Cudzych czytacie, swoich nie znacie – Dorota Masłowska

0
859
Dorota Masłowska
fot. Marcin Szczygielski

Ktoś wpadł w księgarniach na Innych ludzi w mijającym roku? A może zastanawiał się skąd się wzięła ta Dorota Masłowska, bo nigdy wcześniej nie słyszał tego nazwiska. Albo ktoś czytał, ale nie wiedział kogo czytał. Dzisiaj wszystkie zakłopotania odejdą i już każdy będzie wiedzieć kim Masłowska jest! Zapraszam!

Kim jest Dorota Masłowska?

Dorota Masłowska – polska pisarka, dramaturgistka, felietonistka. Urodziła się 3 lipca 1983 roku w Wejherowie. Tam również dorastała i ukończyła liceum, rozpoczęła studia psychologiczne na Uniwersytecie Gdańskim, jednak przeniosła się, żeby studiować kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutowała w 2000 w konkursie Dzienniki Polek  zorganizowanym przez miesięcznik „Twój Styl”, zdobywając pierwsze miejsce. W tym samym roku ukazało się jej opowiadanie w czasopiśmie literackim „Lampa”  pt. Wyprawa na dach wieżowca. Pierwszą powieścią Doroty Masłowskiej była Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, która zachwyciła recenzentów, ale również wywołała wiele kontrowersji. Debiut dał autorce Paszport Polityki.

Paw Masłowskiej

Druga powieść, którą Masłowska wydała w 2005 roku, pod tytułem Paw Królowej przyniosła rozdarcie w świecie literackim. Krytycy podzieli się w swoich opiniach, jedni zarzucali jej brzydotę, głupotę i cynizm, inni wręcz przeciwnie. Jednak o tym, że hip-hopowa proza udała się świadczy przyznana autorce Literacka Nagroda Nike.

Dramat i koty

W 2006 roku Dorota Masłowska pokazała światu swój debiutancki dramat Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku. Został przedstawiony w formie próby czytanej w TR Warszawa. W 2008 światło dzienne ujrzał drugi dramat Między nami dobrze jest. Justyna Sobolewska określiła sztukę jako makabryczną komedię o Polakach, którzy nie wiedzą, kim są, a może ich w ogóle nie ma. Kochanie, zabiłam nasze koty (2012) to trzecia powieść Doroty Masłowskiej, która jak twierdzi autorka została przez nią najbardziej przemyślana.

Masłowska pisze również felietony do „Przekroju” oraz recenzje książek do „Wysokich Obcasów” ,  w skrócie można się z nią „spotkać” nie koniecznie czytając jej książki. Jednakże zachęcam do poszerzania swojej wewnętrznej biblioteki!


Seria artykułów pt. „Cudzych czytacie, swoich nie znacie” to cykl, który  przedstawia współczesnych polskich pisarzy. Jego celem jest lepsze poznanie autorów. Artykuły ukazują się w różnej formie  – staram się prezentować naszych rodaków jak najciekawiej!

Rap Masłowskiej. “Inni ludzie” i warszawski kosmos

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments