Top 10 idealnych bajek na święta

Święta Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy w rodzinnej atmosferze. Razem dekorujemy choinkę, lepimy pierogi, pakujemy prezenty, śpiewamy kolędy. Czasami jednak mamy ochotę pooglądać coś, puścić w tle podczas krojenia warzyw na sałatkę. I tu pojawia się pytanie – co najlepiej wybrać, by móc spędzić ten czas wraz z dziećmi? Znaleźliśmy dla Was 10 bajek, przy których żaden członek rodziny nie będzie się nudził.

Strażnicy marzeń (2012)

Bohaterowie uwielbiani przez najmłodszych tacy jak m.in. Święty Mikołaj, Zębowa Wróżka, Królik Wielkanocny oraz Jack Mróz muszą zmierzyć się z Królem Ciemności imieniem Mrok. Zaczyna od zmieniania miłych snów od Piaskowego Dziadka w koszmary. Czarny charakter ma jednak więcej niecnych planów, jak strachem przejąć władzę nad światem. Jego głównym celem jest sprawienie, by dzieci przestały wierzyć w swoich bohaterów. Pragnie doprowadzić do tego, że święta lub celebrowanie np. wypadnięcia zębów mlecznych i czekania na prezent od Wróżki Zębowej, przestaną mieć znaczenie. Chce, by w życiach ludzi na nowo zagościł strach, jak to było za czasów średniowiecza. Kultowe postacie z bajek nie mają jednak zamiaru tak łatwo się poddać. Skoro dzieci w nich wierzą to czas udowodnić, że bohaterowie zapewnią swoim idolom bezpieczeństwo. Walczą o to, by nie zostać zapomnianymi, a Jack jako nowy strażnik stanie na czele tej akcji.

Pada Shrek (2007)

Postaci zielonego ogra chyba nie muszę Wam przedstawiać. Kiedyś gruboskórny i niemiły dla innych, po uratowaniu Fiony i znalezieniu przyjaciół, zmienił się nie do poznania. Dodatek świąteczny – krótkometrażówka – jest historią o tym, jak Shrek postanowił przygotować Boże Narodzenie w rodzinnym gronie. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że poza żoną i dziećmi, z którymi chciał spędzić ten wigilijny czas, do jego domu niezaproszeni przychodzą też Osioł i Kot w Butach. Co na to zielony ogr i jak dalej potoczy się ta historia? Przekonajcie się już teraz, robiąc na chwilę przerwę między gotowaniem barszczu, a przyozdabianiem świątecznych pierniczków.

Ekspres Polarny (2004)

Słynna opowieść o pociągu z dziećmi, który jedzie na Biegun Północny jest idealną propozycją na wieczór z rodziną. Prosta, ale wzruszająca historia pełna zwrotów akcji i humoru. Podróż, której uczestnikami są najmłodsi, pochodzący z różnych rodzin, krajów i kultur zostawia nam w głowie jedno przesłanie: Święta są dla wszystkich. Nieistotny jest stan portfela, kolor skóry, wiek czy przekonania. Mikołaj ma prezent dla każdego z nas, oczywiście, jeśli byliśmy tego roku grzeczni i dobrzy dla innych!

Madagwiazdka (2009)

Znane produkcje mają to do siebie, że ich bohaterowie nigdy nam się nie nudzą, nieważne w jakiej odsłonie byśmy ich nie mieli. Seria Madagaskaru doczekała się już paru filmów, własnej kreskówki oraz mnóstwa gadżetów i gier dla najmłodszych. Mimo wszystko trudno jednak o uczucie przesytu, bo charakterystyczne postaci takie jak Melman, Alex, Gloria, Marty czy pingwiny za każdym razem bawią nas swoim poczuciem humoru. W Madagwiazdce sympatyczna paczka jest świadkiem wypadku Świętego Mikołaja, podczas którego staruszek traci pamięć. Oczywisty problem, jaki się pojawia, czyli co teraz będzie z Gwiazdką, szybko zostaje rozwiązany – prezenty dostarczy nasza ekipa.

Kraina Lodu. Przygoda Olafa (2017)

Całkiem niedawno, bo w zeszłym roku, na Święta przygotowano krótki film opowiadający o tym, jak Elsa i Anna przygotowują Boże Narodzenie. Głównym bohaterem, jak sam tytuł wskazuje, zostaje przyjazny bałwanek. Dzieje się to z prostej przyczyny – zajęte przygotowaniami ceremonii dla całego królestwa, księżniczki nie mogą osobiście zająć się problemem, jaki ich spotkał. Tradycja, która często przewija się jako ważny motyw w filmach, nie występuje w rodzinie Elsy i Anny. Ich Święta dotychczas były skromne lub często zaniedbane przez skupienie rodziców na ukryciu magicznej mocy jednej z sióstr. Zmartwieniem tym postanawia zająć się Olaf, który chodzi z reniferem Svenem od domu do domu, odwiedzając mieszkańców Arendelle. Wszystko po to, by jego przyjaciółki miały udane Święta i poznały tradycje, która udoskonalą ich Boże Narodzenie. Pełna ciekawych sposobów na celebrację 24 grudnia i fantastycznego humoru bajka będzie gratką dla każdego dziecka zakochanego w uniwersum Krainy Lodu.

