Filmowy przewodnik po Neapolu

Neapol to miasto, które zdecydowanie przeżywa się wszystkim zmysłami. Nie można być tam tylko zwiedzającym zabytki turystą, nie ma możliwości aby potraktować to miejsce obojętnie. Neapol jest miastem pełnym smaków, rytmów i sztuki. Nic więc dziwnego, że miasto stało się planem filmowym dla wielu produkcji z różnych stron świata.

Miastem zachwycili się między innymi bracia Lumiere, którzy nakręcili tam parę etiud filmowych zanim powstały pierwsze kina. Jeśli chcecie przed podróżą wczuć się w klimat Neapolu i okolic całej włoskiej Kampanii to koniecznie przeczytajcie nasz filmowy przewodnik, który stworzyliśmy inspirując się prywatnym city breakiem.

1. Jedz, módl się, kochaj (Eat, Pray, Love)

 

Na pewno każdy z Was widział ten film. Liz Gilbert (Julia Roberts) udaje się w podróż życia by doświadczyć jak największej ilości bodźców i skosztować życia. Jednym z miejsc, do którego się udała był właśnie Neapol gdzie zjadła popularną pizzę. Nie była to jednak przeciętna pizzeria, a najlepsza jaką można znaleźć w mieście skąd pizza się właśnie wywodzi! Zielono białe kafelki na ścianach i niesamowity tłum głodnych ludzi to cechy charakterystyczne dla L’ Antica Pizzeria da Michele. Jest to restauracja nie tylko słynąca z tego właśnie filmu – jest to miejsce z niezwykłym charakterem. Na miejsce przy stoliku trzeba poczekać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut ale jak najbardziej warto. Pizzeria jest odznaczana od lat wieloma prestiżowymi nagrodami jak na przykład gwiazdki Michelin, co oczywiście świadczy o niezapomnianych doznaniach kulinarnych.

2. Passione


Film w reżyserii Johna Turturro przedstawia pełen dźwięków i rytmów Neapol, od którego trudno oderwać wzrok. Wąskie uliczki, namiętne tańce i gorąca atmosfera to właśnie piękno tego miasta. Znany amerykański aktor włoskiego pochodzenia doskonale odzwierciedla kulturę Neapolu. Przedstawia widzom tradycyjną neapolitańską muzykę, którą można usłyszeć na każdym rogu, a która jest połączeniem wielu napływających do niego kultur. Kawałek Jamajki, Bliskiego Wschodu, czy Portugalii? Tego wszystkiego można doświadczyć przechadzając się po ulicach Neapolu. Film jest muzyczną impresją z elementami dokumentu, który szczególnie poleca się fanom musicali.

3. Camorra na ekranach

Camorra jest włoską organizacją przestępczą, która od dziewiętnastego wieku dopuszczała się najgorszych zbrodni, terroryzując miasto. Jej członkowie stworzyli ogromną siatkę wpływów, która współcześnie przekroczyła znacznie granice Neapolu. Obecność mafii w mieście jest bardzo wyczuwalna. Każdą ulicę patroluje uzbrojone wojsko, a późnym wieczorem miasto zamiera aby przerodzić się w arenę walk między poszczególnymi gangami. Ciągłe strzały mrożą krew w żyłach, a strach, który ogarnia ulice nocą z pewnością przyczynił się do powstania dwóch świetnych produkcji.

Gomorra jest serialem, który swoją emisję rozpoczął w 2014 roku z wielkim powodzeniem. Bardzo trafnie komentuje współczesne poczynania mafii, przedstawiając brutalną twarz miasta. Jak dotąd pojawiły się trzy sezony, które oferują widzowi emocje z najwyższej półki. Wszystko splata ze sobą świetna muzyka Mocadelic. Jeśli poszukujecie nowej odsłony Ojca Chrzestnego i obrazu współczesnej włoskiej mafii to serial spełni Wasze oczekiwania.

Terror, którym mafia obdarowuje mieszkańców miasta jest również doskonale przedstawiona w filmie Fortapasc. Historia filmu nawiązuje do działalności neapolitańskiego dziennikarza Roberto Saviano, który stworzył ogólnoświatową kampanię filmową na temat Camorry. Zdobył nawet nagrodę grand prix w Cannes w 2008 roku. Niestety jego działalność sprawiła, że musiał opuścić kraj pod groźbą śmierci. Reżyser Marco Rici wykorzystał jego historię, tworząc rok później film Fortapasc, który przedstawia losy dziennikarza Giancarlo Siani zabitego przez Camorrę w latach 80.