W głębi lasu – nowy polski serial na Netflixie

W głębi lasu
fot. materiały prasowe

W głębi lasu to nowa polska produkcja, która jest adaptacją bestsellerowej powieści Harlana Cobena pod tym samym tytułem. Osobiście uwielbiam tego pisarza. Ciekawa jestem czy ekran równie dobrze odda całą akcję tak jak książka.

W głębi lasu

To kolejna produkcja Netflixa rozgrywająca się w Polsce. Fabuła ma miejsce w dwóch odległych wymiarach czasowych – 1994 oraz 2019 rok. Opowieść w zaskakujący sposób ukazuje historię warszawskiego prokuratora, Pawła Kopińskiego. Kilkanaście lat temu mężczyzna stracił siostrę, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Była wtedy na obozie letnim. Następuje niespodziewany zwrot akcji, w którym natrafiono na poszlaki, prawdopodobnie powiązane ze zniknięciem dziewczyny. Nadzieję na rozwiązanie sprawy gaszą jednak wielkie rodzinne tajemnice.

Harlan Coben

Numer 1 w rankingach New York Timesa. Autor 30 powieści (Bez pożegnania, Nie mów nikomu, Jedyna szansa oraz cyklu Myron Bolitar) wydanych w nakładzie przekraczającym 70 mln sztuk. Jego książki są dostępne w 43 językach na całym świecie. W 2018 roku Netflix podpisał z autorem długookresową umowę, w ramach której powstanie 14 opracowań zarówno istniejących, jak i nadchodzących powieści Cobena.

Książka

Powieść od razu nasuwa na myśl fakt, że główny bohater Paul Copeland jest narratorem i głównym bohaterem opowiadającym o aktualnych wydarzeniach, a także o tych tragicznych sprzed kilkunastu lat. Wszystko toczy się wokół wyjazdu paczki znajomych na obóz. Paul był świadkiem krzyków dobiegających z głębi lasu. Najgorszy jest fakt, że była tam również jego siostra. Spośród czwórki zaginionych znaleziono tylko dwa ciała. Zatem, czy jest szansa na to, że siostra prokuratora żyje?

Uważam, że serial bardzo dobrze zobrazuje całą fabułę filmu. Z krótkiego opisu wynika, że wydarzenia mające miejsce w książce, nie są jakoś specjalnie zmodyfikowane na potrzeby produkcji. Nawet główny bohater tej polskiej produkcji przybrał podobne nazwisko.

Produkcja

Serial zapowiada się na sześć odcinków. Reżyserami produkcji są Leszek Dawid (Jesteś Bogiem), a także Bartosz Konopka (Królik po berlińsku). Za scenariusz odpowiadają Agata Malesińska i Wojtek Miłoszewski. Głównym producentem serialu jest ATM Grupa. Producentką kreatywną jest Anna Nagler (Ukryta gra), producentami wykonawczymi natomiast są Andrzej Muszyński oraz Harlan Coben. Poza obecną produkcją, Coben podjął współpracę również przy brytyjskiej serii The Stranger oraz hiszpańskim El Inocente.

Wypowiedzi producentów

“Jestem bardzo dumny, że współpracuję z niesamowitą obsadą i twórcami z Polski oraz pomagam ich znakomitą pracę przedstawić widzom Netflix na całym świecie”.

– mówi Harlan Coben

W głębi lasu to historia pełna tajemnic. Chcesz za nią iść. Nierozwiązane sprawy z młodości możesz zakopać głęboko, a one i tak cię dopadną któregoś dnia. Fascynuje mnie konfrontacja z beztroskim czasem dorastania. Zajrzeć tam, gdzie zostawiłeś najpiękniejsze, a zarazem najokrutniejsze doświadczenia w swoim życiu. Poznać prawdę. Bez tego nie możesz pójść dalej”.

– reżyser Leszek Dawid

“Paweł Kopiński jest dla mnie niezwykłym bohaterem. Chciałbym mieć tyle siły co on. Los przetoczył się przez jego życie jak tornado, zabrał mu najbliższe osoby, naznaczył go porzuceniem, samotnością, zdradą, a mimo tego, ten facet ciągle wstaje, walczy i nie traci wiary w ludzi. Jeśli jemu się uda pokonać swoje demony, uznać błędy, zmierzyć z przeszłością, sięgnąć po prawdę, odzyskać spokój i wybaczyć sobie – to wierzę, że mnie też może się udać. To jest najbardziej budujący przekaz tej opowieści”.

– reżyser Bartosz Konopka

“Mamy ogromną przyjemność zapowiedzieć, że naszym drugim oryginalnym serialem wyprodukowanym w Polsce będzie adaptacja powieści W głębi lasu autorstwa Harlana Cobena – pełnej tajemnic historii rozgrywającej się w dwóch planach czasowych. ATM Grupa zaprosiła do współpracy najlepszych producentów, scenarzystów i reżyserów, którzy stworzyli wierną adaptację książki, a jednocześnie nadali jej lokalnego kolorytu i wprowadzili bohatera, który idealnie dopełnia wciągającą opowieść o utraconej niewinności i oczyszczeniu, jakie niesie ze sobą prawda”.

– Michael Azzolino, dyrektor ds. międzynarodowych produkcji oryginalnych w Netflix

Serial ma się pojawić w 2020 roku na platformie Netflix.