Tolkien – Jaki jest problem z nadchodzącym filmem?

Nicholas Hoult jako tytułowy
Nicholas Hoult jako tytułowy "Tolkien"

Jeszcze na ten rok planowana jest premiera filmu Tolkien. Okazuje się jednak, że rodzina autora Władcy Pierścieni czy Silmarillion nie chce mieć nic wspólnego z produkcją. Jaki jest powód?

Tolkien to film biograficzny, który ma nam przybliżyć życie i twórczość brytyjskiego pisarza.

Pisarz, J.R.R Tolkien, jest znany z takich powieści jak Hobbit, czyli tam i z powrotem czy Władca Pierścieni. Fabuła ma się głównie skupić na młodości pisarza – jego okresu w college’u Pembroke i służbie wojskowej podczas I wojny światowej. Film ukaże jego doświadczenia, które potem zostały przeniesione na karty jego fantastyki. Zobaczymy wydarzenia, które wpłynęły na jego wyobraźnię oraz wszystko to, co stanowiło jego inspiracje do stworzenia Śródziemia. W rolę autora wcieli się Nicholas Hoult.

Stanowisko rodziny tytułowego Tolkiena

Mimo tego, że premiera nadchodzi wielkimi krokami, to rodzina Tolkiena postanowiła skomentować nadchodzący film w specjalnym oświadczeniu. Sadkobiercy pisarza okazują się nie być przychylnymi produkcji, a nawet postanawiają się od niej zupełnie odciąć. W oświadczeniu czytamy, że że nie autoryzowali tej historii, ani też nie brali udziału w tworzeniu filmu na żadnym etapie:

Rodzina J.R.R. Tolkiena wraz z Tolkien Estate zdają sobie sprawę z nadchodzącego filmu Fox Searchlight pod tytułem Tolkien, który będzie miał swoją premierę w maju. Chcemy wyjaśnić, że nie popieramy, nie autoryzowaliśmy ani też nie uczestniczyliśmy w tworzeniu tego filmu na żadnym etapie. Nie podpisujemy się pod tą produkcją ani pod jej treścią.
Plakat promujący film "Tolkiem" z Nicholasem Houltem
Plakat promujący film “Tolkiem” z Nicholasem Houltem

Wytwórnia Fox natomiast, która odpowiada za produkcję, informowała we wcześniejszych oświadczeniach:

Chociaż nie współpracowaliśmy z Tolkien Estate przy okazji tego projektu, nasza ekipa oddała najwyższy szacunek Panu Tolkienowi i jego fenomenalnemu wkładowi w naszą literaturę.
Nicholas Hoult i Lily Collins w filmie "Tolkien"
Nicholas Hoult i Lily Collins w filmie “Tolkien”

Poza Nicholasem Houltem, do obsady zostali także wliczeni między innymi: Lily Collins, Tom Glynn-Carney, Anthony Boyle, Patrick Gibson, Colm Meaney, Genevieve O’Reilly i Derek Jacobi. Reżyserią zajął się Dome Karukoski. Światowa premiera filmu Tolkien jest datowana na 3 maja.