Praca w kulturze — gdzie jej szukać, ile można zarobić?

0
89

Wiązanie swojej przyszłości z kulturą i sztuką jest często kością niezgody pomiędzy uzdolnionymi artystycznie dziećmi a ich trzeźwo myślącymi rodzicami. Rzeczywiście, nie ma się co oszukiwać – wielka kariera czeka na nielicznych, a sporo artystów będzie musiało znaleźć pracę w mniej natchnionym zawodzie i traktować swoją pasję wyłącznie jako zajęcie dodatkowe. A jednak liczne podmioty związane ze sztuką poszukują pracowników – potrzeba zarówno aktorów czy muzyków, jak i osób do obsługi wydarzeń czy przewodników muzealnych. Jak szukać pracy w kulturze? Czy można się z niej utrzymać?

Praca w kulturze i sztuce – gdzie jej szukać?

W każdym większym mieście (jak również w wielu małych miasteczkach i wsiach) funkcjonują podmioty o charakterze kulturalnym – muzea, domy kultury, sale koncertowe, studyjne kina, teatry, skanseny, izby pamięci. Jeśli więc interesuje cię praca w tym obszarze, zastanów się najpierw, jakie obiekty funkcjonują w twojej okolicy? Jakie organizacje czy instytucje są odpowiedzialne za organizację eventów, koncertów czy dni miasta? To właśnie do nich warto wysłać swoje CV.

Jeszcze szybszą i pewniejszą drogą jest przeglądanie ofert w odpowiedniej kategorii na popularnych, ogólnopolskich stronach z ogłoszeniami o pracę. Chcesz dostać etat w kulturze w Tychach? Wejdź na https://www.gowork.pl/praca/tychy;l i sprawdź, kogo aktualnie poszukują w Mediatece, w muzeum przy browarze czy w oddziałach MCK.

Praca w domu kultury – ile można zarobić?

Kultura raczej nie kojarzy się z wysokimi zarobkami. W rzeczywistości wiele zależy od podmiotu odpowiedzialnego za daną jednostkę organizacyjną. Podlegające pod budżetówkę domy kultury nie oferują najczęściej oszałamiających wynagrodzeń, a pracownik może liczyć na pensję nieco powyżej minimalnej. Zaletą jest natomiast jasna ścieżka zdobywania awansu i podwyżki, benefity, a także stabilność zatrudnienia.

Z kolei obiekty o charakterze komercyjnym (np. galerie sztuki, sale koncertowe, kina) mogą zaproponować kandydatowi więcej pieniędzy – wszystko zależy od ich sytuacji finansowej i popularności. Liczy się również doświadczenie i obycie potencjalnego pracownika oraz jego zdolności organizacyjne.

Jak dostać pracę w muzeum?

Wbrew pozorom, praca w muzeum nie jest taka łatwa, jak może się wydawać. Oprowadzanie gości po ekspozycjach wymaga charyzmy, a odpowiadanie na ich pytania – głębokiej wiedzy z zakresu prezentowanych ekspozycji. Z tego też powodu muzea zatrudniają najczęściej wyłącznie osoby o wykształceniu kierunkowym korespondującym z obszarem tematycznym danego podmiotu albo którejś z wystaw czasowych.

Interesuje cię praca w jednym ze śląskich muzeów? Sprawdź najpierw, czy masz właściwe wykształcenie do ubiegania się o stanowisko. Na https://www.gowork.pl/praca/sosnowiec;l możesz zweryfikować, czy sosnowiecki Pałac Schöna nie potrzebuje historyków lub, czy lokalny wydział Muzeum Nauk o Ziemi nie szuka archeologów.

Praca na festiwalach muzycznych – co trzeba zrobić, żeby ją dostać?

Od spokoju muzealnych sal wolisz gwar dużej imprezy? Dobrze idzie ci organizowanie pracy zespołu? Być może twoim przeznaczeniem jest praca przy organizacji któregoś ze słynnych śląskich festiwali muzycznych.

Na GoWork.pl (w tym przypadku – przykład ofert z Jaworzna) zweryfikujesz stałe i sezonowe zapotrzebowanie na kadrę obsługującą tak ważne wydarzenia muzyczne, jak Tauron Nowa Muzyka, Off Festiwal, Rawa Blues, Fest Festival, Jazz Around, Carbon Silesia Festival, Rockowizna, Festiwal Energii, Festiwal Orkiestr Dętych czy muzyczne warsztaty PoluZONE.

Artykuł sponsorowany / reklama
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments