Najlepsze seriale lat 90.

Seriale lat 90.
fot. Vanity Fair

Radosne lata 90. są świetnym okresem dla kinematografii. Rozwój technologiczny, stały wzrost znaczenia powstających seriali oraz samej ideologii filmowo-serialowej są historycznym tłem dla pewnych kultowych tytułów. Zapraszam do przypomnienia sobie ulubionych seriali z lat 90.

Beverly Hills, 90210 

Tej produkcji nie trzeba nikomu przedstawiać. Barwna historia o tzw. standardowej amerykańskiej młodzieży. Scenariusz był bardzo prosty: miał za zadanie pokazać zwykłe rozterki miłosne, problemy związane z nauką, młodzieńcze zagubienie, bunt oraz rozwój młodych ludzi. W serialu pojawiają się również tematy związane z imprezami, alkoholem czy narkotykami. Życie bohaterów nie zawsze jest piękne, często muszą się mierzyć z wieloma przeszkodami na swojej drodze.

Lata 90.
fot. Vogue Polska

Z tym serialem zetknął się każdy, nie tylko w latach 90. Historia pokazana w serialu jest kultowa, ponadczasowa, wielokrotnie powtarzana i po prostu przyjemna w odbiorze. Wspaniała, niezapomniana obsada: Luke Perry, Shannen Doherty, Jennie Garth, Jason Priestley, Ian Ziering, Tori Spelling, Brian Austin Green oraz Gabrielle Carteris. Serial jest jednym najważniejszym obrazem powstałym w latach 90. Miło wrócić do tej historii!

Miasteczko Twin Peaks

Najgłośniejszy obraz Davida Lyncha i Marka Frosta, który już podczas pierwszej emisji zyskał sobie miano kultowego. Scenarzyści skupili w nim na pierwszy rzut oka idylliczne oraz radosne miasteczko, zamieszkałe przez uśmiechniętych,  sympatycznych ludzi, których cieszy zainteresowanie turystów chcących podziwiać dwa bliźniacze, ośnieżone szczyty i piękny wodospad. Jednak w Twin Peaks kryją się najmroczniejsze wypadki oraz ponure tajemnice. Seks, narkotyki, morderstwa. Wszystko zaczyna się od znalezienia ciała jednej z uczennic, Laury Palmer (Sheryl Lee). Aby rozwiązać zagadkę śmierci dziewczyny do Twin Peaks przyjeżdża agent federalny Cooper (wspaniały Kyle MacLachlan) i rozpoczyna swoje śledztwo. 

Seriale lat 90.
fot. The Times

Ten serial z lat 90. jest jedną z tych produkcji, które zrewolucjonizowały telewizję. Doprowadziło to do przełomu pod względem seriali w tamtych czasach. Aktorstwo na wysokim poziomie, świetne zdjęcia zasługują na gratulacje. Obraz wywołujący wielkie emocje po dziś dzień, wiele razy wznawiany, kontynuowany, inspirujący innych artystów do czerpania z niego garściami. Miasteczko Twin Peaks trzeba zobaczyć!

Słoneczny patrol

Kolejna kultowa już produkcja lat 90. Pomimo że serial nie może zaproponować widzowi aż tak spektakularnej historii, to nie zmienia to faktu, że na punkcie ratowników z jednej z plaż w południowej Kalifornii oszaleli w tamtym okresie wszyscy. Gwiazda serialu David Hasselhoff występuje w roli szefa patrolu odważnych i  atrakcyjnych ratowników. Wspaniała, lekka przygoda; piękne, wysportowane ciała w skąpych strojach kąpielowych oraz wakacyjne romanse były receptą na sukces. Ogromnym atutem serialu były cudowne kobiety: Pamela Anderson, Gena Lee Nolin, Erika Eleniak, Krista Allen czy Carmen Electra.

Sabrina, nastoletnia czarownica

Amerykański sitcom dla młodzieży przedstawiał życie Sabriny Spellman. Dziewczyna mieszka wraz z dwiema ciotkami: Hildą i Zeldą. Wydaje się być zwyczajną nastolatką, odpowiedzialną oraz mądrą. W dniu jej szesnastych urodzin ciotki wyjawiają jej skrywaną tajemicę. Oznajmiają, iż jest ona czarownicą. Sabrina zaczyna wykorzystywać swoje moce do własnych celów: mści się na znienawidzonych koleżankach, zdobywa chłopaka, potrafi wybrnąć z największej opresji. Życie Sabriny zmienia się, a pilnowana jest nadal przez swoje ciotki. Serial kultowy oraz żywy do dzisiaj.

