Najlepsze produkcje z motywem więzienia

0
1223
Zielona Mila - więzienia
fot. YouTube

Ponoć do więzienia trafia się za wyrządzoną krzywdę. Ale czy na pewno zawsze tylko dlatego? Niestety w wielu przypadkach życie bywa niesprawiedliwe nawet do tego stopnia, że trafi się tam zupełnie za nic. Wystarczy, że znajdziesz się w nieodpowiednim miejscu, w nieodpowiednim czasie. Jednak więzienie może być również pewnym eksperymentem, oczywiście tylko dla odważnych, który także może stać się pułapką.

Kobieca siła

Na co dzień jesteś matką, żoną. Masz swoją rodzinę lub planujesz co zrobić, aby zapewnić sobie jak najlepszą przyszłość. Myślisz, że wszystko idzie po twojej myśli, jednak pewnego dnia dostajesz informację, że czeka cię odsiedzenie wyroku. Dokładnie tego samego doświadczyły bohaterki poniższych seriali. Dalsze ich losy są zupełnie różne. Mimo że trafiają do więzienia, w którym znajdują się same kobiety, atmosfery są totalnym przeciwieństwem. Jak sobie z tym poradzą?

Orange Is the New Black (2013-2019)

Wydarzenia, które zostaną ukazane są autorskimi wspomnieniami Piper Kerman (Taylor Schilling) pod tym samym tytułem. Ta bohaterka mimo wszystko ma trochę więcej szczęścia. Jej losy mają zabarwienie humorystyczne, ale nie braknie też dramatycznych scen z racji więziennych okoliczności. Piper prowadzi ekskluzywne życie, lecz jej przeszłość nie była tak kolorowa jak teraz. Ku zdziwieniu zostaje skazana na 15 miesięcy pozbawienia wolności w związku ze starą narkotykową sprawą. Wkrótce jej styl bycia zaczyna się zmieniać pod wpływem nowych przyjaźni. 

Wentworth: Więzienie dla kobiet (2013-)

Akcja toczy się w australijskim więzieniu Wentworth. Życie osadzonych kobiet nie jest łatwe. Kolejna bohaterka Bea Smith (Danielle Cormack) niestety tego doświadcza. Na co dzień kobieta jest przyzwyczajona do sprawiedliwości i dobrego wychowania. Jednak by przeżyć, Bea musi się przestawić na więzienne obyczaje i dostosować do innych. Nowa rzeczywistość jest bezwzględna i brutalna. To zdecydowane przeciwieństwo losów Piper, która prawdę mówiąc może kontynuować normalne życie. Bea jest zdana tylko na siebie. Chociaż kto wie, może znajdzie kogoś, kto da jej wsparcie.

Kapadocja (2018-2012)

Miejsce, w którym więźniarki będą odbywały swój wyrok to Kapadocja – eksperymentalny zakład karny. Jest to serial meksykański. Przez kilka początkowych minut można mieć złudzenie, że ogląda się zupełnie inny gatunek od dramatu, ponieważ wstęp jest niezwykle spokojny i oddaje z pozoru wygląd telenoweli. Szybko okazuje się jednak, że główna bohaterka, Lorena (Ana de la Reguera) zostaje oskarżona o zabójstwo. Serial ten został wyprodukowany w HBO. W kolejnych odcinkach przedstawieni zostaną nowi bohaterowie.

Mężczyźni również są wrażliwi

Samo przebywanie w więzieniu nie jest najgorsze. Zmienia się to jednak wtedy, gdy trafia się do zakładu o zaostrzonym rygorze. Sytuacje, które zostaną pokazane będą nie do wyobrażenia. Tak, mężczyźni też mają uczucia, każdy ma. Niektórzy nawet uronią wiele łez, ponieważ niesprawiedliwość jaka ich spotka doprowadzi nawet co niektórych do śmierci. Niezależnie od wyroku wszyscy będą traktowani tak samo. Z taką brutalnością spotkają się bohaterowie poniższego serialu.

Więzienie Oz (1997)

Akcja rozgrywa się głównie na oddziale eksperymentalnym zwanym Em City, lecz także w strefie cel śmierci, cel izolacyjnych jak i na oddziałach ogólnych. Widzowie mogą zaobserwować losy więźniów i pracowników. Pozornie najcięższym doświadczeniem nie było zmierzenie się z kimś, tylko przede wszystkim z samym sobą.

Skazany na śmierć (2005-2009)

Bohaterem serialu jest Michael Scofield (Wentworth Miller). Dowiaduje się, że jego brat Lincoln Burrows (Dominic Purcell) został skazany na karę śmierci. Michael jest przekonany o jego niewinności i próbuje zrobić wszystko, by uratować brata. Postępuje zupełnie odwrotnie niż osadzeni. Na własne życzenie włamuje się do więzienia. Skrywa niezwykłą tajemnicę, jaką jest fakt, że on sam zaprojektował więzienie i zna je jak własną kieszeń. Od samego początku wprowadza w życie plan działania. Jednak czy uda mu się przetrwać w więziennej rzeczywistości?

Eksperyment oraz wielka niesprawiedliwość

Zielona Mila (1999)

Osobiście uważam, że ten film powinien obejrzeć każdy chociaż raz. Jest on naprawdę wzruszający, pouczający i sprawia, że chce się obejrzeć go jeszcze raz. Głównymi bohaterami są strażnik więzienny Paul Edgecomb (Tom Hanks) oraz skazaniec John Coffey (Michael Clarke Duncan). Już sam początek filmu jest dość szokujący, ponieważ dochodzi do podejrzeń o brutalne morderstwo 9-letnich dziewczynek przez tajemniczego mężczyznę, którego również poznajemy. Z upływem czasu bohaterowie zaczynają się zaprzyjaźniać. Paul odkrywa kim tak naprawdę jest więzień. Z czym będzie musiał zmierzyć się strażnik?

Eksperyment (2010)

Dwudziestu sześciu mężczyzn bierze udział w dwutygodniowym eksperymencie, który polega na wcieleniu się we więźniów i strażników. Bohaterowie dostają nagrodę w postaci pieniędzy. Dzielą się na równe grupy. Ważną rolę odgrywa charakter każdego z nich. Już od samego początku widać kto czuje się władczy, a kto stawia na dogadanie się. Przekłada się to na eksperyment. Niektórzy podchodzą do tego z dużym dystansem, traktują to jako rozrywkę, coś innego odbiegającego od rzeczywistości. Z czasem sytuacja wymyka się spod kontroli i robi się dość niebezpiecznie.

Skazani na Shawshank (1994)

Kolejny przykład wielkiej niesprawiedliwości, niesłusznego skazania, które dotknęło Andy’ego Dufresne’a (Tim Robbins). Bohater został oskarżony o podwójne zabójstwo. Na co dzień prowadzi spokojne życie, które znacznie różni się od więziennej rzeczywistości. Od teraz jego największym wrogiem będzie naczelnik Norton (Bob Gunton), który rządzi Shawshankiem. Na szczęście z pomocą nowo poznanego przyjaciela Ellisa Boyda “Reda” Reddinga (Morgan Freeman) zachowuje zimną krew i robi wszystko, by wkrótce dokonać zemsty.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments