Gwiazdy kina, które odeszły w 2018 roku

Kazimierz Kutz
Kazimierz Kutz

Żegnamy 2018  rok, a wraz z nim wiele gwiazd kina. Wspomnijmy tych, którzy zapisali się w świecie kinematografii dzięki swojej twórczości.

Roman Kłosowski

11 czerwca 2018 roku zmarł Roman Kłosowski. Aktor znany był z roli inżyniera Maliniaka w kultowych serialach Czterdziestolatek Czterdziestolatek. 20 lat później. Miał 89 lat.

Agnieszka Kotulanka

Wraz z dniem 20 lutego 2018 roku odeszła Angieszka Kotulanka. Aktorka przez wiele lat zmagała się z alkoholizmem. Bezpośrednią przyczyną jej śmierci był krwotoczny udar mózgu. Miała 62 lata.

Antoni Krauze

Reżyser i scenarzysta Antoni Krauze zmarł 14 lutego. Był twórcą filmów fabularnych oraz realizatorem licznych krótkometrażowych produkcji. W jego filmografii znalazły się m.in. Struktura kryształu, Prognoza pogody, Dziewczynka z Hotelu Excelsior, Akwarium, czyli samotność szpiega, Czarny czwartek oraz kontrowersyjny Smoleńsk.

Wojciech Pokora

Jeden z najpopularniejszych polskich aktorów okresu powojennego odszedł 4 lutego. Był pedagogiem, artystą kabaretowym oraz reżyserem teatralnym. Zagrał niezapomniane role m.in. w Małżeństwie z rozsądku, Człowieku z M-3, Hydrozagadce, Poszukiwanym, poszukiwanej, Nie ma róży bez ognia, Brunecie wieczorową porą, C.K. Dezerterach i wielu innych produkcjach.

Mark Salling

Śmierć aktora zaskoczyła wszystkich już na samym początku roku. Mark Salling zmarł 30 stycznia. Aktor został znaleziony martwy w Tujunga, w okolicy Los Angeles. Był znany przede wszystkim z roli Pucka w serialu Glee.

Elżbieta Słoboda

Słynna Barbara Zamojska z serialu Kto tu rządzi? zmarła na Sycylii 14 marca po długiej chorobie. Aktorka w dużej mierze spełniała się jako wykładowca techniki aktorskiej m.in. w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Verne Troyer

Ten wielki aktor mierzył zaledwie 81 centymetrów wzrostu. Zmarł 21 kwietnia. Troyer zagrał w pierwszej części filmu o Harrym Potterze, gdzie wcielił się w rolę Goblina Gryfka. Największą rozpoznawalność przyniosła mój jednak rola w serii filmów o Austinie Powersie.

Andrzej Brzeski

Po długich zmaganiach z chorobą nowotworową, aktor zmarł 29 czerwca. Mogliśmy go oglądać na małym ekranie już w latach 80. między innymi w serialu Dom oraz Alternatywy 4. Współcześnie grał też epizodyczne role m.in. w Prawie Agaty, M jak miłość czy Na Wspólnej. Długo grał także na deskach teatru, jednak postanowił skupić się na wykonywaniu piosenki aktorskiej.

Kazimierz Kutz

Wieść o śmierci legendarnego reżysera obiegła świat 18 grudnia. Kutz był reżyserem filmowym i teatralnym i twórcą tzw. trylogii śląskiej, na którą składają się Sól ziemi czarnej, Perła w koronie i Paciorki jednego różańca. Był autorem ponad 20 filmów fabularnych, z których najgłośniejsze to części tryptyku śląskiego, opartego na własnych scenariuszach. Sól ziemi czarnej zaliczana jest do klasyki polskiego kina. Opowiada o pierwszym, zakończonym klęską powstaniu śląskim w 1920 roku. Akcja kolejnego dzieła – Perły w koronie – rozgrywa się w latach trzydziestych. W ostatniej części, zatytułowanej Paciorki jednego różańca, reżyser opowiedział historię żyjącego współcześnie górnika-emeryta. Kazimierz Kutz nakręcił także film pt. Śmierć jak kromka chleba, poświęcony dramatycznym wydarzeniom w kopalni “Wujek”.