Hiszpańska księżniczka – nowy serial z historią w tle na HBO

Hiszpańska księżniczka
fot. HBO

Od pewnego czasu na platformie HBO GO można oglądać serial pt. Hiszpańska księżniczka, opowiadający losy Katarzyny Aragońskiej na angielskim dworze. Jest to ekranizacja powieści Philippy Gregory pt. Wieczna księżniczka. Czy warto jednak sięgać po tę produkcję?

Hiszpańska księżniczka
fot. HBO

Hiszpańska księżniczka opowiada o ciężkiej sytuacji na angielskim dworze

Piękna nastoletnia Katarzyna Aragońska (Charlotte Hope) od najmłodszych lat jest przygotowywana na to, że zostanie żoną angielskiego następcy tronu. Wierzy więc w to, że jej przeznaczeniem jest zostać Królową Anglii. Hiszpańska księżniczka osiągając odpowiedni wiek zostaje wysłana do  Anglii, aby wyjść za księcia Artura, najstarszego syna Henryka VII Tudora i pretendenta do królewskiego tronu. Katarzyna przyjeżdża na wyspy wraz ze swoim dworem. Katarzyna szybko zostaje księżną Walii i wiedzie spokojne życie u boku męża, ale niestety jej szczęście nie trwa długo. Książę Artur (Angus Imrie) niespodziewanie zachoruje i umiera. Pozycja wdowy zostaje zagrożona. Księżna jednak uważa, że jej małżeństwo nigdy nie zostało skonsumowane i dlatego próbuje doprowadzić do ponownych zaślubin. Tym razem z bratem zmarłego męża – Harrym (Ruairi O’Connor).

Hiszpańska księżniczka
fot. HBO

Fabuła a historia

Pomimo tego, że Hiszpańska księżniczka z założenia jest serialem inspirowanym faktami historycznymi, to wiele zostało zmienione. Niektóre wątki zostały przekłamane, na przykład ten, że Katarzyna Aragońska mówiła po angielsku, gdy przyjechała na angielski dwór. Historycznie jest to nieprawda. Jednak atmosfera konfliktu w Anglii oraz generalnie w całej ówczesnej Europie został dobrze oddany. Katarzyna była skazana tylko i wyłącznie na siebie. Nie mogła również liczyć na pomoc ze strony swojego kraju, czyli Hiszpanii.

Hiszpańska księżniczka
fot. HBO

Hiszpańska księżniczka jest serialem, w którym na pierwszy plan wysuwa się wątek miłosny

Głównym tematem, oprócz ciągłej walki pomiędzy angielskimi rodami Yorków i Tudorów, jest szaleńcza miłość pomiędzy Katarzyną a Harrym. Młodzi pisali do siebie jeszcze przed przyjazdem księżniczki do Anglii. Jednak wtedy Hiszpanka nie wiedziała, że koresponduje z bratem swojego wybranka. Po śmierci Artura, zakochani dążyli do tego, aby mogli wciąć ślub za zgodą papieża i króla. Na ich drodze stało wiele przeszkód i wrogów, którzy zdolni byli posunąć się do wszystkiego, aby ich rozdzielić.

Hiszpańska księżniczka
fot. HBO

Hiszpańska księżniczka spodoba się zwolennikom seriali historycznych

Historia ukazana w serialu jest dość łatwa i przyjemna w odbiorze. Z pewnością nie jest to produkcja z takim rozmachem jak na przykład Tudorowie, ale fani kostiumowych obrazów będą zadowoleni. Aktorstwo nie jest na najwyższym poziomie, jednak nie przeszkadza to w odbiorze tej historii. Warto wspomnieć też o kostiumach i zdjęciach (kręconych w Anglii – w miasteczku Weels), które pozwalają poczuć klimat tamtych czasów.

Hiszpańska księżniczka
fot. HBO

Hiszpańska księżniczka jest dostępna na HBO oraz HBO GO!

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marcin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o