Spotkania na festiwalu Tofifest [fotorelacja]

Spotkania na festiwalu Tofifest
fot. Asia Babiel

Festiwale filmowe to nie tylko okazja do obejrzenia wielu ciekawych filmów, ale również do spotkania się z ich twórcami. Na  toruńskim Tofifeście było ich wiele, nie sposób było znaleźć się na wszystkich. Zobaczcie kogo opowieści słuchaliśmy…

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest został oficjalnie zakończony w sobotę galą i koncertem Energia Polskiej Muzyki Filmowej. Wydarzenia festiwalowe trwały jednak o dzień dłużej.

Tegoroczna edycja MFF Tofifest odbywała się od 20 do 28 października i złożyło się na nią 150 filmów i 30 spotkań. Na kilku z tych rozmów mieliśmy przyjemność być. Były one idealną okazją do poznania bliżej ulubionych twórców i ich dzieła. Nie zabrakło pytań od festiwalowiczów i wymiany myśli na forum.

Spotkania na festiwalu Tofifest

Spośród licznych spotkań wybraliśmy 7. Znalazły się wśród nich zarówno te organizowane po pokazach filmowych, jak i oddzielne spotkania autorskie.

Naszym pierwszym wyborem było poniedziałkowe spotkanie z Łukaszem Grzegorzkiem, Jackiem Braciakiem i Karoliną Bruchnicką po pokazie filmu Córka Trenera. Tego samego dnia wybraliśmy się na spotkanie z Wojciechem Smarzowskim pod hasłem Czy Kler trzeba było nakręcić?, które prowadzili Jarosław Jaworski i Mateusz Łapiński w ramach Klubu Zasadniczo Dyskusyjnego. Był to event, który przyciągnął masę ludzi – sala w Jordankach była wypełniona po brzegi. Dyskusja między reżyserem, prowadzącymi i widownią, gdyby nie ograniczenie czasowe, prawdopodobnie trwałaby bez końca.

Wtorek przyniósł nam sympatyczne spotkanie z Urszulą Grabowską, na którym rozmawiano o wcześniej pokazanym filmie Wspomnienie Lata. W środę wybraliśmy się na spotkanie w języku angielskim. Toruń odwiedziły bowiem Jasmin Mozaffari i Caitlin Grabham – twórczynie kanadyjskiego filmu Firecrackers.

W piątek obejrzeliśmy Via Carpatia – polski film stworzony przez grono przyjaciół, a po nim uczestniczyliśmy w spotkaniu z Julią Kijowską i Piotrem Borowskim. Nasze ostatnie dni na Tofifeście to dwa spotkania autorskie z cudownymi kobietami. Pierwsze z Grażyną Szapołowką, a drugie z Mają Komorowską, która podczas jego trwania odebrała Złotego Anioła za całokształt twórczości.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii!
Wpadnijcie na oficjalną stronę Tofifestu. Znajdziecie tam zdjęcia ze spotkań, na które my nie dotarliśmy i inne ciekawe bonusy – na przykład sondę o tym, kto powinien zagrać Kopernika.