Czy zmiana pogody ma istotny wpływ na człowieka?

0
295
zmiana pogody
źródło: pixabay.com

Nie tylko człowiek ma wpływ na przyrodę, ale również ona oddziałuje na człowieka. Mowa przede wszystkim o pogodzie – zmiany atmosferyczne dają się we znaki sporej liczbie osób.

Według badań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej 50-70% osób zauważa u siebie reakcję na zmianę pogody. Przeważnie dolegliwości pojawiają się przy nagłych przypadkach i dotyczą tych, którzy cierpią na choroby przewlekłe. Mimo wszystko to nie musi być reguła, ponieważ każdy z nas jest podatny w jakimś stopniu.

Meteopatia

Meteopatą nazwiemy osobę szczególnie nadwrażliwą na nagłą lub nawet stopniową zmianę pogody. Może dotyczyć temperatury, wilgotności, zachmurzenia, opadów czy ciśnienia atmosferycznego – a zwłaszcza tego ostatniego. Badania pokazują, że meteopatami najczęściej są: kobiety, ludzie w średnim wieku oraz cierpiący na zaburzenia lękowe i depresję. Lekarze nie odkryli jeszcze mechanizmów, które stoją za gorszym samopoczuciem wśród takich osób. Być może ma to związek z oddziaływaniem naturalnych wpływów elektromagnetycznych na podwzgórze w mózgu, co w konsekwencji prowadzi do wydzielania większej ilości hormonów stresu.

Do najczęstszych dolegliwości należą: bóle głowy, bóle mięśni, bóle reumatyczne, problemy z koncentracją, osłabienie organizmu, brak energii, a nawet migreny.

Wszystkiemu winne ciśnienie atmosferyczne?

Zmiana pogody łączy się właśnie z ciśnieniem atmosferycznym. Wzrost lub obniżenie ciśnienia o 8 hPa na dobę dość mocno odczują osoby wrażliwe na opisywane czynniki pogodowe. Statystyki pokazują, że zbyt gwałtowna zmiana może być nawet zabójcza, bowiem w takich dniach odnotowano więcej przypadków zawałów serca i migotania przedsionków. Niskie ciśnienie atmosferyczne wiąże się ze zmniejszeniem ilości tlenu w powietrzu, co wymusza na nas głębsze oddechy. Z kolei wysokie ciśnienie powoduje problemy z układem krążenia. Wtedy to meteopaci są rozdrażnieni i senni. Ten stan pogody jest szczególnie uciążliwy dla osób z problemami żylnymi, stanami zapalnymi, chorujących na miażdżycę lub niewydolność nerek.

Jak sobie z tym poradzić?

Należy zdać sobie sprawę z tego, że człowiek nie ma wpływu na zmieniająca się pogodę. Dobrze jest podjąć w tym czasie aktywność fizyczną – choćby spacer po okolicy – która pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie. Co więcej, warto spożywać pokarmy bogate w witaminę B, magnez i żelazo, bo te poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego. Nie zapominajmy także o dobrym śnie oraz unikaniu stresujących sytuacji. Jeśli negatywne skutki są dla nas uciążliwe, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Specjalista pomoże zdiagnozować przyczyny złego stanu zdrowia, jeśli nie będzie to winą wyłącznie zmian atmosferycznych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments