Arcydzieła kina światowego – produkcje wszech czasów

0
2126
Arcydzieła kina śwaiatowego
Telemagazyn.pl

Kino światowe poszczycić się może wieloma wspaniałymi produkcjami. Wielokrotnie nagradzane i cenione filmy, stworzone przez najwybitniejszych reżyserów.

XX wieczne produkcje dla wyrafinowanych gust odbiorców

Rynek filmowy poszczycić się może wieloma wspaniałymi produkcjami. Dbałość o najmniejsze szczegóły w grze aktorskiej oraz spełnianie oczekiwać wymagających reżyserów to nie lada wyzwanie!

Arcydzieła kina światowego – TOP 10
Słodkie życie (1960) i Osiem i pół (1963) reż. Federico Fellini

Federico Fellini jest jednym z najwybitniejszych reżyserów w historii włoskiego kina. Jego  oniryczny, cyrkowy styl filmowy doceniony został przez krytykę na całym świecie.

Słodkie życie uważane z jedno z najwybitniejszych dzieł w historii kina światowego oraz nagrodzone Złotą Palmą w Cannes. Film opowiada historię dziennikarza prasowego Marcello (Marcello Rubini), ekscentrycznego kobieciarza, który bezskutecznie poszukuje szczęścia i miłości w Rzymie. Jest to film wielowątkowy, który skupia się na ekstrawaganckiej społeczności Wiecznego Miasta. W rolę Sylvii wcieliła się muza reżysera Anita Ekberg.

Osiem i pół uważany jest za jeden z najlepszych filmów włoskiego reżysera. Arcydzieło nagrodzono Oscarem dla najlepszego filmu obcojęzycznego. Opowiada historię wypalonego zawodowo reżysera Guido(Marcello Rubini), który pracuje nad swoim  filmem. Chce opowiedzieć wszystko ale nie ma już nic do powiedzenia. Rzeczywistość przeplata się z marzeniami. W rolę nawiedzającej Guido muzy wcieliła się Claudia Cardinale.

Przygoda (1960) i Powiększenie (1966) reż. Michelangelo Antonioni

Arcydzieła kina światowego. Przygoda opowiada historię grupy przyjaciół odbywającej podróż na rajską wyspę. W trakcie wyprawy jedna z jej uczestniczek znika w tajemniczych okolicznościach. Zaginięcie dziewczyny zbliża do siebie przyjaciółkę Claudię (Monica Vitti) i jej kochanka Sandro (Gabriele Ferzetti).

Powiększenie przedstawia historię młodego fotografa, który nieświadomie uwiecznia na zdjęciu scenę morderstwa. Wkrótce negatywy i odbitki znikają. W roli głównej David Hemmings.

Siódma pieczęć (1957) reż. Ingmar Bergman

Szwedzki film fabularny nominowany do Złotej Palmy. Średniowieczne realia, rycerz powraca z wyprawy krzyżowej. Rozgrywa partię szachów ze Śmiercią, w której stawką jest jego życie.

Arcydzieła kina śiatowego
Białostocki Ośrodek Kultury
Obywatel Kane (1941) reż. Orson Welles

Uważany za jeden z najlepszych filmów w historii dzięki zastosowaniu innowacyjności w strukturze, montażu i nieliniowej narracji.  Po śmierci magnata prasowego Charlesa Fostera Kane’a , dziennikarz poprzez rozmowy z ludźmi stara się ustalić znaczenie słowa Różyczka, które to Kane wypowiedział na łożu śmierci.

Nakarmić kruki (1976) reż. Carlos Saura

Film przedstawia losy Any (Ana Torrent) i jej dwóch sióstr, które dorastają w Hiszpanii podczas reżimu generała Franco. Wkrótce ich matka umiera (Geraldine Chaplin). Produkcja w przeważającej części składa się z powrotu do wspomnień dorosłej Any, którym towarzyszy utwór Jeanette Porque te vas. 

Stalker (1979) reż. Andriej Tarkowski

Radziecki film obyczajowy opowiadający historię Stalkera podróżującego z dwoma klientami (Pisarz i Profesor) przez Zonę do komnaty, gdzie podobno spełniają się marzenia. Produkcja przepełniona jest głęboko skrywanymi emocjami i filozoficznymi metaforami.

Harakiri (1962) reż. Masaki Kobayashi

Japoński film samurajski obsadzony między rokiem 1619 a 1630. Ronin Tsugumo przybywa na dwór potężnego klanu by prosić o zgodę na popełnienie rytualnego samobójstwa. Przed dokonaniem Seppuku opowiada historię swojego życia.

Rashomon (1950) reż. Akira Kurosawa

Na samuraja i jego żonę napada rozbójnik. Historia widziana oczami czterech osób, ukazuje różne wersje tego samego wydarzenia. Film zapoczątkował ogólnoświatowe zainteresowanie  japońskim.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments