W Spektrum znajomości – gra kooperacyjna

0
220
Źródło: https://www.rebel.pl

Czy Twoi znajomi znają Cię tak dobrze, jak Ci się wydaje? A może jednak nie wiedzą, w jaki sposób przebiega ciąg Twoich myśli? W końcu, czytanie w myślach nie jest proste, o ile w ogóle jest możliwe, a staje się takie tylko w gronie najbliższych osób. Jesteś gotowy na test znajomości? Czas na Spektrum!

Co będzie Ci potrzebne?

Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w trzeźwy umysł, otwartą głowę, kreatywne pomysły i dobry humor! Przyda się też znajomość pozostałych graczy.

O co właściwie chodzi?

Jak czytamy w bardzo intuicyjnej i przyjemnej dla oka instrukcji, Spektrum to dedukcyjna gra, w której 2 drużyny sprawdzają, czy nadają na tych samych falach. Zatem, nie trudno się domyślić, że na początku konieczne jest wybranie dwóch drużyn. Co ważne, liczba osób biorących udział w rozgrywce jest nieograniczona! Muszą to być jednak co najmniej dwie osoby. Gdy grupy są uzgodnione, można wymyślić im nazwy – twórcy gry proponują oznaczenie zespołów, jako drużyna prawej i lewej półkuli mózgu. Nie jest to jednak obligatoryjna zasada, możecie więc wykazać się kreatywnością już na tym etapie.

No dobrze, ale co dalej?

Czas na wybór pierwszego podpowiadacza! Może być nim jedna osoba, albo każdy po kolei – Wasza decyzja. Następnie osoba podpowiadająca wybiera kartę spektrum i kręci kołem z zasłoniętą tarczą, nie widząc jak się ona ustawi. Tutaj warto zaznaczyć ogromny plus planszówki – nie wymaga ona dużo miejsca. Gra skonstruowana jest tak, że wszystko ustawia się w pięknym, kolorowym i wytrzymałym pudełku, które można przekazywać między graczami. Podpowiadacz ma za zadanie krótką wskazówką naprowadzić swoją drużynę na cel. Wcale nie jest to proste, gdyż hasła są przeciwstawne i wiele zależy od tego, jak ułoży się tarcza.

Fot. materiały własne

Co robią pozostali gracze?

Po usłyszeniu podpowiedzi, reszta drużyny musi „wejść w głowę” podpowiadacza i odgadnąć, co miał na myśli. Po dyskusjach nadchodzi czas na ustalenie wspólnej wersji i ustawienie wskazówki w wybranym przez grupę miejscu na tarczy. W tym czasie drużyna przeciwna nie próżnuje, też ma okazję zdobyć punkt opowiadając się za jedną ze stron. Następnie podpowiadacz odsłania tarczę jednocześnie ujawniając wyniki. W najlepszym wypadku drużyna zgadująca zdobywa aż 4 punkty, a przeciwnicy mają szansę na 1 dodatkowy punkt. Brzmi banalnie, prawda?

Mała wizualizacja

By lepiej zwizualizować zasady Spektrum, najlepiej posłużyć się przykładem. Powiedzmy, że wybraliśmy kartę posiadającą hasła: gorące – zimne, a koło ułożyło się w sposób, jak na zdjęciu poniżej. Podpowiadający musi podać taki przykład, by pozostali gracze ułożyli wskazówkę jak najbliżej maksymalnej liczby punktów. Załóżmy, że podpowiedź będzie brzmiała „herbata”. Teraz czas na wielką dyskusję, czy herbatę pije się zimną, czy ciepłą. A może gorącą? Należy również pamiętać o spektrum osoby podpowiadającej. Tutaj wyjdzie na jaw, jak dobrze się znacie. Jeśli wiesz, że Twój przyjaciel zawsze pije ciepłą, ale nie gorącą herbatę, łatwiej Wam będzie dobrze ustawić znacznik. Jeśli drużyna przeciwna zdecyduje, że według nich herbatę pije się ciepłą i będzie to poprawna odpowiedź, dostają punkt. Drużyna podpowiadającego zbierze tyle punktów, ile pokaże wskazówka.

Fot. materiały własne

Czy warto?

W 2019 roku Spektrum zostało uznane za najlepszą grę imprezową w plebiscycie Golden Geek 2019! Nic dziwnego, to planszówka, w której rozgrywki są szybkie, co wcale nie jest jednoznaczne z nudą. Wręcz przeciwnie. Ustalenie wspólnej wersji odpowiedzi może okazać się niełatwym zadaniem, czasem większa liczba graczy sprawia, że jest jeszcze trudniej! Gra dostarcza dużo śmiechu i dobrej zabawy, ale równocześnie wymaga od uczestników skupienia, kreatywności i umiejętności wyśledzenia Twojego spektrum w danym temacie. Myślisz, że to proste? Spróbuj,  a szybko zmienisz zdanie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments