Kiedy wymienić okna plastikowe? Jeśli te rzeczy występują u Ciebie w domu, pomyśl nad nowymi oknami!

0
190
Spacious and well-kept garden and terrace at the back of detached house

Żywotność okien PCV zależy od wielu czynników. Na trwałość modeli plastikowych ma wpływ poprawny montaż oraz jakość materiału, z którego zostały wykonane systemy okienne. Odpowiednio dopasowane profile mogą nam posłużyć przez co najmniej 20 lat. Właściwości użytkowe często tracą starsze lub źle zamontowane modele PCV. Kiedy wymienić okna plastikowe? Na co zwrócić po przeprowadzeniu prac montażowych? Zapraszamy do zapoznania się z kluczowymi informacjami.

Wymiana okien PCV – kiedy jest niezbędna?

Wiele osób decyduje się na ten krok wyłącznie ze względów estetycznych. Starszej generacji okna PCV często zmieniają swój pierwotny kolor lub po prostu mogą nie pasować do odnowionej elewacji. Na wymianę modeli plastikowych warto zdecydować się przed przeprowadzeniem gruntownego remontu. Oferta rynkowa jest na tyle bogata, że znalezienie okna PCV w wybranym kształcie i rozmiarze nie stanowi żadnego problemu. Plastikowe ramy występują w wielu kolorach, więc można je z łatwością dopasować do wyglądu budynku.

O wymianie okien PCV warto pomyśleć zwłaszcza w sytuacji, gdy zależy nam na podniesieniu właściwości cieplnych oraz akustycznych. Nowoczesne modele mają doskonałe parametry izolacyjne, dzięki czemu minimalizują straty ciepła. Dobrej jakości okna zostały wyposażone w solidne zabezpieczenia antywłamaniowe, skutecznie zabezpieczające przed próbami wyważenia skrzydła okiennego. Konieczna staje się wymiana na nowe modele w przypadku widocznych uszkodzeń, np. ram okiennych lub pakietu szybowego.

 

Dlaczego warto wymienić okna plastikowe?

Wyroby stolarki okiennej mogą z czasem tracić na funkcjonalności i właściwościach użytkowych. Niejednokrotnie zdarza się, że po pewnym czasie pojawiają się problemy z ich otwieraniem lub zamykaniem. W takim przypadku warto też rozważyć zakup nowych okien PCV. Nieszczelne okna przyczyniają się do powstawania niekontrolowanych przewiewów, wpływających niekorzystnie na bilans energetyczny budynku. Oprócz tego mogą przeciekać podczas ulewnego deszczu, co doprowadza do zawilgocenia pomieszczeń. Za taki stan rzeczy odpowiadają często zużyte uszczelki lub inne elementy konstrukcyjne.

 

Kiedy najlepiej przeprowadzić montaż?

Prace montażowe warto zaplanować na ciepłe miesiące, czyli w czasie gdy nie są odnotowywane ekstremalne temperatury. Większość osób decyduje się na montaż późną wiosną albo wczesną jesienią. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować okna w późniejszym okresie. Jeśli tylko temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 5 st. C lub nie panują upały. Prace związane z montażem i demontażem warto powierzyć specjalistom, którzy posiadają duże doświadczenie w odpowiednim dopasowywaniu profili do otworów okiennych.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę po zamontowaniu okien?

Przed zakupem modeli plastikowych warto przyjrzeć się bliżej parametrom, takim jak: współczynnik przenikania ciepła i izolacyjności akustycznej, wodoszczelność, odporność na obciążenie wiatrem, klasa profili czy rodzaj pakietu szybowego. Po zamontowaniu okien PCV należy sprawdzić, czy skrzydło okienne otwiera się swobodnie. Można tego dokonać poprzez wielokrotne otwieranie i zamykanie okna. Warto też przyjrzeć się bliżej profilom oraz zamontowanym szybom. Przede wszystkim chodzi o sprawdzenie, czy na powierzchni ram i tafli szkła nie ma widocznych zarysowań.

Podsumowanie

Nowoczesne systemy okienne są wyjątkowo trwałe, łatwe w pielęgnacji i odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Szczególnym powodzeniem cieszą się energooszczędne oraz innowacyjne okna, które można na przykład kupić u renomowanego producenta stolarki Domel. Oferowane egzemplarze wyróżniają się podwyższonymi parametrami termoizolacyjnymi. Dodatkowo chronią też przed uciążliwymi dźwiękami z ulicy oraz próbami włamania. Wyposażone zostały w solidne okucia Winkhaus activPilot i zabezpieczenia antywłamaniowe na całym obwodzie.

Artykuł partnerski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments