Roman Polański pozwał Akademię Filmową

Polański
fot. YouTube

W maju ubiegłego roku Roman Polański został usunięty z amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Przyczyną było oskarżenie go o odbycie stosunku z nieletnią. Polański 19 kwietnia podjął decyzję, że pozwie tę instytucję. Co wiemy w tej sprawie?

W 1978 roku Romana Polańskego oskarżono o odbycie stosunku z nieletnią Samanthą Geimer, która miała wówczas 13 lat. Polski reżyser przestraszył się tej całej sytuacji i  w obawie przed więzieniem opuścił teren USA. Już od samego początku stwierdził, że odwoła się od decyzji tej organizacji.

Roman Polański pozwał Akademię Filmową

Prawnicy reżysera twierdzą, że usunięcie Polańskiego z Akademii Filmowej odbyło się niezgodnie z zasadami prawnymi. Akademia mimo wniosków złożonych przez Polańskiego o przywrócenie członkostwa wydała oświadczenie ze słowami: Akademia podtrzymuje swoją decyzję. Twierdzą, że wszelkie procedury, na podstawie których Roman Polański został wykluczony, są sprawiedliwe i uzasadnione.

Roman Polański mieszka i tworzy obecnie we Francji i Szwajcarii. Często odwiedza Polskę. Zarówno Szwajcaria, jak i Polska odrzuciły amerykańskie wnioski o ekstradycję reżysera do USA. Reżyser kilkukrotnie próbował doprowadzić do zakończenia procesu bez konieczności osobistego kontaktu z sądem. Do tej pory żadna z prób nie okazała się skuteczna.

W ubiegłym roku usunięto również znanego producenta Harveya Weinsteina oraz aktora Billa Cosby’ego, którzy zostali oskarżeni o molestowanie wielu kobiet. Oni natomiast nie odwołali się od decyzji Akademii Filmowej.

Roman Polański – właściwie Raymond Roman Thierry Liebling – polsko-francuski reżyser.  Znany również jako aktor, scenarzysta i producent filmowy. Zdobywca wielu prestiżowych nagród m.in. Oscara (Pianista), Złotej Palmy (Pianista), Złotego Niedźwiedzia, BAFTA (Pianista, Chinatown), Złotego Globu (Chinatown). Wielokrotnie nominowano go do Oscara. Przeżył również II wojnę światową oraz doświadczył Holocaustu.