Jacek Braciak – najpopularniejsze role

0
1000
Jacek Braciak
fot. Bartosz Krupa/East News Na planie serialu pt. "Druga szansa"

To właśnie dzisiaj – 12 maja znakomity polski aktor Jacek Braciak obchodzi 51. rocznicę swoich urodzin. Z tej okazji chcemy przypomnieć filmy i seriale, w których zagrał. Jest ich naprawdę dużo. Od dramatów po komedie – żaden gatunek nie jest dla niego przeszkodą. Który z nich najbardziej kojarzy Wam się z tym aktorem? Co o nich sądzicie?

Kim jest Jacek Braciak?

Znany jest również jako aktor teatralny a także dubbingowy. W latach 1990-2015 grał w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Na swoim koncie ma ponad 60 ról filmowych oraz serialowych. Poza tym zadubbingował aż 50 filmów (w tym przeważnie produkcje dla najmłodszych).

Karierę filmową zaczynał od niewielkich roli w serialach takich jak Panny i wdowy (1991) czy Kuchnia polska (1922). Pierwszym filmem, w jakim wziął udział było Uprowadzenie Agaty (1993).

Film w reżyserii Marka Piwowskiego o historii szesnastoletniej Agaty (Karolina Rosińska), córki Posła (Jerzy Stuhr). Na początku zaręczona jest z Oskarem (Jacek Braciak), lecz pewnego dnia poznaje Cygana (Sławomir Federowicz), który chce wziąć z nią ślub. Na rzecz tego zrywa zaręczyny z Oskarem. Ojciec nie kryje niezadowolenia, obawia się, że ten związek może zagrozić jego dalszej karierze politycznej.

Następna znakomita produkcja, która premierę miała w 2002 roku to film, pt. Edi. Braciak za tę rolę otrzymał dwie nagrody:

2002: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, nagroda za drugoplanową rolę męską
2003: Orzeł, nagroda w kategorii: Najlepsza drugoplanowa rola męska za rok 2002

Polski dramat obyczajowy w reż. Piotra Trzaskalskiego. W rolach głównych: Jacek Braciak (Jureczek Sokołow) i Henryk Gołębiewski (tytułowy Edi). Są oni bezrobotni. Pewnego dnia znajomi Ediego proszą go o pomoc w nauce ich młodszej siostrze. Jakiś czas później okazuje się, że nastolatka jest w ciąży, a na ojca wskazuje Ediego. Ten w raz z Jureczkiem decyduje się na opiekę nad dzieckiem.

Braciak zasłynął również z filmu Róża (2011). Za rolę Władka również otrzymał nagrodę – Orzeł w kategorii: Najlepsza rola męska za rok 2011.

Dramat wojenny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. To przeżycie intensywne i brutalne, jednak różni się od poprzednich produkcji reżysera, Nie znajdzie się tutaj nadrealizmu. Pokazuje od początku do końca w realistyczny do bólu sposób, jak ciężki los mieli ludzie w tamtych czasach, gdy musieli uciekać, przed morderczym złem. Film dla osób o mocnych nerwach, którzy nie boją się prawdziwych, tak drastycznych widoków.

W tym zestawieniu nie mogło się obyć oczywiście bez filmu Kler (2018). Jacek Braciak otrzymał Orła w kategorii: Najlepsza główna rola męska za rok 2018.

Kontrowersyjny film, na który wybrała się rekordowa ilość widzów. Kolejna produkcja w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Opowiada o trzech księżach: Kukuła (Arkadiusz Jakubik), Trybus (Robert Więckiewicz) i Lisowski (Jacek Braciak). Reżyser porusza takie problemy jak: pedofilia, oszustwo na pieniące, przekręty księży. Okazuje się, że bohaterowie nie są tacy święci, jacy wydają się na pierwszy rzut oka.

Przeczytaj recenzję filmu!

Na koniec Córka trenera (2018) – najnowszy film z udziałem Jacka Braciaka w reżyserii Łukasza Grzegorzka.

To pierwsza w jego karierze rola pierwszoplanowa (film ten został nakręcony zanim jeszcze powstał Kler). Opowiada o bliskiej relacji ojca i córki – Wiktorii i Macieju Korent, których pasją jest tenis. Dziewczyna jest trenowana przez swojego ojca. Cały czas podróżują po Polsce od zawodów do zawodów. Jednak czy jest to zdrowe w ich życiu, że granica pomiędzy ojcem a trenerem jest bardzo cienka?

Serialowe role

Magda M. (2005-2007)

Magda M.
fot. filmpolski.pl

Bohaterowie Magdy M. to prawnicy. Serial pokazuje szeroką panoramę spraw, postaci i problemów społecznych. Opowiada to z delikatnością i zrozumieniem. Pierwszoplanowymi bohaterami są Magda Miłowicz (Joanna Brodzik) i Piotr Korzecki (Paweł Małaszyński). Są wziętymi prawnikami. Ich historia jest dość skomplikowana. Oboje coś do siebie czują, jednak na ich drodze los płata różne figle. Braciak w roli Łukasza Zaniewicza.

Brzydula (2008-2009)

Dom Mody Febo&Dobrzański ogłasza konkurs na sekretarkę. Urszula Cieplak (Julia Kamińska) postanawia spróbować swoich sił i zgłasza swoją kandydaturę. To właśnie ona dostaje tę posadę. Wszystko byłoby w porządku, gdyby stuprocentowo nie odbiegała wyglądem od innych kandydatek. Pojawienie się brzyduli w firmie zaskakuje pracowników, w tym Wieńczysława Wyciora (Jacek Braciak) – projektanta ubrań.

Prosto w serce (2010-2011)

To opowieść o tym, co w życiu jest najważniejsze, przynajmniej dla większości, czyli o miłości. Akcja toczy się wokół dwóch bohaterów: Moniki Milewskiej (Anna Mucha) – bokserki i Artura Sagowskiego (Filip Bobek) – biznesmena. Na pierwszy rzut oka wydaje się jak w bajce – oboje są piękni i młodzi. Jednak pochodzą z dwóch różnych światów. Gdy dziewczyna doznaje kontuzji postanawia znaleźć pracę. Na jej drodze pojawiają się Sagowscy (główny bohater oraz jego brat Rafał – Jacek Braciak).

Rodzinka.pl (od 2011)

Z roli w tym serialu z pewnością każdy go kojarzy – Marek, przyjaciel Ludwika. Jest częstym gościem w domu Boskich. Od razu sprawia, że atmosfera staje się lepsza. Serial ten opowiada o pięcioosobowej rodzinie Boskich oraz jej przyjaciołach. Pokazuje codzienne sytuacje z ich życia, które towarzyszą każdemu z nas. Dostarcza dużej dawki humoru. W rolach głównych: Tomasz Karolak, Małgorzata Kożuchowska, Maciej Musiał.

Druga szansa (2016-2018)

Historia Moniki Boreckiej (Małgorzata Kożuchowska), producentki telewizyjnej i agentki gwiazd. To współczesna kobieta sukcesu. Jest u szczytu kariery zawodowej. Kocha życie w wielkim mieście. Niestety pewnego dnia traci wszystko. Zostaje oskarżona o handel narkotykami. Najprawdopodobniej ktoś zazdrosny o jej karierę postanowił jej dopiec. Czy kobieta dostanie drugą szansę? Jacek Braciak jako Ryszard Augustyniak.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments