Teledysk Rammsteina – Deutschland, czyli historia Niemiec w 9 minut

0
3443

Od wydania ostatniego albumu Rammsteina Liebe ist für alle da minęło już 10 lat.  Zespół bardzo podgrzewa atmosferę oczekiwania na nowy krążek, którego premierę zaplanowano na 17 maja. Nie tak dawno ogłosił, że poszukuje nagich aktorów do klipu! Wreszcie 28 marca fani mogli zobaczyć teledysk do utworu Deutschland.

Co w nim zobaczymy? Zespół zaserwował takie smaczki jak chociażby bunt w więzieniu. Są też mnisi i czarnoskóra kobieta w złotej zbroi. Scena, która wzbudza największe kontrowersje to więźniowie obozu koncentracyjnego, czekający na egzekucję.  Niełatwo zrozumieć wszystkie motywy, które przewijają się przez ponad dziewięć minut, ale mimo wszystko w nowym teledysku Rammsteina można wyłapać kilka jasnych i ciekawych analogii względem historii Niemiec.

O czym jest Deutschland?

Z warstwy lirycznej utworu możemy dowiedzieć się kilku istotnych faktów. Pozwolą one na lepsze zrozumienie przekazu całości. W rzeczy samej możnaby powiedzieć, że jest to piosenka, która opowiada o nacjonalizmie i miłości do ojczyzny. Nie jest to jednak miłość prosta i oczywista – podmiot liryczny w refrenach zaznacza, że chce Niemcy kochać i nienawidzić. Po drugie, ważna jest też kwestia nawiązania, czyli parafrazy do hymnu narodowego RFN z pozornie małą, ale bynajmniej błahą zmianą ostatniego słowa – w utworze usłyszymy Deutschland, Deutschland über Allen (nie Alles!). Oznacza to Niemcy, Niemcy ponad wszystkich – możemy zinterpretować to jako wyniosłość samej idei państwa nad interes wszystkich, włącznie z interesem jego własnych obywateli. Ponadto w tekście odnajdziemy cały zestaw bezokoliczników, takich jak przejąć, narzucić, zaskoczyć, najechać, którymi podmiot liryczny charakteryzuje swoją ojczyznę. Z pewnością dopełniają one mroczny klimat utworu.

Niemcy rozliczają się z przeszłością

O czym jest nowy teledysk Rammsteina? Kim jest czarnoskóra kobieta, którą raz widzimy w złotej zbroi, innym razem w mundurze SS-Manna, a w jeszcze innych ujęciach całuje ona odciętą głowę wokalisty? Najprostsza i prawdopodobnie najlepsza odpowiedź to personifikacja Niemiec – Germania. Niechronologiczne ujęcia nawiązują zarówno do starożytności i Imperium Rzymskiego, czasów średniowiecza, II Wojny Światowej, jak i drugiej połowy XX wieku (np. masakry na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium z 1972 roku) – mamy więc pełen historyczny przekrój Niemiec. Najbardziej kontrowersyjne sceny to te, które dotyczą III Rzeszy – palenia książek i egzekucji więźniów, ubranych w charakterystyczne pasiaki. W sieci zawrzało już w momencie wypuszczenia przez zespół 30 sekundowego zwiastunu teledysku, który przedstawiał właśnie tę scenę.

Nawet po premierze pełnego teledysku niektóre środowiska źle odbierały ten fragment. Niemieckim muzykom trzeba przyznać, że postąpili bardzo odważnie. W czasach, kiedy wielu Niemców wolałoby zapomnieć o tych okrutnych czasach i  żyć z czystym kontem, oni wzięli to „na klatę” i sami wcielili się w role ofiar.

Mnogość znaczeń

Deutschland jest jak kopalnia. W końcu możemy doszukiwać się w nim wielu znaczeń, nawiązań, analogii i w różny sposób je interpretować. Co z mocną sceną, kiedy Germania rodzi… psy? Albo z odciętą głową Lindemanna? Czy to nawiązanie do ludobójstwa Herero i Namaqua? Czy czerwone lasery i światła, które przewijają się przez cały klip, mają jakieś szczególne znaczenie? Wreszcie – końcowe sceny, kiedy Germania, ułożona w trumnie, zostaje wysłana w kosmos – czy to osobista wizja przyszłości Niemiec członków zespołu lub reżysera, którym jest Specter Berlin? Na te i wiele innych pytań mógłby odpowiedzieć materiał making-off, jednak na razie zespół nie potwierdził, że takowy się ukaże. W teledysku można zauważyć również wiele podobieństw względem starszych teledysków zespołu – kosmos i Amerika, kanibalizm i Mein Teil, spacer na łańcuchach i Ich will oraz oczywiście olbrzymie skrzydła znane z Engel.

Ciekawostki z planu

Warto wspomnieć, że swój udział przy produkcji klipu mieli Polacy, którzy wcielili się m.in. w role mnichów czy żołnierzy. Mowa o grupie rekonstrukcyjnej Die Freiwilligen. Jej członkowie dzielą się w swoich mediach społecznościowych materiałami i wrażeniami zza kulis.

Marzenie spełnione dzięki rekonstrukcji i IR152. W Styczniu wraz ze świetną ekipą z Polski wziąłem udział w najnowszym…

Opublikowany przez Artura Przechadzkiego Czwartek, 28 marca 2019

Nie tylko panowie mieli możliwość dołożenia swojej cegiełki do klipu – Dorota Budna i Diana Nagler to polskie projektantki, które odpowiadają za kostiumy pojawiające się w Deutschland.

Rammstein w Polsce

Przypomnijmy – zespół zagra 24 lipca na Stadionie Śląskim. Będzie to jeden z 27 koncertów na trasie, promującej nowy album grupy. Wszystkie bilety na to wydarzenie zostały wyprzedane.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments