CHYŁKA – kryminalny serial z wciągającą fabułą [recenzja]

Chyłka to serial kryminalny, nakręcony na podstawie bestsellerowych powieści, bez wątpienia najbardziej rozchwytywanego w Polsce pisarza – Remigiusza Mroza. Serial doczekał się do tej pory dwóch sezonów, zrealizowanych w 2018 i 2019r. Być może jeszcze w tym roku pojawi się kolejny sezon.

Chyłka – Zaginięcie

Fabuła dotyczy losów nieugiętej i niepokornej mecenas Joanny Chyłki (Magdalena Cielecka), która wraz ze swoim aplikantem rozwiązuje zagadki kryminalne, często ryzykując przy tym wiele. Adwokatka jeszcze nigdy nie przegrała żadnej sprawy, co pokazuje, że kobieta jest dobra w swoim fachu. Pierwszy sezon nosił tytuł Zaginięcie – rozpoczyna go pojawienie się w znanej warszawskiej kancelarii Żelazny&McVay nowego aplikanta Kordiana Oryńskiego (Filip Pławiak), który trafia pod skrzydła Chyłki.

Na początku współpraca doświadczonej i pewnej siebie pani mecenas z niedoświadczonym aplikantem nie rozpoczyna się najlepiej. Jednak ich pierwsza wspólna sprawa sprawia, że stanowią duet doskonały, wzajemnie się uzupełniając. Pierwszego dnia dla Zordona (przezwisko nadane mu przez jego zwierzchniczkę) Chyłka postanawia pomóc koleżance z liceum (Katarzyna Warnke), której córka niespodziewanie zaginęła. W trakcie trwania śledztwa dochodzi do różnych, nieoczekiwanych zdarzeń, które jeszcze bardziej wszystko komplikują. Para głównych bohaterów w rezultacie musi się zatem zmierzyć z trudną do rozwikłania zagadką.

Główni bohaterowie

Nieszczęśliwe zbiegi okoliczności i wypadki sprawiają, że serial szybko wciąga. Niesamowita gra aktorska wszechstronnie uzdolnionej Magdaleny Cieleckiej, która idealnie pasuje do roli Joanny Chyłki daje serialowi naprawdę wiele. Młody aplikant, Kordian – grany przez Filipa Pławiaka (serial Nielegalni) – doskonale odgrywa rolę zafascynowanego swoją mentorką aplikanta. Sceny kręcone w sądzie są wyjątkowo interesujące i realistyczne, dużo się wtedy dzieje. W pierwszym sezonie serialu nie brakuje znanych polskich aktorów – Piotr Stramowski, Michał Żurawski, Katarzyna Warnke, Szymon Bobrowski. Obsada serialu bez wątpienia wpływa na jego charakter i sprawia, że każdy odcinek dostarcza jeszcze więcej emocji.

Chyłka – Kasacja

Drugi sezon serialu powstał w oparciu o pierwszą część serii powieści Mroza. Fabuła dotyczy problemów syna znanego biznesmena Piotra Langera (Artur Żmijewski), który jest oskarżony o brutalne morderstwo. Mimo że na skutek złamania tajemnicy adwokackiej Chyłka nie pracuje już w kancelarii Żelazny&McVay, to wpływowy przedsiębiorca chce, żeby to ona broniła jego syna (Jakub Gierszał). Manipulacje młodego Langera sprawiają, że kobieta wraz z aplikantem walczą o uwolnienie oskarżonego. W tym sezonie na ekranie pojawia się Olgierd Łukaszewicz – legenda polskiego kina, jego rola niebezpiecznego gangstera Siwowłosego mimo, że jest epizodyczna to na prawdę szybko zapada w pamięć.

W Kasacji pojawiają się bardziej drastyczne kadry, które nadają produkcji mroczniejszego charakteru. Warto wspomnieć także o muzyce, która dobrze wpasowuje się w daną scenę, nie brakuje mocnych brzmień – Joanna Chyłka jest ich ogromną fanką. Wydawać by się mogło, że kolejna ważna sprawa głównej bohaterki zostanie zwieńczona ponownym zwycięstwem prawdy nad kłamstwem. Tu następuje nieoczekiwany zwrot akcji – przełożeni Chyłki przedstawiają jej prawdę na temat jej klienta – on okazuje się być mordercą, którego adwokatka wypuściła na wolność.

Podsumowanie 2 sezonu

Drugi sezon serialu posiada otwarte zakończenie – prawdopodobnie Chyłka zajmie się nową, bardziej skomplikowaną sprawą (początek powieści Rewizja R. Mroza). Drugi sezon zawierał także więcej skomplikowanych wątków niż pierwszy. Pojawiało się dużo zwrotów akcji i drastycznych scen. Każdy kolejny odcinek jeszcze bardziej wciągał, przez pojawianie się nowych faktów w sprawie. W tym sezonie na ekranie oprócz bohaterów z Zaginięcia pojawili się Artur Żmijewski, Jakub Gierszał, czy Olgierd Łukaszewicz. Chyłka-Kasacja pokazała prawdziwe oblicze Joanny Chyłki i jej odwagę, kiedy chciała za wszelką cenę chronić swoją siostrę wraz z siostrzenicą. Filip Pławiak zafascynowany wyjątkową mentorką wypada w serialu genialnie, widać jego duży potencjał.

Czy będzie kolejny sezon?

Jak na razie nie ma informacji dotyczących powstania kolejnego, trzeciego już sezonu o losach Joanny Chyłki. Prawdopodobnie serial wróci jesienią 2020 roku. na platformę player.pl. Ze względu na dużą oglądalność i popularność można przypuszczać, że twórcy zdecydują się na kontynuację serii. Wciągająca fabuła, charyzmatyczni bohaterowie, zagadki do rozwiązania i komplikacje sprawiają, że serial warto obejrzeć. Każdemu czytelnikowi bestsellerów Remigiusza Mroza i kryminałów ta produkcja na pewno przypadnie do gustu.