Czy jedząc wszystko można schudnąć?

0
956
Dieta
fot. nakaridore on freepik.com

W nowym roku chcesz pozbyć się kilku zbędnych kilogramów i zadbać o zdrowe odżywianie? Sprawdź, jak możesz schudnąć bez głodówki, restrykcyjnej diety czy odmawiania sobie swoich ulubionych przekąsek.

Od zawsze słyszymy, że jeśli chcemy schudnąć, nie możemy jeść słodyczy, fast foodów, a nawet chleba. Jedzenie staje się naszym wrogiem, a my podejmujemy się wyszukanych diet, które w żadnym stopniu nie są dla nas zadowalające. Ostatecznie kończy się to efektem jo-jo, ponieważ podczas chwili słabości rzucamy się na wykluczone przez nas produkty.

Deficyt kaloryczny

Kluczem do sukcesu w zredukowaniu wagi jest nic innego, jak deficyt kaloryczny. Polega on na dostarczaniu mniejszej ilości energii, niż zużywamy na co dzień. Każdy z nas ma swoje indywidualne, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, które informuje, ile powinniśmy dostarczyć organizmowi kalorii, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Jeśli dostarczamy tych kalorii więcej, niż nasz organizm potrzebuje – tyjemy, jeśli mniej – chudniemy. W sytuacji, gdy jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie i zużywamy więcej energii niż dostarczamy, możemy sobie pozwolić na zjedzenie większej ilości kalorii. W związku z tym istnieją dwa sposoby osiągnięcia deficytu: poprzez stosowanie diety o zmniejszonej zawartości kalorii lub większą ilość dziennej aktywności fizycznej.

Dieta
fot. pixabay.com

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Na poprawne określenie swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego wpływa wiele czynników, takich jak: płeć, wiek, waga czy aktywność fizyczna. Obecnie w internecie jest dostępnych wiele kalkulatorów, które obliczają nam naszą podstawową przemianę materii, dzienne zapotrzebowanie oraz deficyt lub nadwyżkę. Wystarczy podać wcześniej wspomniane wartości i uzyskujemy wyznaczoną ilość kalorii, którą powinniśmy spożywać.

Ile kalorii obciąć, aby schudnąć?

Aby nasze odchudzanie było skuteczne i przede wszystkim zdrowe, nie możemy przesadzać. W związku z tym nasz ujemny bilans kaloryczny powinien wynosić około 300-400 kcal. Podczas ustalania ujemnego bilansu kalorycznego, należy także pamiętać o wartościach odżywczych. Odpowiedni dobór dziennego spożycia białka, tłuszczów i węglowodanów również jest bardzo ważny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Czy sam deficyt wystarczy?

Dieta jest podstawą skutecznego odchudzania. W związku z tym utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego w zupełności wystarczy do zrzucenia zbędnych kilogramów. Warto jednak podjąć się jakiejś aktywności fizycznej, ponieważ ułatwia ona utrzymanie deficytu i wnosi wiele dobrego dla naszego ciała i organizmu. Jeśli nie jesteśmy fanami sportu, wystarczy zwykły spacer, aby spalić trochę kalorii i dostarczyć sobie trochę ruchu. Dlatego też warto pamiętać o wykonywaniu 10 tys. kroków dziennie, które mogą nam pomóc w przyspieszeniu redukcji.

Spacer
fot. pixabay.com

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, sprawdź, jak możesz zmienić swoje nawyki żywieniowe.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments