Zmiany w sezonie 10 League of Legends – “Żywioły powstają”

Lol anniversary
Grafika z okazji 10 rocznicy powstania League of Legends.

Podczas niedawnych obchodów 10 rocznicy powstania League of Legends Riot Games zaskoczyło całą branżę gamingową ilością nowych tytułów oraz usprawnień do istniejących już gier, nad którymi pracują. FPS, karcianka, bijatyka czy też porty mobilne poprzednich gier to tylko niektóre z nadchodzących nowości. W tym artykule chciałbym jednak poruszyć kwestię najciekawszą dla zapalonych graczy – zmiany w sezonie 10 League of Legends.

Szczeliny żywiołów

Kolejny sezon rozgrywki położy jeszcze większy nacisk na smoki. Developerzy chcą, aby każda gra była na swój sposób unikalna. Wprowadzają więc tzw. Szczeliny Żywiołów, które zależnie od typu trzeciego odrodzonego w grze smoka, zmienią wygląd mapy, aż do końca danej rozgrywki. Dla przykładu – smok piekielny spowoduje otwarcie piekielnej szczeliny, która utworzy nowe ścieżki w obozach z niebieskim oraz czerwonym wzmocnieniem. Wypali także otaczające je krzaki. Pełną listę zmian na które wpływ mają szczeliny, znajdziecie na poniższej grafice.

Szczeliny
Właściwości poszczególnych Szczelni Żywiołów.

Wzmocnienie smoków oraz ich dusze

Włodarze z Riot Games zdecydowali się na ponowne zbalansowanie bonusów przyznawanych przez naszych skrzydlatych przyjaciół. Większe zmiany dotknęły jednak tylko dwóch z nich: powietrznego oraz górskiego. Ten pierwszy będzie teraz zmniejszał czas potrzebny do odnowienia naszej superumiejętności, natomiast drugi zapewni zwiększenie pancerza oraz odporności na magię. Zmianie ulegnie także „stackowanie” się bonusów otrzymywanych od smoków. Kiedy drużyna zabije czwartego z nich, zamiast kumulować wzmocnienia, otrzyma duszę smoka, którego zabiła najwięcej razy. Owe dusze zapewniają ogromne bonusy, trwające, aż do końca rozgrywki, a co ważniejsze – tylko jedna drużyna może posiadać duszę smoka. Po otrzymaniu duszy smoka przez którąś z drużyn, legowiska zacznie bronić Starszy Smok. Pełną listę wzmocnień które oferują dusze, znajdziecie na poniższej grafice.

Dusze smoków
Opis działania smoczych dusz.

Starszy smok

Jeśli mówimy o zmianach, to nie można zapomnieć o tych, które dotkną „ojczulka” naszych skrzydlatych przyjaciół. Elder Drake ma nie faworyzować już drużyny, której jak dotąd udało się zabić więcej smoków – wciąż daje on więc krótkie, potężne wzmocnienie, jednak jego moc jest teraz zawsze taka sama. Nowością, którą jednak posiada owe wzmocnienie, jest Ofiarowanie Starszemu. To potężna umiejętność, która sprawia, że każdy wróg o niskim stanie zdrowia, którego dotknie nasze podpalenie – natychmiast zginie.

Nowe zaułki w bocznych alejach

Oprócz zmian dotyczących smoków, renowacji uległa także podstawowa wersja mapy – na dolnej oraz górnej alejce pojawią się nisze, wyposażone w trzy pasma zarośli oraz przestrzeń w środku, która ma za zadanie pomóc w sprytnym ogrywaniu naszych przeciwników. Dodatkowo zostaną także dodane nowe pasma krzaków w pobliżu niebieskiego wzmocnienia – mają one za zadanie otworzyć nowe możliwości strategiczne podczas zagrań w okolicy smoka oraz Barona Nashora.

Nisza
Wygląd nowo powstałych nisz.

Zmiany w przedmiotach oraz runach

Ponownej zmianie ma także ulec itemizacja dla roli wspierającego. Od teraz początkowe przedmioty będą oferowały większą różnorodność (nastawienie na obrażenia czy też na bycie bardziej odpornym), a do ich ulepszenia nie będzie już potrzebne wydawanie złota. Taka zmiana ma pozwolić supportom na ciekawsze oraz bardziej zróżnicowane buildy bez potrzeby inwestycji wczesnych zarobków w podstawowy element ich ekonomii. Zmianom ulec mają także przedmioty dla zabójców – w szczególności Ostrze Nocy, które będzie funkcjonować podobnie do Całunu Banshee. Zapowiedziany został także co najmniej jeden nowy przedmiot zapewniający lethality. Riot Games zapowiedziało także całkowite usunięcie Włóczni Shojin oraz zmiany w runach kluczowych, takich jak, chociażby Zdobywca, Kleptomancja czy Reperkusje.

Zmiany w zdobywaniu doświadczenia

Ostatnią, a zarazem możliwe, że najważniejszą zmianą, o której warto wspomnieć, są zmiany dotyczące zmian w zdobywaniu doświadczenia. Riot zwiększa ilość doświadczenia zdobywaną przez bohaterów na solowych liniach, jednocześnie zmniejszając doświadczenie, gdy dzieli je dwóch lub więcej bohaterów. Takie zmiany mają zwiększyć użyteczność bohaterów grających na górnej alejce.

Po szczegółową listę zmian zapraszam na oficjalną stronę Riot Games

A wam jak podobają się zmiany zaproponowane na dziesiąty, jubileuszowy sezon Ligi Legend? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Nowe gry od twórcy League of Legends!

Nowe gry od twórcy League of Legends!