Powrót Muminków! Moominvalley ujrzy światło dzienne w 2019 roku

powrót Muminków
Kto z nas nie oglądał Muminków w dzieciństwie? Każdy na pewno widział chociaż jeden odcinek i z przerażeniem spoglądał na Bukę. Ta kultowa kreskówka w 2019 roku zamieni się w serial!

Wielki powrót Muminków planowany jest na początek 2019 roku. Nad serialem pracuje fińska agencja Gutsy Animations. Fani fińskich trolli nie muszą się martwić o jakość serialu – nad reżyserią czuwa zdobywca Oskara za animowany film długometrażowy (Wallace i Gromit: Klątwa Królików; 2005) Steve Box. Za sam pomysł powrotu Muminków odpowiedzialna jest Monika Makaroff. Za to producentem jest John Woolley – laureat nagrody BAFTA, nad scenariuszem pracują: Mark Huckerby oraz Nick Ostler.

Obsada angielskiego dubbingu również zapowiada się bardzo dobrze. Głosu między innymi użyczą: Taron Egerton (Muminek), Rosamund Pike (Mama Muminka), Matt Berry (Tata Muminka), Kate Winslet (Filifionka), Bel Powley (Mała Mi), Warwick Davis (Ryjek), Katie Leung (Too-Tiki), Jennifer Saunders (Mimbla).

Mimo że nowa wersja znanego serialu będzie komputerowa, stworki będą bardzo podobne do swojej pierwotnej wersji. W sieci krążą już kadry z Moominvalley oraz krótkie filmy o tym jak serial powstawał. Pierwszy sezon ma mieć 13 odcinków, premiera jest planowana na luty przyszłego roku w Finlandii i Wielkiej Brytanii. Nie wiadomo jednak czy doczekamy się polskiego dubbingu.

powrót MuminkówKim była autorka Muminków?

Tove Jansson urodziła się w 1914 roku w Helsinkach, była fińską pisarką szwedzkojęzyczną. Ponadto zajmowała się malarstwem, ilustratorstwem i tworzeniem komiksów. Artystyczną duszę odziedziczyła po rodzicach – ojciec był rzeźbiarzem, a matka projektantką. Tove większość życia spędziła na wyspie Klovharu w Zatoce Fińskiej, właśnie to miejsce stało się tłem jej powieści. Pierwszą książkę o Muminkach napisała w 1939 roku, do publikacji doszło jednak dopiero w 1945 roku, książka Małe trolle i duża powódź, nie cieszyła się jednak taką sławą jak późniejsze książki o przygodach Muminków. W latach 1947-1948, wraz z bratem, Tove stworzyła ponad 20 komiksów o przygodach w Dolinie Muminków.