Przyjaciele

Pełen humoru serial opowiadający o grupie sześciorga przyjaciół, którzy mieszkają w Nowym Jorku. Monica – jest pedantką, ma obsesję na punkcie czystości i bycia najlepszym; Rachel – rozpieszczona dziewczyna z bogatego domu, która powoli uczy się być samodzielną; Phoebe – osoba o abstrakcyjnach poglądy i zachowaniu; Joey – bezrobotny, mało inteligentny aktor; Chandler – kawalarz, swoje wypowiedzi zabarwione humorem wtrąca przy każdej okazji oraz Ross – który jest paleontologiem, zafascynowanym nauką i nie mający szczęścia do kobiet. Cała szóstka spędza razem wolny czas w kawiarence Central Perk lub w jednym z mieszkań i wplątuje się w przeróżne zabawne sytuacje życiowe, które wprawiają  widza od razu w lepszy nastrój. Każdy z przyjaciół jest inny, różnią się między sobą diametralnie, a jednak magia przyjaźni łączy ich razem. 

Seriale lat 90.
fot. Netflix

Ten serial lat 90. z całą pewnością jest kultowy już od dawna i zajmuje czołowe miejsce w rankingu “najlepszych seriali” oraz wpisał się w samą historię telewizji dużymi literami. Jednak przede wszystkim zakorzenił się głęboko w sercach milionów fanów oraz oddziałowywuje na nich do dnia dzisiejszego, a to już czyni z niego arcydzieło. Bohaterowie są ludzcy, genialni w swoich perypetiach oraz nieszablonowi. Wydawać by się mogło, że ten serial znają już wszyscy, jednak wciąż znajdują się osoby, które trzeba zachęcać do zapoznania się z historią Przyjaciół. Powiemy jedno: zazdrościmy!

Z Archiwum X

Młoda instruktorka z Akademii FBI w Quantico, agentka Dana Scully, zostaje przydzielona do Archiwum X, czyli specjalnego wydziału FBI, który zajmuje się niecodziennymi i trudnymi do wyjaśnienia sprawami. Jej partnerem jest, Fox Mulder, który do tej pory był jedynym pracującym tam agentem. Fox wierzy w istnienie istot nie z tego świata. Jego głównym celem zostaje wyjaśnienie zaginięcia siostry, która twierdzi, że została uprowadzona przez kosmitów. Scully, początkowo jest nieufnie nastawiona do zachowania oraz myślenia Muldera, jednak po czasie sama jest świadkiem niewytłumaczalnych racjonalnie zdarzeń.

Zagubiony w czasie

Główny bohater Sam Beckett jest naukowcem, który chciał dowieść, że człowiek może podróżować w czasie. Razem z grupą osób podzielających jego zdanie fascynatów tworzą akcelerator, który ma im umożliwić takową podróż. Beckett oczywiście dopina swego, ale musi liczyć się z pewnymi problemami. Po pierwsze jego dusza ląduje w ciele innego człowieka, a po drugie nie może już wrócić do czasów, z których pochodzi. Życie osób, którymi się staje jest skomplikowane i jego misją staję się pomoc swoim gospodarzom. Pomaga mu w tym Al, znajomy z instytutu pod postacią hologramu. Jednak droga do domu będzie bardzo długa.

Doktor Quinn

Wspaniały familijny western. Akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie i opowiada o przygodach wykształconej lekarki z Harvardu, która porzuca swoje dotychczasowe dostatnie życie i rozpoczyna pracę w przygranicznym miasteczku Colorado Springs. Początkowo kobieta nie jest dobrze przyjęta, jednak dr Quinn po czasie udaje się zdobyć sympatię zaufanie mieszkańców miasteczka. Adoptuje również trójkę dzieci, które są osierocone. Młodą lekarką zaczyna się interesować również Byron Sully – samotnik z gór. Serial absolutnie kultowy, cudowna rola Jane Seymour oraz niepowtarzalny klimat.

Nowojorscy gliniarze

Akcja serialu opowiada nam o zmaganiach jednostki policyjnej z codziennymi realiami życia w Nowym Jorku. Warto skupić się na wspaniałych kreacjach aktorskich, które stworzyloi David Caruso czy Jimmy Smith. Postacie były bardzo ludzkie, pełne wad, komiczności, wątpliwości i niezdarności. W serialu poznajemy nie tylko bohaterów, ale i miasto, które jest nam pokazane w całej swojej okazałości: widzimy jego brzydotę, ale także i piękno, co jest zasługą wspaniałych ujęć. Serial został obsypany nagrodami (Złoty Glob w 1994 i Emmy w 1995) oraz zyskał fanów na całym świecie.

Pomoc domowa

Serial, na którym oparta została nasza polska historia o uwielbianej niani Frani! Akcja oryginału opowiada o losach Fran Fine, młodej atrakcyjnej kobiety, która szuka pilnie pracy, a przy okazji i narzeczonego. Bardzo chce zmienić swój wykonywany zawód akwizytorki kosmetyków. Pewnego dnia puka do drzwi słynnego producenta, Maxwella Sheffielda. Zostaje tam przyjęta do pracy jako niania trójki dzieci Maxwella: Maggie, Brighton i Grace. Od tamtej pory jest ulubienicą całego domu oraz sympatią swojego pracodawcy. Świeży, przyjemny serial, którym zachwycały się całe rodziny.