Tofifest Film Festival 2019 – spotkania z twórcami [fotorelacja]

Tofifest Film Festival 2019 - spotkania z twórcami
fot. Asia Babiel

Co roku w Toruniu w okresie jesiennym spotykają się twórcy filmowi oraz fani kina. Te dwie grupy przez kilka dni mijają się na ulicach miasta oraz w kinach, przeważnie nie rozmawiając ze sobą. Do czasu, bo organizatorzy umożliwili festiwalowiczom wymianę myśli z twórcami podczas zorganizowanych spotkań! A na nich… dzieje się!

Tegoroczny Tofifest Film Festival odbywał się od 19 do 27 października. Podczas jego trwania festiwalowicze mieli wiele okazji na spotkania z twórcami filmowymi. Było ich tak dużo, że nie sposób pojawić się na każdym. Pojawiliśmy się na kilku wybranych – zobaczcie nasze zdjęcia!

Tofifest Film Festival 2019 – spotkania z twórcami

Naszym pierwszym spotkaniem było poniedziałkowe po pokazie przedpremierowym polskiego filmu Zgniłe uszy. Z widzami spotkali się – reżyser Piotr Drylewski, aktorka i współautorka scenariusza Magdalena Celmar, operator Grzegorz Hartfiel oraz aktor Piotr Choma. Twórcy wyjawili widzom skąd wziął się tytuł filmu oraz opowiedzieli o trudach powstawania filmu. Powstawał on bowiem wciągu kilku dni zdjęciowych na mazurach – mały domek, jedna kamera i zaledwie kilkuosobowa ekipa.

Najintensywniejszym dniem pod względem spotkań była dla nas środa. Uczestniczyliśmy w trzech spotkaniach. Dzień rozpoczęliśmy od rozmowy po filmie Ukryta gra, w której uczestniczył Robert Więckiewicz oraz reżyser Łukasz Kośmicki.Spotkanie rozpoczęło się od wspomnień związanych z Pałacem Kultury, bowiem to w nim głównie toczy się akcja filmu. Na spotkaniu nie zabrakło również opowieści z planu zdjęciowego. Następnym punktem w naszym festiwalowym planie było spotkanie po filmie Czarny Mercedes. Podczas niego widzowie mieli okazję porozmawiać z reżyserem Januszem Majewskim, producentem Włodzimierzem Niderhausem oraz Włodzimierzem Kowalewskim. Dzień zakończyliśmy w klimacie muzycznym – uczestniczyliśmy w spotkaniu po przedpremierowym pokazie filmu Kult. Film. W Jordankach zebrało się mnóstwo fanów, by z pierwszej ręki usłyszeć o tym jak powstawał film o jednym z kultowych polskich zespołów. W rozmowie wzięła udział autorka filmu Olga Bieniek oraz członkowie zespołu Kult – Kazimierz Staszewski, Ireneusz Wereński, Jarosław Ważny, Wojciech Jabłoński oraz Piotr Morawiec. Muzycy opowiedzieli trochę o tym jak czuli się w obecności kamery, która towarzyszyła im przez ostatnie lata i, jak zdradziła autorka, zarejestrowała dwieście siedemdziesiąt godzin materiału.

Ostatnie spotkanie, w którym uczestniczyliśmy było wyjątkowe. Odbyło się ono po premierze krótkometrażowego filmu II koncert na wiolonczelę i orkiestrę. Jest to film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i oparty na reportażu Małgorzaty Smolak. Opowiada historię muzyka, który podczas koncertu dostaje udaru. Przez rok nie ma z nim kontaktu, później okazuje się, że może komunikować się za pomocą oczu – tak rozpoczyna się jego walka o wolność. Sam scenariusz powstał do tytułowego utworu, a w filmie nie pada ani jedno słowo – wszystko opiera się na muzyce i emocjach wyrażanych w spojrzeniu. W sali Kina Centrum spotkali się nie tylko twórcy filmu – Maciej Stuhr, Maciej Puczyński, Małgorzata Smolak, Agnieszka Kwiatkowska, ale również osoba, o której on opowiada – Andrzej Grzela.

Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć!