Muzyka pokoju w końcu doceniona. Reggae zostało dodane do listy UNESCO i stało się chronionym dobrem kultury.
UNESCO to organizacja, której celem jest wspieranie i koordynowanie współpracy w dziedzinie nauki, sztuki i kultury na arenie międzynarodowej. Prowadzi ona też swoją listę światowego dziedzictwa, na którą trafiają obiekty kulturowe lub naturalne o wyjątkowej powszechnej wartości.
Reggae dodane do listy UNESCO
Organizacja opublikowała oficjalną deklarację, w której oświadczyła, że reggae dodane do listy UNESCO jest niematerialnym dziedzictwem kulturowym ludzkości. Muzyka ta od lat angażuje się w takie kwestie jak niesprawiedliwość, miłość i człowieczeństwo. Dzięki swojemu pozytywnemu przesłaniu łączy ludzi na całym świecie. Na listę dodano jednak tylko reggae jamajskie, bez jego odmian z całego świata.
Tak o wpisaniu reggae do dóbr kultury pisze UNESCO:
Muzyka ta jest obecnie grana i obejmowana przez szeroki przekrój społeczeństwa, w tym różne rodzaje płci, grupy etniczne i religijne. Jego wkład w międzynarodowy dyskurs na temat niesprawiedliwości, oporu, miłości i człowieczeństwa podkreśla dynamikę żywiołu będącego jednocześnie mózgowym, społeczno-politycznym, zmysłowym i duchowym. Podstawowe funkcje społeczne muzyki – jako narzędzie do komentowania społecznego, praktyka oczyszczająca i sposób uwielbiania Boga – nie uległy zmianie, a muzyka nadal działa jako głos dla wszystkich. Studenci uczą się, jak grać muzykę w szkołach od wczesnego dzieciństwa do poziomu szkolnictwa wyższego, a festiwale i koncerty Reggae, takie jak Reggae Sumfest i Reggae Salute, zapewniają roczne wyjścia, a także możliwość dublowania i transmisji dla przyszłych artystów, muzyków i innych praktykujący.
Historia reggae
Reggae swoje początki wzięło z jamajskiej muzyki ludowej nazywanej mento, która grana była jedynie na prostych, własnoręcznie wykonanych instrumentach. Z czasem zaczęto dołączać do niej inne instrumenty oraz mieszać ją z innymi gatunkami muzycznymi, zaczynając od jazzu. W drugiej połowie XX wieku zaczął rozwijać się nurt nazywany ska. Stał się on jedną z najpopularniejszych odmian reggae po dziś dzień. Niedługo po tym ogromne znaczenie zyskał ruch Rastafari, który poprzez muzykę chciał szerzyć swoje poglądy i uduchowiony przekaz. Dodano do tego afrykańskie bębny Nyabinghi i tak powstał kolejny słynny nurt zwany roots reggae. Światową sławę zyskało jednak przez twórczość Boba Marleya. To właśnie on z zespołem The Wailers nagrał kilka wspaniałych albumów i koncertował po całym świecie nadając temu gatunkowi rozgłos. Po jego śmierci roots reggae straciło nieco swoją wartość, a popularność zyskały takie odmiany jak dancehall oraz raggamuffin.
źródło: ich.unesco.org