Grzegorz Niemczuk na Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki

Grzegorz Niemczuk
zdj. dzięki uprzejmości organizatora festiwalu

Kawałek Polski w Chinach – takie określenie usłyszał Grzegorz Niemczuk po swoim występie w ramach Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Koncert polskiego pianisty jest jednym z wielu wydarzeń kulturalnych zaplanowanych przez organizatorów Festiwalu.

Entuzjastycznie przyjętym koncertem na Xiamen University Grzegorz Niemczuk rozpoczął swoją trasę po Państwie Środka. Jego występ był jednym z wielu organizowanych w ramach 3. edycji Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. W poprzednich tygodniach listopada przy okazji tego samego Festiwalu zaprezentowała się jazzowa supergrupa Circles of Art Orchestra z Wojciechem Konikiewiczem na czele. Sukcesy obydwu koncertów są najlepszym dowodem na to, że polska muzyka z powodzeniem znajduje sobie fanów nawet w odległych (zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym) zakątkach świata. Licznie zgromadzona publiczność była zachwycona i robiła wszystko, by występ naszego pianisty trwał jak najdłużej.

Sala była wypełniona do ostatniego miejsca, a publiczność reagowała bardzo entuzjastycznie – wręcz jak na koncercie rockowym: okrzyki, brawa… Dali się porwać muzyce. Po pierwszym bisie słuchacze chcieli kolejnych. Bardzo uskrzydlił mnie ten koncert – mówi Grzegorz Niemczuk.

Kawałek Polski w Chinach

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że podczas tego koncertu królowały przede wszystkim utwory Fryderyka Chopina. Nie mogło zabraknąć również kompozycji Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Kilara. W drugiej części wieczoru Grzegorz Niemczuk przybliżył zgromadzonym widzom sylwetki naszych kompozytorów. Opowiadał także o szczególnej setnej rocznicy odzyskania niepodległości, którą świętujemy w tym roku. Polski pianista wykonał kilka utworów wspólnie z wicedziekanem uczelni – Chenem Shuhua, który po zakończeniu występu stwierdził, że wszyscy w sali poczuli, jakby przyjechał do nich kawałek Polski.

Tego samego dnia pianista poprowadził również warsztaty mistrzowskie. Miały one miejsce w Central Conservatory of Music Gulangyu Piano School na znajdującej się niedaleko Xiamenu malowniczej wyspie Gulangyu.

Oczywiście nie był to jedyny występ Grzegorza Niemczuka podczas 3. edycji Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Kolejne koncerty odbędą się w Changshy, Chengde oraz w stolicy Państwa Środka – Pekinie.

Grzegorz Niemczuk Polskie Kręgi Sztuki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here