Polskie seriale, których nie musimy się wstydzić

1
418
fot. Netflix

Ostatnie lata pokazały jednoznacznie, że siłą napędową zarówno telewizji tradycyjnej jak i platform VOD są właśnie seriale. Z każdym rokiem ich liczba staje się przytłaczająco duża, co wcale nie pomaga w wyselekcjonowaniu tych najlepszych i najbardziej wartościowych tytułów. Postanowiliśmy zatem przyjść wam z pomocą i wskazać najciekawsze pozycje, jakie zostały stworzone w ciągu ostatnich kilkunastu lat przez polskich twórców. Zestawienie obejmuje 8 propozycji, które warto nadrobić tej wiosny.

1. Pitbull (2005-2008)

Tego polskiego serialu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To absolutny klasyk wśród polskich produkcji zrealizowany przez Patryka Vegę dla Telewizji Polskiej. Jego emisja przypadła na lata 2005-2008 i niemalże od razu została przyjęta dość entuzjastycznie przez grono krytyków i całą rzesze widzów. Akcja Pitbulla osadzona jest w głównej mierze wokół grupy śledczej wchodzącej w skład warszawskiego wydziału zabójstw. Głównym trzonem produkcji i zarazem celem jaki przyświecał twórcom było ukazanie przestępczość w różnych odsłonach, od drobnych przestępstw typu kradzież pęta kiełbasy, aż po rozpracowywanie bardzo niebezpiecznych grup przestępczych. Nie oznacza to jednak, że akcja koncentruje się tylko na jednym aspekcie związanym z rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Wręcz przeciwnie.

Twórcom niemalże od samego początku zależało na pokazaniu relacji jakie zachodziły nie tylko na stopie zawodowej, ale również miłosnej, co stanowiło ciekawy element dopełniający. Niewątpliwie duży wpływ na sukces produkcji miała tytułowa obsada, w skład której weszły takie osobistości kina jak: Marcin Dorociński (Sławomir Desperski „Despero”), Andrzej Grabowski (Jacek Goc „Gebels”), Paweł Królikowski (Igor Rosłoń-Jaworek), Rafał Mohr (Krzysztof Magiera), Krzysztof Stroiński (Mirosław Saniewski „Metyl”) czy Michał Kula (Włodzimierz Barszczyk). To grupa aktorów, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Stanowili oni trzon obsady „starego” Pitbulla, do momentu w którym Patryk Vega zdecydował się na kontynuacje historii po wielu latach przerwy, ale w nieco innej, tym razem wersji filmowej. Modyfikacji uległa wtedy znaczna część obsady oraz doskonale dobrana ścieżka dźwiękowa, co oczywiście wpłynęło znacząco na końcowy efekt. Każdy kolejny Pitbull nie był w stanie dorównać oryginałowi sprzed lat.

Serial możecie znaleźć w serwisie internetowym TVP VOD.

2. Odwróceni (2007)

Skoro już jesteśmy w tematyce związanej z przestępczością to warto przywołać jedną z najlepszych propozycji od telewizji TVN, czyli serial Odwróceni. Fabuła koncentruje się tu  w głównej mierze na dwóch członach. Z jednej strony mamy policjanta Pawła Sikorę (Artur Żmijewski) i Roberta Gazdę (Krzysztof Globisz), z drugiej zaś grupę pruszkowską, w skład której wchodzą: Jan „Blacha” Blachowski (Robert Więckiewicz), Jarosław Kowalik „Kowal” (Andrzej Grabowski), Roman Kraus „Szybki” (Maciej Kozłowski), Andrzej Basiak „Mnich” (Andrzej Zieliński), Ryszard Nowak „Rysiek” (Janusz Chabior), Władysław Ryżycki „Skalpel” (Szymon Bobrowski), Arkadiusz Cyganik „Cyga” (Wojciech Zieliński). Grupa złożona z policjantów stara się rozpracować gang i w tym celu podejmują współpracę z jednym z czołowych członków Pruszkowa.