Artur ratuje Gwiazdkę (2011)

Święty Mikołaj co roku ma do obdarowania wszystkie dzieci na świecie. W jedną noc musi dostać się do każdego domu i bezszelestnie zostawić prezenty, o które malce prosiły go w listach. Ten film animowany świetnie pokazuje nam, jak ta sztuka mu się udaje. Jego sekret polega na tym, że ma mnóstwo technologicznych udogodnień, zawiłych operacji i wyszkolonych elfów. Zaskoczeni? A co jeśli Wam powiem, że sanie zostały zastąpione magicznym pojazdem latającym, który potrafi dostosować swój kamuflaż do klimatu i pogody? Nad wszystkim pieczę sprawuje starszy syn obecnego gwiazdora – Steve. Marzy mu się kontynuowanie rodzinnej tradycji i bycie Świętym Mikołajem. W rodzinie wyjątkowo jest też drugi syn – Artur (dotąd rodził się jeden potomek na pokolenie). On jednak zajmuje się odpisywaniem na listy dzieciom, bo tylko to mu wychodzi. Mimo wszystko tytuł sugeruje nam, że to młodszy syn Mikołaja uratuje gwiazdkę. Jak tego dokona i dlaczego Święta miałyby wymagać ratunku? Więcej dowiecie się, włączając tą bajkę.

Opowieść Wigilijna Muppetów (1992)

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy opowiadanie o Ebenezerze Scrooge’u, który zmienił się ze skąpego i nieczułego w dobrodusznego staruszka, jest odpowiednie dla Waszych dzieci, to mam dla Was dobrą wiadomość. Twórcy Muppetów przerobili paręnaście lat temu znaną historię, dodając przyjaznego narratora i sympatyczne kukiełki. Całość ma wciąż wartość merytoryczną, którą znaleźć możemy w pierwowzorze Charlesa Dickensa, ale Kermit i inne kultowe postaci, jak Gonzo, Panna Piggy czy szczur Rizzo, sprawiają, że dzieci chętniej poznają z nami tę opowieść. Taki seans może stać się więc dobrą sposobnością, by porozmawiać o tym, jak zmieniamy się z upływem czasu i co jest tak naprawdę dla nas ważne w Boże Narodzenie.

Miasteczko Halloween (1993)

Jack Skellington znany w swoim miasteczku jest jako Dyniowy Król. Żyje w Miasteczku, gdzie cały rok trwają przygotowania do celebrowania Halloween. Dzień w dzień trenowane są niecne uczynki i nowe metody straszenia. Zmienia się to jednak, gdy Jack przypadkiem trafia do innego świata, gdzie akurat wypadają obchody święta Bożego Narodzenia. Dyniowy Król początkowo planuje zniszczyć tamtejszy nastrój, przepełniony tak obcymi mu uczuciami. Jednak im więcej obserwuje świętujących ludzi, tym bardziej zaczyna zmieniać swoje podejście. Jakie konsekwencje będzie miało to nowe doświadczenie dla niego i całego miasteczka Halloween?

Piękna i Bestia – Zaczarowane święta (1997)

Kontynuacja znanej i lubianej przez dzieci opowieści o pięknej Belli i Bestii. Tym razem  jednak Disney prezentuje nam historię osadzoną w świątecznej atmosferze. Księżniczka postanawia urządzić Boże Narodzenie na zamku. Z pomocą przychodzą jej poznani we wcześniejszych częściach: Płomyk, Trybik oraz Pani Imbryk. Sympatyczna, pełna humoru i prostych ujęć bajka przypadnie do gustu niejednemu dziecku.

Grinch (2018)

Niedawno pisaliśmy o tej bajce, ale postanowiłam umieścić ją i w tym zestawieniu. W końcu historia ta jest idealną propozycją filmową na Boże Narodzenie. Złośliwy, sarkastyczny i nienawidzący 24 grudnia stworek postanawia zepsuć Święta mieszkańcom Ktosiowa. Z powodu własnego cierpienia planuje zabrać im więc prezenty i wszystkie dekoracje, odbierając tym samym magiczny nastrój. Zmienia swoje plany w momencie, gdy jedna dziewczynka z Ktosiowa postanawia udowodnić mu, że nie jest przesiąknięcia chęciąmaterializmu i sztucznością, a Boże Narodzenie jest dla niej okazją do zrobienia czegoś dobrego dla bliskich. Niebanalna i trafiająca do wszystkich zarówno swoim humorem, jak i przesłaniem opowieść. A jeśli się pośpieszycie – zdążycie wybrać się na nią w ramach prezentu do kina, wraz z dzieciakami. Wesołych Świąt!