Sezon 2020/2021 w Teatrze Syrena [fotorelacja z konferencji prasowej]

0
576
Weronika Bochat-Piotrowska podczas konferencji prasowej w dniu 8.09.2020 r.

We wtorek 8 września 2020 roku w Teatrze Syrena odbyła się konferencja prasowa, podczas której dowiedzieliśmy się, kiedy i na jakich warunkach warszawski teatr wraca do gry po okresie lockdownu.

Od 12 marca br. z powodu pandemii COVID-19 Teatr Syrena był zmuszony odwołać wszystkie zaplanowane spektakle. Postanowiono przenieść większość aktywności artystycznej i edukacyjnej teatru do Internetu. Wystartował nowy cykl – Historia musicalu w 5 min. Jacek Mikołajczyk zaprasza (do tej pory powstało 38 odcinków). Teatr Syrena organizował mini-koncerty online w wykonaniu swoich musicalowych aktorów (Katarzyna Walczak, Marcin Wortmann, Weronka Bochat-Piotrowska, Anna Terpiłowska, Przemysław Glapiński, Pola Piłat), projekcje archiwalnych spektakli i materiałów z historii Syreny, nagrania audiobooków i cykl edukacyjny dla dzieci.

W czerwcu 2020 roku, w wyniku poluzowania obostrzeń, możliwy był powrót do działalności edukacyjnej. Przełożyło się to na organizację warsztatów dubbingowych, charakteryzatorskich i wokalno-aktorskich.

Na przełomie czerwca i lipca br. zagrano dla publiczności, przy zachowaniu tzw. reżimu sanitarnego, spektakle Next to Normal i Dzieci z Bullerbyn.

Sezon 2020/2021 w Teatrze Syrena 

Głównymi tematami konferencji prasowej były obchody Jubileuszu 75-lecia Teatru Syrena, plany artystyczne w sezonie 2020/2021 oraz otwarcie przy teatrze Warszawskiego Centrum Musicalu.

Jubileusz 75-lecia Teatru Syrena

Rok 2020 jest w Teatrze Syrena rokiem Jubileuszowym. W lipcu 1945 roku Teatr zainaugurował swoją działalność w Łodzi. Po trzech latach przeniósł się do obecnej siedziby w Warszawie. Od dnia powstania kontynuował wspaniałe tradycje warszawskiej przedwojennej rewii i kabaretu, zarówno jeśli chodzi o repertuar, jak i grono artystów, którzy współtworzyli jego pierwszy zespół. Rok Jubileuszowy rozpoczęła premiera musicalu Kapitan Żbik i żółty saturator w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Dalsze plany uroczystych obchodów zostały przerwane przez pandemię.

Podczas konferencji Monika Walecka (p.o. Dyrektora Teatru), Jacek Mikołajczyk (Dyrektor Artystyczny) i Tomasz Filipczak (Kierownik Muzyczny) zapowiedzieli, że od września br. Teatr Syrena wraca do intensywnej pracy. Proponuje widzom powrót do spektakli będących w repertuarze (m.in. Rock of Ages, Rodzina Addamsów, Czarownice z Eastwick, Next to normal, Kapitan Żbik i żółty saturator) oraz szereg nowych projektów: premier, cykli popularyzatorskich, wystaw, koncertów i warsztatów. Równocześnie będą kontynuowane obchody Jubileuszu 75-lecia istnienia Teatru na które złoży się szereg wydarzeń:

  • 26 września, godz. 16:00 – wernisaż wystawy Artyści Syreny. Od 20-lecia do roku 20-go. Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia z archiwum Teatru Syrena, dokumentujące jego działalność od powstania do lat ostatnich.
  • Cykl spotkań poświęconych historii Syreny i jej artystom:                                    – 27 września, godz. 16:00 – Hanka Bielicka w Syrenie i nie tylko (prow. Teresa Drozda)                                                                                                                    – 3 października, godz. 16:00 – Musical w Syrenie – jak to się gra? Spotkanie z aktorami Syreny (prow. Jacek Mikołajczyk)                                                                 – 24 października, godz. 16:00 – Dodek i Dudek, Roman Dziewoński
  • Skarby z archiwum Syreny – spotkania połączone z oprowadzaniem po wystawie Artyści Syreny (prow. Joanna Mariuk)
  • 5 października, godz. 19:00 – premiera mockumentu – Hallo Syrena, czyli premiera się odbędzie w reż. Joanny Drozdy. Fabuła jest osnuta wokół realizacji jubileuszowej gali w Syrenie, której realizacja niespodziewanie zamienia się w kryminał. Zakłada udział widzów, którzy będą mogli wybierać pomiędzy różnymi zakończeniami.
Warszawskie Centrum Musicalu

Teatr Syrena od sezonu 2020/2021 będzie działał w rozszerzonej formule Warszawskiego Centrum Musicalu.

Ma ona łączyć produkcję i prezentację musicali o światowej renomie oraz polskich z szeroką działalnością popularyzatorską, edukacyjną, laboratoryjną i warsztatową skupioną wokół musicalu. Jako platforma scalającą artystów i środowiska musicalowe, będzie przestrzenią codziennego uczestnictwa w kulturze, umożliwiającą wymianę myśli  i wiedzy na temat musicalu i jego różnorodności oraz dającą impuls do powstawania nowych utworów, edukującą widzów i twórców.

Pod tym szyldem zorganizowanych zostanie szereg cyklicznych i jednorazowych wydarzeń, których zadaniem będzie popularyzacja wiedzy o musicalu, dyskusja na temat kondycji musicalu w Polsce i na świecie oraz wspieranie inicjatyw rozwijających rodzimą twórczość musicalową:

  • Cykl koncerto-wykładów Jacka Mikołajczyka i Tomasza Filipczaka – Showtime! Historie musicalowe. Spotkania będą się odbywały w kawiarnianej przestrzeni Bistro Syrena, a całość będzie bogato ilustrowana wizualnie i muzycznie. Każde spotkanie uświetni występ aktorki lub aktora Teatru Syrena. Najbliższe tematy to: 19 października – Wiek musicalu, 16 listopada – Czarownice z Broadwayu, a 7 grudnia – Merry Christmas to Musical
  • Historia musicalu w 5 min. Jacek Mikołajczyk zaprasza – cykl internetowych krótkich filmów, prezentujących najważniejsze tytuły składające się na bogatą historię musicalu
  • Laboratorium musicalu – kilkuosobowe teamy autorów i wykonawców będą przygotowywały od zera mini-spektakle na współczesne tematy
  • Warsztaty dla profesjonalnych artystów musicalowych: cykl warsztatów w formule master class dla aktorów i tancerzy zawodowo związanych z musicalem
  • Projekcje klasyki gatunku: spotkania wokół projekcji video rejestracji musicali scenicznych oraz musicali filmowych
  • Konferencja naukowa poświęcona musicalowi w okresie post-pandemicznym (współorganizator: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie).

-> Czytaj dalej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments