Koncert zamknięcia festiwalu Tofifest [fotorelacja]

Koncert zamknięcia festiwalu Tofifest [fotorelacja]
fot. Asia Babiel

W minioną sobotę odbył się koncert zamknięcia festiwalu Tofifest. 16. edycja toruńskiego festiwalu filmowego przeszła do historii!

To, co dobre, niestety szybko się kończy. 28 października nastąpiło oficjalne zamknięcie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Na sali w Centrum Kongresowo-Koncertowym Jordanki tłumnie zebrali się festiwalowicze zainteresowani tym, jakie filmy znalazły uznanie jury.

Girl podwójnym laureatem

Filmy z kategorii On Air ocenia jury w składzie: Robert Gliński, Julia Kijowska, Agnieszka Żulewska, Adam Woronowicz i Magnus Von Horn. Co roku festiwal daje również szansę na rozwój młodym i organizuje nabór do jury młodzieżowego oraz studenckiego. Jednogłośnie główne jury oraz studenci zdecydowali, że na Złotego Anioła zasłużył film Girl belgijskiego reżysera Lukasa Dhonta. Film opowiada o piętnastoletniej Larze, która spełnia swoje marzenie o szkole baletowej, jednocześnie walcząc o wydostanie się z chłopięcego ciała. Wyróżniony został natomiast Dear Son w reżyserii Mohameda Ben Attii. W tym samym konkursie jury młodych wybrało Summer Survivor Marijy Kavtaradze.

Na Tofifeście jurorem jest również publiczność, która po każdym z seansów zdaje organizatorom kartki z wystawionymi ocenami. Festiwalowicze w kategorii From Poland nagrodzili film Kamerdyner w reżyserii Filipa Bajona.

Krótkometrażowi zwycięzcy

W konkursie Shortcut filmy oceniali: Magdalena Łazarkiewicz, Anna Zamecka, Michalina Olszańska, Marcin Bortkiewicz oraz Marcin Sauter. Spośród 30 filmów wyłoniono laureata Złotego Anioła za odkrywczy, autorski język i gęstość opisu świata – Judgement w reżyserii Raymunda Ribay Gutierreza. Jury wyróżniło również 3 inne filmy: Wren Boys w reżyserii Harry’ego Lightona za ostrość widzenia i nieoczywistą narrację, animacja III Marty Pajek za sensualność i emocjonalną głębię oraz dokument Prisoners of Society Ratiego Tsiteladze za dotkliwy i osobny obraz człowieka w opresji.

Wręczenie Złotego Anioła i Flisaków

Co roku na festiwalu Tofifest wręczana jest nagroda Flisaka – za przyczynienie się do promocji regionu kujawsko-pomorskiego. W tym roku powędrowały one w ręce aktorki Grażyny Szapołowskiej, producenta Dawida Janickiego i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Statuetkę Złotego Anioła za całokształt twórczości przyznano Mai Komorowskiej.

Koncert Energia Polskiej Muzyki Filmowej

Na scenie CKK Jordanki pod kierownictwem artystycznym Bartka Staszkiewicza wystąpił wspaniały zespół, u boku którego zaśpiewała Gaba Kulka, Justyna Święs, Buslav oraz Ten Typ Mes. Muzycy zafundowali widowni sentymentalną podroż w czasie z utworami, które można było usłyszeć na ekranach kin i telewizorów. Wybrzmiały takie utwory, jak Motylem jestem z kultowego serialu Czterdziestolatek czy Już nie zapomnisz mnie z filmu Zapomniana melodia i wiele innych, przygotowanych specjalnie na ten wieczór.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie MFF Tofifest.

Do zobaczenia za rok!