Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest wkrótce w Toruniu

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest wkrótce w Toruniu

Tegoroczna edycja Tofifestu jest już szesnastą w historii tego festiwalu. Dzięki niemu co roku w okresie jesieni Toruń zamienia się w stolicę filmu.

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest będzie się odbywał od 20 do 28 października. To właśnie wtedy filmy i ich fani zawładną Toruniem. Z pewnością część z festiwalowiczów będzie bardzo wyraźnie widoczna na ulicach miasta. Często spacerują oni z przygotowanymi na tę okoliczność torbami czy ubrani w festiwalowe koszulki. W tym okresie miasto żyje tym eventem. Wydarzenia, które zaplanowano zajmą przestrzenie Centrum Kongresowo-Koncertowego Jordanki, Kina Centrum, Cinema City oraz Artus Cinema.

Tofifest nazywany jest „niepokornym festiwalem”. Koncentruje się na kinie, które nie boi się mówić o trudnych sprawach otaczającego nas świata i problemach współczesnych ludzi. Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszyć będzie hasło przewodnie kosmos. Hasło to ma charakter bardzo symboliczny, ponieważ zostało wybrane z okazji 50 lat od premiery Odysei kosmicznej Stanleya Kubricka. To właśnie kadr z tego dzieła zdobi plakaty promujące festiwal.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest wkrótce w Toruniu

Tofifest to idealna okazja do zapoznania się z najciekawszymi filmami, które niedawno miały swoją premierę, ale również do obejrzenia filmowych klasyków. Na festiwalu nie zabraknie filmów, które dostały w tym roku nominację do Oskara.

Głównym konkursem odbywającym się podczas Tofifestu jest On Air. Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. Co roku prezentowane są najważniejsze nowe filmy wyłonione drogą regularnego naboru i selekcji na najważniejszych światowych festiwalach m.in. w Rotterdamie, Berlinie, Cannes i partnerskich festiwalach.

Festiwal to nie tylko filmy, ale też ludzie, dlatego organizatorzy zadbali o wiele ciekawych spotkań. Swoją obecnością zaszczycą festiwalowiczów m.in. Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Zanussi, Wojtek Smarzowski, Katarzyna Figura, Filip Bajon, Jan Jakub Kolski, Jacek Braciak, Łukasz Grzegorzek, Eliza Rycembel, Urszula Grabowska czy Anna Radwan.

Do Torunia przyjadą również osobistości, którym wręczona zostanie nagroda Złotego Anioła. Statuetka za niepokorność, trafi do Mariana Dziędziela, Arkadiusza Jakubika i irańskiego reżysera Jafara Panahi. Złoty Anioł za całokształt twórczości w tym roku wręczony zostanie Mai Komorowskiej. Natomiast nagrodzonymi twórcami z regionu, którzy dostaną nagrodę Flisaka są Grażyna Szapołowska oraz Dawid Janicki.

Muzyka na Tofifest

Tofifest ma w swojej ofercie również wydarzenia wykraczające poza kino, z których na pewno ucieszą się melomani. 20 października na Gali Otwarcia zaprezentuje się Steve Nash i jego Film Orchestra. Gościnnie na scenie pojawi się Wojciech Waglewski, Ania Rusowicz oraz zespół Tulia. Gala Zamknięcia odbędzie się natomiast pod hasłem Energia Polskiej Muzyki Filmowej. 27 października wybrzmią utwory m.in. z filmów Andrzeja Wajdy, Marii Sadowskiej czy kina lat 30. i 40. Utwory wykonają polscy artyści: Gaba Kulka, Justyna Święs, Ten Typ Mes i Buslav.

Po pełny plan Tofifestu zapraszamy na stronę organizatora. Zachęcamy również do odwiedzenia ich facebooka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here