Początkowo rolę informatora otrzymuje niejaki Skalpel, ale bardzo szybko odmawia. Gazda z Sikorą podejmują decyzję o zaangażowaniu w swoją tajna operację innego gangstera z grupy pruszkowskiej. Okazuje się nim być Blacha, który z początku nie chce przystać na taką propozycję, jednak pewne okoliczności zamachów na jego życie skłaniają go ostatecznie do podjęcia współpracy. Odwróceni to zlepek gatunkowy na styku kryminału i dobrego kina gangsterskiego. W trzynastoodcinkowej historii znajdziemy nie tylko wartka akcję, świetnie rozpisane dialogi, ale również cięte dowcipy, z których część już na stałe weszła do świata popkultury. Te wszystkie elementy świetnie ze sobą współgrają na co dowodem mogą być przychylne opinie widzów, którzy bardzo często wracają do tego serialu po wielu latach od premiery. W 2019 roku powstała kontynuacja tej historii o nazwie Odwróceni. Ojcowie i córki, jednak jak wynika z wielu recenzji i komentarzy nie dorównała ona oryginałowi serii.

Serial Odwróceni jest dostępny w serwisie Player.pl

3. Wataha (2014-2019)

Serial Wataha to idealna pozycja nie tylko na wiosnę, ale i na cały rok. Trzy sezonowa opowieść koncentruje się na historii bieszczadzkich pograniczników i ich ciężkiej pracy. Od samego początku fabuła koncentruje się na Wiktorze Rebrowie (w tej roli Leszek Lichota). Gdy w zamachu bombowych giną jego najbliżsi przyjaciele i współpracownicy oraz ukochana Ewa, a on sam uchodzi z życiem, wówczas zaczyna się cała ta układanka. Los stawia na jego drodze panią prokurator Igę Dobosz (w tej roli Magdalena Popławska), która za wszelka cenę chce dowieść winy Rebrowa. Ostatecznie jednak dochodzi między nimi do pewnej zażyłości na stopie zawodowej, co przekłada się na przyzwolenie do prowadzenia śledztwa na własną rękę. Akcja osadzona jest w Bieszczadach, które z jednej strony są malownicze, ale z drugiej bywają niebezpieczne.

W serialu wielokrotnie twórcy zwracają uwagę na problem związany z przemytami na masową skalę. Jak się okazuje to nie tylko nielegalne substancje czy broń, ale bardzo często ludzie, którzy przekraczając nielegalnie granice szukają często szansy na lepsze życie. A zatem tytułowa Wataha stoi na straży prawa chroniąc granice Rzeczpospolitej. Przez trzy sezonową historię przewinęły się takie nazwiska jak wspomniany już Leszek Lichota czy Aleksandra Popławska. Uwagę przykuwają również bohaterowie drugiego planu, czyli: Andrzej Zieliński, Dagmara Bąk, Maciej Mikołajczyk, Jacek Lenartowicz, Jarosław Boberek, Mariusz Saniternik, Andrzej Konopka, Piotr Żurawski i wielu innych.

Serial możecie oglądać w serwisie HBO Max

4. Pakt (2015-2016)

Pakt od HBO jest serialem osadzonym w realiach współczesnych, a opowiada historię Piotra Grodeckiego ( w tej roli Marcin Dorociński), który poświęca się pracy w opiniotwórczym dzienniku Kurier. Piastuje tam funkcję dziennikarza śledczego. W pewnym momencie wpada na trop dość dużej afery finansowej. Szybko się okazuje, że sprawa ma dla niego wymiar osobisty, gdyż w całą siatkę przekrętów wplątany jest jego brat Daniel. Pomimo dość dużego oporu ze strony szefostwa redakcji udaje mu się opublikować zebrane materiały, które w bardzo szybki sposób zyskują rozgłos wśród opinii publicznej. Jak się jednak okazuje sprawa ma drugie dno i wcale nie jest tak oczywista na jaką wyglądała z początku.

