Cytadela – nowa wersja klasycznej gry [recenzja]

0
1523
Cytadela

Bruno Faidutti od lat dostarcza nam rozrywkę na najwyższym poziomie. W 2000 roku stworzył grę kultową, która pod koniec zeszłego roku doczekała się kolejnego wznowienia. Mowa oczywiście o Cytadeli, tym razem wydanej przez wydawnictwo Rebel.

Czym jest Cytadela?

Cytadela to nowa edycja strategicznej gry opartej o wymianę kart, w której co rundę korzystamy z pomocy i zdolności innych postaci. Każdy mieszkaniec miasta zapewni nam zupełnie inny efekt, a my będziemy musieli umiejętnie lawirować między pozyskiwaniem korzyści dla siebie, a utrudnianiem rozgrywki przeciwnikom. Rozgrywka składa się z serii rund. Każda runda rozpoczyna się od fazy wyboru, podczas której gracze przekazują sobie karty postaci i wybierają po jednej na daną rundę. Wszystkie karty postaci mają specjalne zdolności, które pozwalają na przykład na kradzież monet czy zburzenie dzielnicy innego gracza. Po fazie wyboru następuje faza tur graczy, podczas której gracze pobierają zasoby i budują nowe dzielnice w swoich miastach. W ten sposób rozgrywka toczy się tak długo, aż jeden z uczestników wybuduje w swoim mieście 7. dzielnicę.

Główne atuty produkcji

Niewiele jest wciągających gier planszowo-karcianych, które z powodzeniem można zabrać na spotkania towarzyskie. Zdecydowana większość gier przystosowana jest na 4-5 osób, a w Cytadelę zagra nawet 8 osób! Mimo że gra najlepiej smakuje w większym gronie, to można się w nią dobrze bawić grając w duecie. Jednym z głównych atutów gry jest szybka, nieskomplikowana rozgrywka, której zasady wytłumaczycie znajomym w kilka chwil. Mimo prostych zasad i niewielkiego stopnia skomplikowania, Cytadela wciąga niemiłosiernie. Chce się do niej wracać i rozgrywać kolejne partie. To doskonała propozycja dla fanów gier z dużą liczbą interakcji – również tej negatywnej. Jeśli chcemy wygrać, musimy nie tylko dbać o własne interesy, ale też pilnować, by przeciwnicy nie rośli w siłę zbyt szybko. Dodatkowo, trzecia edycja gry otrzymała mniejsze i smuklejsze opakowanie, przez co zabranie gry w podróż nie powinna być problemem.

Cytadela
przykłądowa rozgrywka w grze Cytadela

W grze mamy dostęp do dużej liczby kart postaci. W pierwszych rozgrywkach zalecane jest korzystanie z tych podstawowych, ale bardziej doświadczeni gracze mogą̨ dostosować rozgrywkę̨ do swoich upodobań́, korzystając z gotowych scenariuszy z unikatowymi postaciami. Wszystko to sprawia, że każda rozgrywka może być inna, a gra nie będzie się nudzić!

Jak to jest wydane?

Jak zaznaczyłem wcześniej, nowe wydanie otrzymało mniejsze, bardziej kompaktowe opakowanie, co należy uznać za spory plus. Niestety to nie jedyna zmiana, względem wcześniejszej edycji. W celu zminimalizowania kosztów i zmniejszenia końcowej ceny produktu – w trzeciej edycji zamiast żetonów postaci pomocniczych, otrzymaliśmy to samo, tylko w formie małych kart. Żetony prezentowały się zdecydowanie lepiej, a sama rozgrywka zajmowała mniej miejsca na stole. Szkoda, ale jestem w stanie zrozumieć taką decyzję wydawnictwa. 

przykładowe karty dzielnic w grze Cytadela

Cytadela to gra karciana, więc jakość kart jest bardzo istotna. Niestety, w tym przypadku nie można chwalić wydawnictwa. Karty są cienkie i bardzo podatne na uszkodzenia. W przypadku gry opartej na tajemnicy, każde uszkodzenie karty może popsuć rozgrywkę. Koszulki ochronne są wręcz wymagane! Plastikowa korona i monety zawarte w pudełku są bardzo solidne i prezentują się bardzo dobrze. Mam wrażenie, że w tym aspeckie jest lepiej, niż we wczęsniejszej wersji. Gdyby karty były wykonane równie dobrze – nie miałbym się do czego przyczepić.

Oprawa graficzna gry Cytadela

Mam pewien problem z oprawą graficzna Cytadeli. Z jednej strony karty dzielnic mają świetne, bardzo klimatyczne grafiki. Są one mroczne, tajemnicze i generalnie – mogą się podobać. Niestety karty postaci wypadają dużo gorzej i wyglądają, jakby były z zupełnie innej gry. Niektóre rysunki na kartach postaci przypominają te z animacji Disneya. Trochę zabija to klimat całej gry. W moim odczuciu, te grafiki wymagają zmian!

przykładowe karty postaci do gry Cytadela
Podsumowanie

Lata mijają, wychodzą nowe fantastyczne gry, jednak swoją grywalnością Cytadela wciąż zaskakuje. Jest to produkcja, której proste zasady i ogromny fun z gry powodują, że jest to pozycja obowiązkowa na imprezach i spotkaniach towarzyskich. Koszt gry nie przekracza 100 zł, przez co stosunek cena-jakość stoi na bardzo wysokim poziomie. O samej rozgrywce nie mogę powiedzieć złego słowa, a wszystkie drobne „ale”, skierowane są wyłącznie do warstwy graficznej.

Serdeczne podziąckowania dla wydawnictwa Rebel za przekazanie egzemplarza do recenzji. Grę możecie zakupić w ich sklepie internetowym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments