Jak przygotować się do castingu?

0
1311

Castingi do filmów, seriali czy reklam mogą być bardzo stresujące. Trema potrafi zniweczyć nawet największe aktorskie plany zawodowe, dlatego przed przesłuchaniem warto się z nią uporać. Podstawę udanej prezencji na castingu stanowi dobre przygotowanie, skupienie, pewność siebie oraz nienaganna technika. Aby perfekcyjnie wypaść podczas przesłuchania i zdobyć wymarzoną rolę, warto zastosować się do kilku praktycznych porad.

Dobre opanowanie tekstu

Profesjonalni aktorzy wielokrotnie powtarzają swoje kwestie, zanim wystąpią na scenie lub przed kamerą. Aby dobrze przygotować się do castingu, należy jak najlepiej nauczyć się przydzielonego tekstu. Warto powtarzać go do dyktafonu, a następnie odsłuchiwać i odnotowywać błędy. Zdania wypowiadać można zarówno po kolei, jak i na wyrywki. Ciągłe czytanie i recytowanie pozwoli na utrwalenie kwestii, dzięki czemu podczas castingu tekst uda się powiedzieć automatycznie i bez zająknięcia. Niweluje to ryzyko konieczności skupiania się na pojedynczych słowach, a tym samym minimalizuje prawdopodobieństwo błądzenia myślami i przypominania sobie kwestii w czasie przesłuchania. Dobre opanowanie tekstu daje też osobistą satysfakcję.

Przygotowanie portfolio

Na castingi do seriali, filmów czy reklam trafiają zarówno wprawieni aktorzy zawodowi, jak i amatorzy bez żadnego doświadczenia. Jeżeli jednak kandydat posiada już jakieś osiągnięcia, może pochwalić się nimi przed komisją. Warto posiadać własne portfolio, które stanowi dla reżysera castingu dobre źródło informacji o dokonaniach danej osoby. Bardzo przydatne jest również demo aktorskie, czyli krótki klip przedstawiający różne umiejętności kandydata. Spersonalizowane informacje o przesłuchaniach dostarcza platforma castingowa CastingPro, zapewniająca również wsparcie na etapie tworzenia demo czy budowania portfolio. Profesjonalny serwis castingowy daje szansę pracy przy wielu prestiżowych projektach, dlatego może być bardzo przydatny.

Pierwszy kontakt z komisją

Podczas castingu istotny jest już pierwszy kontakt z komisją. Osoby prowadzące przesłuchania biorą pod uwagę nie tylko technikę, przygotowanie i ogólną prezencję aktora, ale również jego komunikatywność i otwartość. Pojawiając się na castingu ze zgarbionymi plecami, spuszczoną głową i ogólnym zniechęceniem można bardzo łatwo wywrzeć negatywne wrażenie. Warto się uśmiechać, patrzeć w oczy członkom komisji oraz wchodzić z nimi w interakcję. Castingi dla aktorów nie mają formy egzaminu, tylko rozmowy w sprawie pracy. Im lepsze pierwsze wrażenie, tym większe szanse pozytywnego odbioru. Pewność siebie, spokój i opanowanie sprzyjają też koncentracji na emocjach, które trzeba przekazać reżyserowi castingu.

Opanowanie tremy

Opanowanie tremy jest absolutnie niezbędne, aby dobrze wypaść na castingu. Nikt nie zatrudni aktora, który przychodzi na przesłuchanie z drżącymi dłońmi i łamiącym się głosem. Istnieją na szczęście różne ćwiczenia artykulacyjne i oddechowe, dzięki którym można dużo lepiej uporać się ze stresem. Warto skorzystać z materiałów przygotowywanych przez specjalistów, którzy mają duże doświadczenie w branży. Szczegółowych informacji może dostarczyć praktycznie każda dobra agencja castingowa. Najwięcej tego typu firm działa w dużych miastach, takich jak np. Warszawa. Castingi do reklam, filmów czy seriali również najczęściej przeprowadzane są właśnie w większych miejscowościach.

Indywidualne podejście

Aby jak najlepiej wypaść na castingu, należy indywidualnie podejść do swojego zadania aktorskiego. Reżyserzy i producenci nie chcą po raz kolejny słuchać tej samej kwestii wypowiadanej w identyczny sposób, dlatego warto przedstawić ją w możliwie najbardziej osobistej formie. Aby to zrobić, można przywołać różne doświadczenia i przeżycia z przeszłości. Najlepsi artyści sceniczni i filmowi nawet podczas zwykłego przesłuchania potrafią oczarować widzów, zanurzając się w scenie dzięki odpowiednim skojarzeniom oraz dając z siebie jak najwięcej. Spontaniczność sprzyja autentyczności, co zwykle jest bardzo dobrze odbierane przez komisję. Oczekując w studiu castingowym na swoją kolej, warto wizualizować sobie odgrywaną scenę od początku do końca. Im bardziej uda się uruchomić wyobraźnię, tym lepszy efekty można uzyskać podczas prawdziwego przesłuchania.

 

Artykuł partnerski

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments