Kim są bohaterowie polskich filmów biograficznych?

0
321
bohaterowie polskich filmów biograficznych
fot. diomedia.com/stock-photo-walesa-czlowiek-z-nadziei-image20110098.html

Nie o każdym sławnym Polaku można powiedzieć, że jest bohaterem, zasługującym na film. Niektórzy jednak swoimi osiągnięciami, zachowaniem i historią zasłużyli sobie na swego rodzaju pomnik w postaci ekranizacji ich życia. Jacy to bohaterowie?

Znaczna większość bohaterów poniższych filmów już nie żyje. Są to muzycy, sportowcy, politycy czy artyści. Dzięki ekranizacji ich życia, widzowie mogli bliżej przyjrzeć się ich historiom. Kim są bohaterowie polskich filmów biograficznych.

Pianista (2002) – reż. Roman Polański

Adaptacja autobiografii polskiego kompozytora i pianisty żydowskiego pochodzenia – Władysława Szpilmana (Adrien Brody). Pianista przedstawia jego losy podczas II wojny światowej. Ponadto film zdobył multum nagród i wyróżnień między innymi Złotą Palmę dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Cannes, trzy Oscary oraz siedem Cezarów.

Skazany na bluesa (2005) – reż. Jan Kidawa-Błoński

Skazany na bluesa to film o legendzie polskiej muzyki – Ryszardzie Riedlu (Tomasz Kot). Przedstawia on chronologiczne wydarzenia z życia wokalisty zespołu Dżem. Reżyser ukazał bohatera filmu pod kątem wielu sfer jego życia: wokalisty, narkomana, hipisa. Rysiek Riedel zmarł z powodu niewydolności serca 30 lipca 1994 roku.

Nad życie (2012) – reż. Anna Plutecka-Mesjasz

Niezwykle wzruszająca historia siatkarki Agaty Mróz-Olszewskiej (Olga Bołądź), która zmagała się z białaczką. Jednocześnie zachodzi w ciążę i rozpoczyna walkę o życie swoje i dziecka. Niesamowita opowieść o miłości, śmierci, poświęcenia. Agata Mróz zmarła 4 czerwca 2008 roku, 2 miesiące po narodzinach córki.

Jesteś Bogiem (2012) – reż. Leszek Dawid

Film Jesteś Bogiem przedstawiający historię hip-hopowego zespołu Paktofonika. W szczególności fabuła skupia się na zmarłym Piotrze „Magiku” Łuszczu, w którego rolę wcielił się Marcin Kowalczyk. Grupa Paktofonika bezsprzecznie stała się głosem młodego pokolenia, jednocześnie zmieniając oblicze polskiego hip-hopu. Magik popełnił samobójstwo 26 grudnia 2000 roku.

Mój Biegun (2013) – reż. Marcin Głowacki

Historia Jana Meli (Maciej Musiał) – chłopca, który walczy o powrót do normalnego życia po ciężkim wypadku. Dzięki swojej sile i determinacji stał się najmłodszym, niepełnosprawnym zdobywcą ziemskich biegunów.

Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013) – reż. Andrzej Wajda

Ten film to opowieść o robotniku, który dla wielu był symbolem nadziei. Poznajemy historię Solidarności i Lecha Wałęsy (Robert Więckiewicz), który walczył o wolną Polskę. Ponadto w filmie przeplatane są wątki z prywatnego życia Lecha i Danuty Wałęsów.

Bogowie (2014) – reż. Łukasz Palkowski

Bogowie to film o chirurgu, który wykonał pierwszą w Polsce transplantację serca. W związku z tym Zbigniew Religa (Tomasz Kot) zrewolucjonizował polską kardiochirurgię. Historia self-made mana, który w czasach PRL-u zmierzył się z własną ambicją i uparcie dążył do celu. Film zdobył Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Orły dla najlepszego filmu. Zbigniew Religa chorował na nowotwór złośliwy płuc, zmarł 8 marca 2009 roku.

Ostatnia rodzina (2016) – reż. Jan P. Matuszyński

Bohaterami filmu biograficznego Ostatnia rodzinaZdzisław, Tomasz i Zofia Beksińscy. Oglądając ten film widzimy szczególne więzi pomiędzy tą trójką oraz nieustanne oswajanie się ze śmiercią. Na dalszy plan odchodzi zarówno malarstwo Zdzisława (Andrzej Seweryn), jak i kariera radiowa Tomka (Dawid Ogrodnik). Dostajemy portret rodziny od 1977 roku do 2005 (morderstwo Zdzisława Beksińskiego).

Najlepszy (2017) – reż. Łukasz Palkowski

Bohaterem Najlepszego jest Jerzy Górski (Jakub Gierszał). Historia narkomana, który w pewnym momencie swojego życia zamienił się w zapalonego triathlonistę. Ten film biograficzny pokazuje jak pomimo wielu przeciwności Górski został mistrzem świata w podwójnym triatlonie.

Zenek (2020) – reż. Jan Hryniak

Bohaterem tego filmu biograficznego jest tytułowy Zenek. Zenek Martyniuk (Krzysztof Czeczot/Jakub Zając) to wokalista zespołu Akcent. Film opisuje jego upór i ciężką pracę w dążeniu do realizacji marzenia o karierze muzycznej.

Osiecka (2020) – reż. Michał Rosa, Robert Gliński

Biografia wybitnej polskiej poetki, autorki tekstów piosenek, a także reżyserki Agnieszki Osieckiej, przedstawiona w trzynastu odcinkach serialu Osiecka. W jej rolę wcieliły się Eliza Rycembel i Magdalena Popławska. Istotny jest fakt, że poprzez historię Osieckiej mamy podgląd na artystyczny, polityczny, historyczny i kulturowy obraz Polski w przeciągu kilku dekad. Agnieszka Osiecka zmarła 7 marca 1997 z powodu raka jelita grubego.

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy (2020) – reż. Jan Holoubek

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy to opowieść o chłopaku, który niewinnie został skazany na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastoletniej dziewczyny. Przez blisko dwie dekady znęcano się nad Tomaszem Komendą psychicznie i fizycznie. Poruszająca historia, która wzbudza mnóstwo emocji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments