Wyczekiwana planszówka – On Mars trafia do pierwszych graczy

On Mars
źródło: materiały prasowe

Jedna z najbardziej oczekiwanych gier od wydawnictwa Hobbity.pl jest już dostępna w sprzedaży. Przedpremierowe zamówienia planszówki trafiają na stoły pierwszych testerów. W On Mars wcielimy się w rolę szefa jednej z prywatnych kompanii eksploracji i kolonizacji przestrzeni kosmicznej. Naszym celem będzie rozwinięcie największej, najbardziej zaawansowanej, samowystarczalnej i niezależnej od żadnej Ziemskiej korporacji kolonii na Marsie.

On Mars to gra planszowa tematycznie podobna do Catana, ale różniąca się mechaniką. Skomplikowany system gry może okazać się odpowiedni dla nieco bardziej zaawansowanych graczy. Przeznaczona dla maksymalnie 4 graczy powyżej 14 roku życia planszówka daje nam rozrywkę na około 2 godziny. Jako osadnicy przybyli z Ziemi musimy przenieść życie na czerwoną planetę, tworząc własną kolonię.

Fabuła

Na stronie wydawcy – Hobbity.pl znajdziemy dokładny zarys tego, co On Mars ma nam do zaoferowania:

W 2037 r. na Marsa przybyli pierwsi koloniści! Baza została już założona, a przez najbliższe pięćdziesiąt lat grupa niezwykle odważnych ludzi z prywatnych firm zajmujących się eksploracją kosmosu, wybuduje dużą kolonię rządzoną przez naziemną organizację, OMDE (Organizacja Rozwoju i Eksploracji Marsa). Jako główny astronauta z prywatnej firmy zajmującej się eksploracją kosmosu, chcesz zostać pionierem w rozwijaniu największej i najbardziej zaawansowanej kolonii na Marsie, realizując dzięki temu cele misji OMDE, a także tajny plan Twojej firmy. Zatrudniając kolonistów i zarządzając nimi, możesz odkrywać nowe terytoria, wydobywać zasoby ukryte pod powierzchnią oraz zarządzać konstrukcją, zasilaniem i modernizacją budynków, takich jak: fabryki tlenu, elektrownie czy kopalnie. Kolonizacja nowej planety wymusza zmianę priorytetów. Od teraz trzeba nauczyć się, że woda, powietrze i inne rzeczy niezbędne do przeżycia są cenniejsze niż pieniądze. Czy odważysz się wziąć udział w kolejnym największym podboju ludzkości?

Mechanika gry

Rozgrywka w On Mars odbywa się w turach podzielonych na fazy. Wspólnie decydujemy, który z celów OMDE zrealizujemy w czasie gry. Następnie otrzymujemy ograniczony zestaw akcji możliwy do wykonania w swojej turze, oraz surowce zapewnione przez Ziemię, które wybraliśmy w poprzednim etapie. Zgodnie z kolejnością rozgrywki wykonujemy po jednej akcji. Wznosimy budynki, produkujemy łaziki planetarne oraz statki, eksplorujemy planetę oraz prowadzimy na niej badania. Musimy jednak robić to “z głową”, gdyż budynki zużywają energię, a niektóre z budynków późniejszych faz w ogóle nie mogą zostać przez nas wzniesione przed elektrowniami.

Każda akcja przynosi nam koszt i jest związana z wykorzystaniem ograniczonych zasobów energii. Istotnym elementem jest więc to, abyśmy odpowiednio zarządzali generatorami energii i elektrowniami, oraz mądrze poświęcali akcje na ich rozbudowę. Budynki wymagają odpowiednich surowców do wzniesienia, które musimy zakupić lub pozyskać. Aby korzystać z budynków, musimy przydzielić do nich pracowników, zasilić je energią oraz dostarczyć do nich tlenu.

Swoim pracownikom musimy zapewnić wystarczające do przetrwania i działania ilości tlenu, żywności i wody, oraz schronienie przed niegościnnymi warunkami planety. Dodatkowo możemy rozważać możliwość magazynowania tych zasobów do późniejszego wykorzystania, aby kolonie mogły się ciągle rozwijać i zwiększać swoją populację. Gdy wszyscy gracze wykonają już swoje akcje, parametry każdej kolonii będą korygowane zgodnie z panującymi warunkami.

On Mars
źródło: materiały prasowe

Kolonizacja Marsa

Choć temat zaludnienia czerwonej planety był na topie pod koniec zeszłego wieku, do dzisiaj fascynuje nas jak wyglądałoby życie na Marsie. Dużo gier czy to planszowych czy komputerowych w swojej fabule wplata wątek osiedlenia ludzi na obcej planecie.  On Mars pokazuje jak mogą wyglądać pierwsze lata kolonizacji Marsa. Autor planszówki – Vital Lacerda porusza też ważny temat dla dzisiejszego świata – temat oszczędzania oraz wartości jakie niosą za sobą naturalne surowce, o które trzeba dbać.

Wydawnictwo Hobbity.pl dopiero rozsyła zamówione egzemplarze, ale już teraz można przeczytać komentarze na temat planszówki i zapoznać się z pierwszymi recenzjami. Opinie są jednogłośnie pozytywne, aczkolwiek możemy się spotkać z twierdzeniem, że zasady w On Mars są zbyt trudne i obszerne. Ale o tym możecie już przekonać się sami.

 

Kontroler do PS5 wejdzie na niespotykany dotąd poziom