Tolkien – drugi zwiastun filmu o twórcy Śródziemia

Tolkien

W sieci pojawił się drugi zwiastun wyczekiwanego filmu biograficznego Tolkien poświęconego życiu prekursora fantasy, autora Władcy Pierścieni i Hobbita.

Film ma przedstawiać wczesne lata Johna Ronalda Reuela Tolkiena; doświadczenia, znajomości i przyjaźnie, które znalazły swoje odzwierciedlenie na kartach jego najsłynniejszych powieści. Nie zabraknie z pewnością epizodu 24-letniego Tolkiena na froncie I wojny światowej, między innymi udziału w krwawej bitwie pod Sommą. (Chociaż sam pisarz otwarcie bagatelizował rzekomy wpływ doświadczeń wojny na swoją twórczość). Niepodważalną jednak rolę w tworzeniu uniwersum Śródziemia odegrał jego wielki talent do nauki języków, rozwijany prężnie podczas studiowania językoznawstwa w Oksfordzie. Języki sztuczne, takie jak mowa elfów, nie powstałyby bez znajomości wielu języków europejskich (w tym polskiego, który jednak sprawiał mu problemy).

Tolkien  obsada

Tytułowego bohatera sportretował Nicolas Hoult, a w Edith Bratt – małżonkę pisarza – wcieliła się Lily Collins. Tej dwójce na ekranie towarzyszą między innymi Colm Meaney, Anthony Boyle, Tom Glynn-Carney czy Patrick Gibson. Scenariusz jest dziełem Davida Gleesona oraz Stephena Baresforda, za reżyserię zaś odpowiedzialny jest Dome Karukoski.

Tolkien ujrzy światło dzienne już 10 maja, natomiast na ekrany polskich kin wejdzie 14 czerwca bieżącego roku.