Druga seria z kolei koncentruje się w głównej mierze na aferze seksualnej, w którą zaangażowany jest jeden z ministrów. Gądecki podejmuje tutaj ostra walkę i próbę nagłośnienia niewygodnych informacji. I tutaj ma podwójnie trudne zadanie. Z jednej strony musi odkryć prawdę na temat prowadzonej sprawy, z drugiej zaś robi wszystko, aby uchronić ofiarę tych napaści nie tylko przed sprawcami, ale również przed nią samą. W tle całej historii przewija się również temat tragicznego wypadku, do którego doszło na terenie kopalni. W całej tej historii pojawia się wówczas dwóch polityków: prezydent Bytomia oraz premier. Każda ze stron przedstawia nieco inna wersję zdarzeń i to właśnie ten czynnik powoduje prawdziwą medialną walkę.

Serial Pakt możecie znaleźć na platformie streamingowej HBO Max.

5. Artyści (2016)

W całym zestawieniu nie mogło również zabraknąć niszowej produkcji, która w porównaniu do innych seriali może i dysponowała mniejszym budżetem, ale za to potrafi oczarować odbiorcę świetnie poprowadzoną fabułą. Artyści to dziesięcioodcinkowy projekt w wykonaniu Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego opowiadający historię młodego reżysera Marcina Koniecznego (w tej roli Marcin Czarnik). Zostaje on powołany na funkcję nowego dyrektora Teatru Popularnego w Warszawie. Bohater ma wielkie ambicje i plany związane z usprawnieniem działania pracy teatru. Okazuje się niestety, że postawione przed nim zadanie nie będzie należało do najłatwiejszych, gdyż już na starcie spotyka się z pewnym oporem i nieprzychylnością zarówno ze strony aktorów, pracowników teatru, krytyków oraz urzędników. Serial Artyści doczekał się jak na zrazie tylko jednego sezonu.

Produkcje możecie oglądać na TVP VOD, a od niedawna również na platformie Netflix.

6. Belfer (2016)

Belfer to kolejny polski serial telewizyjny wyprodukowany na zamówienie Canal+Polska. Całość składa się z dwóch sezonów. Pierwsza została osadzona w nieistniejącym, kilkutysięcznym miasteczku Dobrowice. Akcja rozpoczyna się od tragicznej śmierci 17-letniej Joanny Walewskiej (w tej roli Katarzyna Sawczuk). Okazuje się, że dziewczyna była wzorową uczennicą tamtejszego liceum. Po tych tragicznych wydarzenia do miasteczka przyjeżdża Piotr Zawadzki (w tej roli Maciej Stuhr) – nauczyciel warszawskiego liceum społecznego. Okazuje się szybko, że otrzymał etat polonisty w tamtejszej szkole. Pomimo sporej nieufności ze strony uczniów i lokalnej społeczności postanawia przeprowadzić swoje prywatne śledztwo. Równolegle prowadzone są działania przez miejscową policję w celu wyjaśnienia okoliczności tragicznej śmierci.

Drugi sezon z kolei osadzony jest już we Wrocławiu. Tytułowy belfer wykładający polonistykę zostaje zmuszony do podjęcia pracy w jednym z prestiżowych wrocławskich liceów. Szybko się okazuje, że nie jest to szkoła jak każda inna. Wydarzenia pierwszych kilku dni wywołują w nim wstrząs, gdyż dochodzi do tragedii. Okazuje się, że na terenie liceum toczy się mordercza gra, której finał może zaskoczyć.

Serial dostępny jest zarówno w serwisie Player.pl oraz na canal+online.

