Strona główna Film Dzień Ojca – co warto obejrzeć?

Dzień Ojca – co warto obejrzeć?

Dzień Ojca
fot. YouTube

23 czerwca, w Polsce obchodzony jest Dzień Ojca. Filmowi ojcowie często bywają gwiazdami dramatów, ale też komedii. Muszą zmierzyć się z opieką nad dziećmi, przekazać im jak najlepsze wartości oraz trwać przy nich, gdy wokół staje się niebezpiecznie.

Co warto obejrzeć?

W pogoni za szczęściem

Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami. Opowiada o życiu 30-letniego Chrisa Gardnera (Will Smith). Poprzez niefortunne zdarzenia główny bohater pozostaje bez pracy i domu. Najgorsze jest to, że ma pod opieką małego synka Chrisa Juniora (Jaden Smith). Od jakiegoś czasu żyją w łazience na stacji kolejowej w San Francisco. Gardner nie poddaje się i mimo wszystko próbuje dążyć do osiągnięcia wysokiej pozycji na rynku pracy. Zostaje szkoleniowcem brokerów, a jego ranga wzrasta. Wszystko idzie w dobrym kierunku, ale czy na pewno zdoła zapewnić jak najlepszą przyszłość swojemu synowi?

Życie jest piękne

Produkcja w reżyserii Roberta Benigniego z nim samym w roli głównej. Opowiada historię Guida, który z powodu żydowskiego pochodzenia trafia wraz z synkiem do obozu koncentracyjnego. Jest to dramatyczna sytuacja i mężczyzna ze wszystkich sił próbuje umilić chwile swojemu synowi. Wymyśla fikcyjną rzeczywistość, w której tłumaczy, że oboje muszą brać udział w okrutnej grze. W nagrodę zdobywca otrzyma czołg. Roberto Benigni w roli ojca wzruszył widzów na całym świecie. Film został nagrodzony 3 Oscarami, Grand Prix w Cannes, francuskim Cezarem i brytyjską nagrodą Bafta za główną rolę męską.

Sprawa Kramerów

Dramat z 1979 ze świetną obsadą: Meryl Streep i Dustina Hoffmana w rolach głównych. Kramerom nie układa się w życiu. Kobieta postanawia pozostawić męża, a w raz z nim synka. Chce oddać się karierze zawodowej. Role rodziców niestety się odwracają. Do tej pory, to właśnie Ted koncentrował się na pracy i nie miał żadnego pojęcia o opiece nad Billym. Nie potrafi nawet zrobić śniadania – scena ta należy do najbardziej znanych w kinie. Z czasem między ojcem i synem tworzy się silna więź, gdy więc matka chce odzyskać dziecko. Film otrzymał 5 Oscarów oraz Złoty Glob.

Spadkobiercy 

Matt King (George Clooney) jest głównym bohaterem. Dochodzi do dramatycznego wydarzenia – jego żona uległa wypadkowi i zapadła w śpiączkę. Musi się wcielić w postać ojca dwóch córek. Prawnik jest bardzo kompetentny w swoim zawodzie, ale całkowicie bezradny w kontaktach z nastolatkami. Okazuje się, że nie angażował się za bardzo w życie żony i nie zna wszystkich sekretów. Nietypowa jak na Clooneya kreacja przyniosła mu nagrodę krytyków, Złoty Glob i nominację do Oscara.

The Judge

Palmerowie zajmują się wymiarem sprawiedliwości. Hank (Robert Downey Jr.) jest adwokatem z wielkiego miasta, który po dłuższym czasie powraca w rodzinne strony. Po przyjeździe dowiaduje się, że jego samotny, owdowiały ojciec (Robert Duvall) podejrzany jest o popełnienie morderstwa, co jest nie do wyobrażenie, ponieważ pełni rolę sędziego. Hank nie może w to uwierzyć, dlatego postanawia odkryć prawdę i uniewinnić ojca. W trakcie poszukiwań odnawia relacje z rodziną, z którą od kilku lat nie miał kontaktu.

The Family Man

Jack Campbell (Nicolas Cage) uważa się za bardzo wybitną osobę. Posiada wszystko – najdroższe ubrania, pojazdy, jest prezesem jednej z największych firm na Wall Street. Jednak czegoś mu brakuje… Miłości! Jedynie może winić tylko siebie. 13 lat wcześniej rozstał się z narzeczoną wybierając karierę. Nagle, w Wigilię Bożego Narodzenia, Jack zasypia w swoim ekskluzywnym apartamencie. Na drugi dzień budzi się jako mąż Kate, ojciec dwójki dzieci i sprzedawca opon samochodowych na przedmieściach New Jersey. Jak to się stało? Czyżby życie Jacka obróciło się o 180 stopni?

Mój Ojciec i Ja

Mój Ojciec i Ja
fot. YouTube

Uważany za jeden z najlepszych australijskich filmów. W roli głównej Eric Bana. To wzruszający dramat o ojcowskiej miłości do syna, która poddana zostaje najcięższym próbom. Romulus Gaita przybywa do Australii wraz z żoną i czteroletnim synkiem Raimondem. Nowa ojczyzna ma zmienić ich życie, ale szybko okazuje się to tylko złudzeniem. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Romulus jest zawiedziony, inaczej wyobrażał sobie przyszłość dla synka. Jest gotów stoczyć najcięższą walkę, by dać Raimondowi szczęśliwe dzieciństwo.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o