Musical Upiór w Operze w Polsce obchodzi właśnie dziesięciolecie.
Upiór w operze Andrew Lloyda Webbera jest najdłużej w historii granym (od 1988 do dziś) spektaklem na Broadwayu, a zarazem najbardziej dochodowym musicalem wszech czasów, łączny przychód przekroczył 5 miliardów dolarów. Polska premiera miała miejsce 15 marca 2008 roku w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, reżyserią zajął się Wojciech Kępczyński. Natomiast premierowy pokaz w Białymstoku odbył się 24 maja 2013 roku. 24 stycznia 2016 wystawiono setne przedstawienie Upiora w Białymstoku. Z tej okazji zorganizowano Zlot Fanów Upiora w Operze – wydarzenie, na które zjechali ludzie z całej Polski. Ostatni, sto dwudziesty siódmy raz, Upiór w operze zagrano na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej 20 marca 2016.
POWRÓT UPIORA
Upiora w operze Andrew Lloyda Webbera będzie można zobaczyć w Polsce tylko w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Musical powróci już 7 kwietnia i będzie grany do 15 czerwca (40 spektakli). Natomiast 14 kwietnia odbędzie się 2. Zlot Fanów Upiora w Operze.
Widowisko prezentowane w Operze i Filharmonii Podlaskiej to produkcja oryginalna Teatru Muzycznego ROMA. Reżyserem wielkiego hitu i, jak dotąd, największego sukcesu kasowego tej instytucji jest dyrektor TM ROMA, Wojciech Kępczyński.
Popularny i wielokrotnie nagradzany musical oparty na kanwie powieści Upiór opery Gastona Lerouxa powraca na deski Opery i Filharmonii Podlaskiej – w nowej i spektakularnej odsłonie, wzbogaconej o możliwości nowoczesnej sceny w Białymstoku. Do tego w porównaniu z realizacją warszawską gra większy skład orkiestry, chór pojawia się także w scenach tanecznych i aktorskich. Usłyszeć można oryginalne, jedne z największych w Polsce, organy. Autorem scenografii jest Paweł Dobrzycki, kostiumów – Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk. Kierownictwo muzyczne nad musicalem objął Maciej Pawłowski. Za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska. Nad całością czuwał reżyser i dyrektor Romy Wojciech Kępczyński.
OBSADA
UPIÓR
DAMIAN ALEKSANDER / TOMASZ STECIUK
CHRISTINE DAAÉ
EDYTA KRZEMIEŃ / PAULINA JANCZAK / KAJA MIANOWANA
RAOUL DE CHAGNY
RAFAŁ SUPIŃSKI / BARTŁOMIEJ ŁOCHNICKI
CARLOTTA GIUDICELLI
ANNA WOLFINGER / MAGDALENA MASIEWICZ / AGNIESZKA DONDAJEWSKA
UBALDO PIANGI
KRZYSZTOF STANKIEWICZ / PRZEMYSŁAW BORYS
RICHARD FIRMIN
GRZEGORZ PIERCZYŃSKI / MACIEJ NERKOWSKI
GILLES ANDRÉ
TOMASZ STECIUK / JAKUB WOCIAL / PAWEŁ STRYMIŃSKI / WOJCIECH DMOCHOWSKI
MEG GIRY
HANNA RÓŻANKIEWICZ / KAJA MIANOWANA
MADAME GIRY
ANITA STECIUK / JOANNA TRAFAS
JOSEPH BUQUET / LICYTATOR
BOGDAN KORDY / ADAM WĘGLIŃSKI
GARDEROBIANA
AGNIESZKA DENIZIAK
W spektaklu bierze udział każdorazowo aż 130 osób – obsady, muzyków oraz obsługi technicznej widowiska. Przedstawienie wymaga 21 zmian scenograficznych. To ogromne przedsięwzięcie oraz widowiskowy i wzruszający spektakl.
BILETY
Bilety są w sprzedaży na stronie internetowej Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Informacje i zdjęcie – materiały promocyjne Opera i Filharmonia Podlaska.