25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy w kinach już 18 września!

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy w piątek miał swoją festiwalową premierę na 39. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Obraz na podstawie nieprawdopodobnej, bolesnej historii chłopaka, niesłusznie skazanego za zbrodnię, której nie popełnił. Pierwsze sukcesy i świetne przyjęcie filmu można odczytywać jako zapowiedź tego, że 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy stanie się jednym z najważniejszych tytułów sezonu!

 

18 lat w celi w oczekiwaniu na sprawiedliwość

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć?

Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.

Powstawanie filmu i jego pierwsze sukcesy

Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – zdobywca Grand Prix festiwalu Młodzi i Film, autor głośnego i popularnego serialu Rojst. Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: Chce się żyć czy serial Pułapka.

Zdjęcia do produkcji nakręcone we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu. Film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny. Film został nagrodzony pięcioma statuetkami — w tym za najlepszą reżyserię (Jan Holoubek), najlepszą rolę męską (Piotr Trojan), najlepszy scenariusz (Andrzej Gołda), najlepsze zdjęcia (Bartłomiej Kaczmarek). Za najlepszy film został uznany także przez widzów — ich decyzją do twórców powędrowała Nagroda Publiczności.