Touch Me Not – film, który trzeba zobaczyć

Touche Me Not to debiut fabularny, który okrzyknięty został najważniejszym i najodważniejszym filmem tego roku. Nagrodzona Złotym Niedźwiedziem na Berlinale produkcja wzywająca do akceptacji odmienności pojawi się w polskich kinach już 16 listopada.


Film łączący dokument z fikcją odą do ludzkiego ciała

Za scenariusz oraz reżyserię filmu Touch Me Not odpowiedzialna jest 38-letnia Adina Pintile. Rumunka otrzymała aż dwie nagrody na 68. MFF w Berlinie. Jest to Złoty Niedźwiedź oraz Nagroda za Najlepszy Debiut. Touch Me Not to film w którym testowany jest potencjał dotyku, obnażenia ciała i emocji. Trójka bohaterów mierzy się przed kamerą z tym, co ich blokuje, ogranicza i przeraża. Reżyserka i scenarzystka filmowa obserwuje relacje między nimi. Stawia liczne pytania o to, w jaki sposób rozumiemy intymność, piękno, związki czy pożądanie.

Touch Me Not
fot. kadr z filmu

To było dla mnie wielkie zaskoczenie i niezwykłe odkrycie festiwalu w Berlinie. Magnetyczny, wstrząsający, bardzo mocny quasidokument o ludzkim ciele – jego pragnieniach, odczuciach, frustracjach i kryzysach. Kino jako przedziwna terapie i hipnotyzujący eksperyment, w którym warto wziąć udział i warto wytrwać – komentował Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu

Podczas oglądania Touch Me Not na ekranie nie zostaną ukazani nam znani aktorzy. Pintilie przyznała, że początkowo miał być to projekt osobisty, skupiony na jej osobie. Każdy rozumie intymność w inny sposób. To skłoniło rumuńską artystkę do refleksji. Stwierdziła, że bardziej interesujące będzie przedstawienie odmiennych perspektywy kilkorga różnych bohaterów. Trzeba przyznać, że ta decyzja była genialnym pomysłem. Znając moc swojego filmu i przeprowadzanych na nim ćwiczeń, reżyserka jak i aktorzy zdecydowali się przeprowadzić serię warsztatów podczas polskiej premiery na Festiwalu Nowe Horyzonty. Można było poczuć co w filmie było stuprocentową prawdą, a co dało się odegrać. Udowodniono wielką siłę filmu samego w sobie oraz ćwiczeń w nim ukazanych.

Produkcja trafi na ekrany polskich kin 16 listopada. Polskim dystrybutorem filmu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
Touch Me Not
fot. plakat promujący