Filmy o przyjaźni osób z dwóch odrębnych światów

0
428

W wielu kultowych, wszystkim dobrze znanych filmach możemy doszukać się przyjaźni osób z dwóch odrębnych światów. Jest to wyjątkowe powiązanie, które dla niektórych może okazać się niezrozumiałe. Bohaterowie mogą być całkowicie różni, a jednak zdołają dogadać się jak najlepsi przyjaciele. Zdarzyć się może przeciwieństwo bohatera, który zrozumie go jak nikt inny. Przyjaźń osób z dwóch odrębnych światów nie jest niemożliwa.

W jakich filmach spotykamy się z przeciwieństwami, które okazują się idealnie dopasowane?

Nietykalni (2011) – francuski komediodramat w reżyserii Oliviera Nakache i Erica Toledano. Film opowiada o przyjaźni pomiędzy sparaliżowanym milionerem a chłopakiem, który dopiero opuścił więzienie. Starszy mężczyzna zatrudnia chłopaka z przedmieścia, aby pomógł mu przy codziennych czynnościach. Te dwie osoby różni wszystko; sytuacja materialna, charakter, wykształcenie, stan społeczny, czy sposób patrzenia na świat. Po spotkaniu tych dwóch, skrajnych światów, każde z nich uczy się czegoś zupełnie nowego i poznaje inne zwyczaje, zachowania. Warto też wspomnieć, że jest to historia oparta na faktach.

Green Book (2018) – amerykański komediodramat w reżyserii Petera Farrelly. Fabuła filmu kręci się wokół dwóch mężczyzn z zupełnie odległych światów. Znany pianista Don zatrudnia kierowcę na trasę koncertową. Tony przyjmuje propozycję pracy ze względu na wysokie zarobki, pomimo rasistowskich przekonań. Jednak po czasie spędzonym na poznawaniu siebie, bohaterowie przestają patrzeć na drugą osobę przez pryzmat rangi społecznej czy koloru skóry. Okazuje się, że film przedstawia historię o budującej się przyjaźni pomiędzy dwoma skrajnościami. Człowiek dla człowieka powinien być równy, nie patrząc na szczeble w społeczeństwie.

Chłopiec w pasiastej piżamie (2008) – amerykańsko-brytyjski dramat wojenny w reżyserii Marka Hermana. W filmie poruszony jest wątek przyjaźni chłopców z zupełnie odrębnych światów. Ośmioletni Bruno, syn komendanta obozu koncentracyjnego, pewnego dnia wybiera się w zakazane miejsce, w okolice obozu. Tam poznaje żydowskiego chłopca i więźnia, Szmula. Chłopcy natychmiastowo złapali nić porozumienia i rozmawiają, jakby znali się kilka lat. Między dziećmi zawiązuje się głęboka przyjaźń, Bruno pomaga Szmulowi w sposób jaki tylko może. Przynosi mu jedzenie, grają razem w piłkę. Chłopcy patrzą równo na siebie i traktują, jakby żyli w ten sam sposób.

Jak odbierać filmy, w których nic nie jest niemożliwe?

W wielu filmach pojawiają się przyjaźnie osób z dwóch odrębnych światów. Widzowie w ten sposób mogą łatwiej zmienić postrzeganie inne osoby, które otaczają nas na co dzień. Daje to sporo do myślenia i uświadamia jak łatwo jest nawiązać nowe kontakty z ludźmi, które na pierwszy rzut oka są zbyt daleko od nas. Powyższe wspomniane filmy dają nadzieję, że nic nie jest niemożliwe. Każdy powinien być traktowany na tym samym poziomie, nie skreślając przy tym nikogo. Bez względu na status społeczny, kolor skóry czy zaplecze finansowe.