Nieustraszeni: Normandia – wojenna gra planszowa już w sklepach

Nieustraszeni: Normandia
źródło: materiały prasowe

Jest czerwiec roku 1944. Dzięki największej w historii operacji desantowej podczas D-Day alianci zdobyli przyczółek na plażach Normandii. Prowadzimy swój pluton wgłąb Francji, aby odpychać siły niemieckie jak najdalej od brzegu. Musimy być gotowi na działania w bardzo trudnym terenie, bowiem odbywają się one pod ciągłym ogniem maszynowym i morderczym ostrzałem moździerzy.

Ogar Games 15 września ogłosiło oficjalną premierę gry Nieustraszeni: Normandia. Egzemplarze już dzisiaj trafiają do sklepów. Planszówka zdobyła tytuł najlepszej gry wojennej Golden Geek 2019. Jest również nominowana do najlepszej gry dla 2 graczy.

Gra oparta na prawdziwych wydarzeniach

Gra Nieustraszeni: Normandia opiera się w dużej mierze na działaniach plutonu strzelców Armii Amerykańskiej z II Wojny Światowej. Twórcy inspirowali się dokonaniami 30. Dywizji Piechoty w Normandii od dnia 10 czerwca do 13 sierpnia 1944 roku. Z pewnością zauważymy ten wpływ w składzie talii, scenariuszach, które rozgrywamy oraz w wykorzystanych ilustracjach i mechanice gry.

Fabuła

W grze Nieustraszeni: Normandia wcielamy się w rolę Dowódcy plutonu strzelców i wykonujemy szereg misji, których celem jest zdobycie i utrzymanie kluczowych pozycji. Każdy scenariusz to inne rozmieszczenie obszarów terenu, które trzeba rozpoznać i opanować, aby zdobyć określone cele. Swoje jednostki kontrolujemy zagrywając karty z talii, ale poniesione straty zmuszą nas do szukania możliwości wzmocnienia jej przy pomocy rezerwy.

Rozgrywka w pigułce

Nieustraszeni: Normandia to gra, w której budujemy swoje talie i przy ich pomocy rozgrywamy kampanię wojenną w realiach II Wojny Światowej. Używamy kart, by przejąć inicjatywę, wzmocnić swoje siły, manewrować nimi na polu bitwy i dokonywać bohaterskich czynów. Jednak każda strata w polu oznacza usunięcie karty z talii, a to ogranicza możliwości taktyczne i może sprawić, że będziemy bezbronni podczas kolejnego starcia.

Rozgrywka składa się z serii rund, podczas których zagrywamy karty, aby przesuwać swoje jednostki, atakować siły nieprzyjaciela i przejmować cele na mapie. Każda runda składa się z trzech faz:

1. Dobieranie kart
2. Określenie inicjatywy
3. Tury graczy

Po zakończeniu ostatniej fazy bieżąca runda dobiega końca i rozpoczyna się następna. Rundy są powtarzane aż do zwycięstwa jednego z graczy.

Gra jest przeznaczona dla 2 graczy powyżej 14 roku życia. Zabawa ma trwać około 45-60 min, a koszt, jaki musimy ponieść, by móc w niej uczestniczyć to 150 zł. Obecnie trwają promocje na zakup Nieustraszeni: Normandia w internetowych sklepach z grami.

 

Catan – planszówkowy “must have”

Catan – planszówkowy “must have”