające. W kolejnych książkach czytelnik jest w stanie przewidzieć jak potoczy się dalsza historia. Przechodząc do meritum, historiom na Wattpadzie brakuje dwóch najważniejszych cech – efektu zaskoczenia i oryginalności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments