Kompozytor filmowy Jóhann Jóhannsson nie żyje

Kompozytor filmowy islandzkiego pochodzenia, muzyk i producent Jóhann Jóhannsson, zmarł 9 lutego w Berlinie. O śmierci artysty poinformował jego menedżer, Tim Husom.

Islandzki artysta awangardowy i eksperymentalny, Jóhann Jóhannsson, zmarł w wieku 48 lat. Na chwilę obecną przyczyna śmierci nie jest znana.

Jóhannsson był niezwykle płodnym twórcą, komponującym zarówno do teatru, jak i filmu.  Jego pierwsza solowa płyta została wydana w 2002 roku pod szyldem wytwórni Touch i 4AD. Współpracował również z Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Największą sławę przyniosła mu jednak muzyka filmowa, a przede wszystkim ścisła współpraca z kanadyjskim reżyserem, Denisem Villeneuve’m. To Labirynt był pierwszą dużą amerykańską produkcją, do której komponował. Rok później Teoria wszystkiego przyniosła mu Złotego Globa i nominację do Oscara. Do nagrody Akademii Filmowej nominowany był również za Sicario. Ścieżka dźwiękowa do Nowego Początku była nominowana do Grammy, nagrody BAFTA i Złotego Globu.

W ostatnim czasie kompozytor nadzorował muzykę i dźwięk wykorzystane w filmie mother! Darrena Aronofsky’ego. Miał również pracować przy monumentalnej produkcji Blade Runner 2049, jednak ostatecznie został zastąpiony przez Hansa Zimmera i Benjamina Wallfischa.

Artysta osierocił córkę. W komentarzu jego menedżera czytamy: “Jestem bardzo smutny. Dziś straciłem przyjaciela, który był jednym z najbardziej utalentowanych muzyków i najinteligentniejszych ludzi, jakich znałem. Przeszliśmy ze sobą tak wiele”.

fot. Consequence of Sound