7. Rojst (2018-2021)

Jeżeli lubicie polskie seriale sensacyjno-kryminalne to Rojst może być dla was idealna propozycją. Wyreżyserowany przez Jana Holoubka projekt został podzielony na dwa sezony i koncentruje się na różnych okresach czasowych. Pierwsza seria została osadzona w latach 80 XX wieku i obejmuje wydarzenia od czasu zakończenia stanu wojennego, aż po obrady okrągłego stołu. Na obrzeżach miasta dochodzi do podwójnego morderstwa młodej prostytutki i towarzysza Grochowiaka (miejscowego działacza komunistycznego). Śledztwo prowadzi milicja obywatelska, która dość szybko znajduje winnego popełnienia tej straszliwej zbrodni. W tym samym czasie dochodzi również do zabójstwa pary nastolatków: dziewczyny, która jest córką jednego z czołowych opozycjonistów w mieście i chłopaka. W nieoficjalne śledztwo postanawiają zaangażować się dwaj dziennikarze lokalnej gazety Kuriera Wieczornego. Z jednej strony mamy doświadczonego Witolda Wanycza (w tej roli Andrzej Seweryn), z drugiej zaś jego nowego, niezbyt jeszcze doświadczonego towarzysza Piotra Zarzyckiego (w tej roli Dawid Ogrodnik). Dziennikarze badając tą sprawę natrafiają na sieć lokalnych powiązań i układów między przedstawicielami władzy, skorumpowanymi sędziami i lokalnymi przestępcami.

Druga seria o nazwie Rojst’97 przenosi widza w czasie do drugiej połowy lat 90., a ściślej mówiąc do 1997 roku. To moment wielkiej powodzi stulecia, która doprowadziła w serialu do splotu tragicznych wydarzeń. Już na samym wstępie otrzymujemy informację, że pęka jeden z wałów przeciwpowodziowych, co w konsekwencji przyczynia się do zalania części miasta i lasu na Grontach. Woda odsłania zakopane w ziemi szczątki człowieka. Nieopodal zostaje również odnalezione ciało niejakiego Daniela Gwitta, który zostaje uznany przez policję za przypadkową ofiarę żywiołu. Śledztwo w sprawie śmierci chłopaka zostaje przydzielone tymczasowo delegowanej z Warszawy sierżant Annie Jass (w tej roli Magdalena Różczka). Partneruje jej starszy sierżant Adam Mika (w tej roli Łukasz Simlat) – policjant z lokalnego posterunku. W tym samym czasie do miasta powraca Piotr Zarzycki, który obejmuje funkcje redaktora naczelnego w Kurierze Wieczornym. Finał historii może być zaskoczeniem, choć w pewnym momencie można się domyślić jaki będzie jej koniec.

Oba sezony możecie zobaczyć na platformie Netflix.

8. 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy (2020)

To polski dramat sensacyjny w reżyserii Jana Holoubka, do którego scenariusz napisało samo życie. Przedstawiona historia jest oparta na prawdziwych wydarzeniach jakie miały miejsce w życiu Tomasza Komendy. Mężczyzna został niesłusznie oskarżonego i skazanego na karę 25 lat pozbawienia wolności za gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczyny. Dopiero po 18 latach odsiadki śledczy postanowili ponownie zbadać tą sprawę i odkryć prawdę stojącą za zagadkową zbrodnią. W produkcje zostały zaangażowane największe gwiazdy polskiego kina jak Agata Kulesza, Jan Frycz, Magdalena Różczka czy Andrzej Konopka. W rolę tytułową twórcy zdecydowali się obsadzić Piotra Trojana, który dotąd grywał zazwyczaj epizodyczne role w filmach i serialach. Liczne nagrody i docenienie wśród widzów na pewno sprawią, że zobaczymy go jeszcze nie raz w niejednej polskiej produkcji.

Serialową wersję kinowego hitu możecie zobaczyć w Player.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewika
Ewika
2 lat temu

jednym z fajniejszych seriali kryminalnych jakie ostatnio oglądałam była Skazana, myślę, że główną zasługą tego że tak dobrze się to ogląda jest chwytliwa historia i fajna obsada