Z datą 3 lipca ogłoszono, że Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej do swojego grona zaprosiła polskiego reżysera Damiana Nenowa. Wśród ostatnich międzynarodowych realizacji reżysera wymienić należy film Jeszcze dzień życia – wyreżyserowany wspólnie z Raúlem de la Fuente. Jesteśmy zdumieni!
Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej stworzył w latach 20. XX wieku Louis B. Mayer. Celem było usprawnienie przemysły filmowego. Akademia powstała 11 stycznia 1927 roku, wprowadzono przyznawanie nagród za wyróżniające się osiągnięcia. Rok później rozpoczęły się nominacje do nagrody, która dziś znana jest jako Oscar.
Kto jeszcze dostał zaproszenie?
Wraz z Damianem Nenowem do grona Akademii zaproszono również Aleksandrę Staszko, Ewę Puszczyńską, Marcela Sławińskiego, Katarzynę Sobańską-Strzałkowską, Jerzego Kucię oraz Piotra Dumałę. Do zadań członków Akademii należy m.in. decyzja o przyznaniu najważniejszych nagród filmowych – Oscarów.
Bez wątpienia jest to ogromne wyróżnienie, biorąc pod uwagę fakt, że Amerykańska Akademia Filmowa pozostaje jedną z najbardziej prestiżowych i najszerzej reprezentowanych na świecie. To zacne grono twórców ma wpływ na nagrody, które są jednymi z najwyżej cenionych w branży – powiedział Damian Nenow
Nenow od dłuższego czasu interesował się realistycznymi animacjami. Przerodziło się to w wielką pasję. Włączając w to jego talent, powstawały naprawdę piękne konstrukcje. Często miały swoje korzenie w historii. Europejscy reżyserowie byli zafascynowani. Szybko zyskał ich uznanie. W 2010 roku powstał krótkometrażowy film Paths of Hate.
Film otrzymał łącznie 25 nagród i został wyświetlony na ponad 90 światowych festiwalach. Późniejsze filmy reżysera, takie jak poruszający dokument Miasto ruin czy spot społeczny Głód jest tyranem, również szybko zyskały uznanie widzów i krytyków. Nenow ceniony jest za zdolność ukazywania aktualnych problemów, zjawisk kulturowych w nowej nietypowej wersji.
Ostatnim filmem jaki dotychczas stworzył jest Jeszcze dzień życia. Miał swoją premierę w 2018 roku podczas festiwalu w Cannes. Film otrzymał Europejską Nagrodę Filmową 2018 dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego, a z początkiem 2019 roku Nagrodę Goya dla Najlepszego Filmu Animowanego.
Ten film to największe wyzwanie w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Praca nad projektem zajęła ponad 8 lat i daleko wykraczała poza samą tylko pracę reżyserską. W równym stopniu było to wyzwanie produkcyjne, bo w realizację zaangażowanych było pięć krajów, a zapanować nad międzynarodowym zespołem, rozrzuconym po całej Europie, nie jest łatwo – przyznaje Damian Nenow
Współpraca
Na co dzień współpracuje ze studiem Platige Image. Realizuje również cinematiki do gier komputerowych. Wśród nich znajdują się doskonale znane w branży Watch Dogs 2 czy Crossfire HD. Zrealizował także 8-minutową animację Fish Night dla Netflixa.
Platige Image wielokrotnie nagradzane studio animacji, produkcji i postprodukcji oraz efektów specjalnych. Działa na rynku od 1997 roku. Tworzy grafikę komputerową, animacje 3D oraz kompozycje obrazu. Obecnie zrzesza blisko 300 specjalistów z branży kreatywnej i technologicznej. Studio współpracuje z ekspertami z różnorodnych branż, realizując projekty dla wiodących marek i organizacji z całego świata. Posiada wyspecjalizowane działy dedykowane różnym obszarom działalności: cinematikom, reklamie, animacji, eventom, itd.
Platige ma na swoim koncie ponad 200 nagród i wyróżnień: krótkometrażowe animacje czterokrotnie zapewniły mu nagrodę BAFTA. Studio otrzymało nominację do Oscara oraz nominowane było do Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes i Złotych Lwów na festiwalu filmowym Wenecji. Zdobyło również Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Europejski Pełnometrażowy Film Animowany dla Jeszcze dzień życia.
Gratulujemy!