Czy warto zainwestować w czytnik ebooków?

Czy warto zainwestować w czytnik ebooków?

Dobra książka, smaczna kawa i wygodny fotel dla wielu z nas będą synonimem wypoczynku idealnego. Czytanie książek nie tylko rozwija, dostarcza wiedzy, ale zapewnia również relaks i wyciszenie. W ostatnich latach popularnym gadżetem stały się czytniki e-book. Jakie są ich zalety? Ile kosztuje czytnik e-book i czy warto się na niego zdecydować?

Czy warto zainwestować w czytnik ebooków?

Dla kogo czytnik?

Niewątpliwą zaletą czytnika e-book jest jego niewielki rozmiar. Jeśli lubimy czytać w drodze do pracy, w pociągu czy autobusie lub spędzamy dużo czasu podróżując, taki czytnik będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Tradycyjna książka, zwłaszcza w twardej oprawie, zajmuje nie tylko dużo miejsca, ale często jest też ciężka. Czytnik jest mniejszy, lżejszy i cieńszy. Inną jego zaletą jest fakt, że możemy mieć w nim przechowywanych wiele różnych książek. Jeśli akurat nie mamy ochoty na kryminał, bez problemu możemy wybrać inną lekturę z biblioteki multimedialnej. Tej możliwości nie mamy w przypadku tradycyjnej, papierowej książki, ponieważ fizycznie jest to niemożliwe, aby nosić ze sobą więcej egzemplarzy. Czytnik sprawdzi się nie tylko w podróży. To dobre rozwiązanie dla wszystkich pasjonatów literatury. Przeciwnicy czytników twierdzą, że taki sprzęt nigdy nie odda zapachu książki, struktury papieru i odgłosu obracanych kartek, z czym trudno się nie zgodzić. Jeśli jednak nie darzymy sentymentem tych aspektów, elektroniczne urządzenie sprawdzi się idealnie.

Ekran czytnika

Jeśli doszliśmy do wniosku, że chcemy kupić czytnik e-book, warto dobrze przemyśleć wybór konkretnego modelu. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim wyświetlacz – czytnik dobrej jakości będzie posiadał ekran z tzw. e-papieru. Taki ekran, w przeciwieństwie do tańszych modeli z ekranem LCD ani nie emituje światła, ani go nie odbija. Ekran jest matowy, dzięki czemu tekst jest bardzo dobrze widoczny pod każdym kątem, a czytanie możliwe jest nawet przy bardzo słonecznej pogodzie. Tradycyjne ekrany LCD nie posiadają tych funkcji, przez co dłuższe czytanie nie jest komfortowe, a nasze oczy szybko się męczą.

Rozmiar i rozdzielczość

W korzystaniu z e-booka najważniejszy jest komfort. Wybierając rozmiar czytnika powinniśmy kierować się właśnie nasza wygodą. Czytnik nie może być za mały, ponieważ czytanie będzie niewygodne, a zbyt duży sprawi, że sprzęt będzie nieporęczny. Najczęściej wybieranym rozmiarem jest czytnik o przekątnej 6 cali. Ten rozmiar najłatwiej też znaleźć w ofercie producentów. Warto zwrócić uwagę na rozdzielczość. Im wyższa, tym jakość obrazu będzie lepsza. Większość czytników pod tym katem ma zbliżone parametry, a biorąc pod uwagę fakt, że sprzęt ma nam służyć do czytania, a nie do oglądania filmów, nie jest to cecha, która ma bardzo duże znaczenie.  Aby wybrać sprzęt, który będzie spełniał nasze oczekiwania, warto wybrać się do sklepu, który w swojej ofercie ma takie urządzenia. Sprawdźmy, jak leży w dłoni, czy nie jest za ciężki i czy rozmiar jest właściwy. Komfort użytkowania jest najważniejszy.

Liczba odcieni szarości

W czytnikach e-book kolor biały nigdy nie będzie idealnie biały, podobnie jak jest to w przypadku tradycyjnej książki papierowej. Nie jest to absolutnie wada sprzętu. Śnieżnobiały papier razi w oczy, dlatego w czytnikach zastosowano podobne właściwości. Standardowo, czytniki oferują do 8 odcieni, ale warto wybrać model, który posiada więcej odcieni szarości. Komfort czytania będzie wtedy większy.

Funkcje dodatkowe

Kierując się wyborem sprzętu, warto przyjrzeć się jego funkcjom dodatkowym. Istotną funkcją, która wpływa na komfort użytkowania, jest sterowanie. Zdecydowania większość czytników, które możemy znaleźć na rynku, posiada ekran dotykowy. Znacząco wpływa to jednak na cenę sprzętu. Drugim rozwiązaniem jest sterowanie za pomocą przycisków, które jest znacznie tańsze, a komfort wcale nie musi być mniejszy. Wszystko zależy od umiejscowienia przycisków. Dlatego warto sprawdzić model w sklepie – przetestujemy, który rodzaj stresowania odpowiada nam najbardziej.

Zakup czytnika

Jeśli znaleźliśmy odpowiedni model czytnika, nie pozostaje nic innego, jak kupić wybrany sprzęt. Czytnik e-book może też być bardzo dobrym prezentem dla kogoś, kto pochłania jedną książkę za drugą. Koszt takiego sprzętu może wahać się od kilkadziesiąt do kilkuset złotych. Najdroższe modele, które będą miały bardzo dużą pamięć i będą niesamowicie cienkie i lekkie, to wydatek rzędu nawet 1 500 zł. W takiej sytuacji przydać się może szybka gotówka w Profi Credit. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, ponieważ dzięki takiemu zastrzykowi gotówki będziemy mogli szybko dokonać zakupu. Szybka gotówka często może być spłacana w ratach, dlatego nie musi być ona dużym obciążeniem dla domowego budżetu. To nie jedyne rozwiązanie. Możemy sprawdzić, czy sklep oferuje kupno czytnika na raty. Jeśli nie zależy nam na szybkim kupni, warto przygotować się do takiego wydatku odpowiednio wcześnie i zaoszczędzić potrzebną ilość gotówki. Niezależnie od tego, jak pozyskamy środki, warto wybrać model dobrej jakości, który spełni nasze oczekiwania. Pamiętajmy jednak, że jeśli zdecydujemy się na wzięcie pożyczki, warto sprawdzić naszą sytuację finansową. Zarówno szybka gotówka, jak raty w banku, należy spłacać regularnie.

 

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here