To: Rozdział 2 – znamy datę premiery!

Już niedługo kolejna część ekranizacji powieści Stephena Kinga. Co tym razem spotka mieszkańców miasteczka Derry?

Przypomnijmy krótko pierwszą część To: Rozdział 1 

Pierwsza ekranizacja powieści Stephena Kinga miała miejsce w 1990 roku. Książka została wydana w postaci serialu i zyskała duże uznane fanów grozy. W roli Pennywise został wtedy obsadzony Tim Curry (znany z Straszny Film 2, Aniołki Charliego, Kevin sam w Nowym Jorku). Już na początku należy jednak zaznaczyć, że film opowiada zaledwie połowę historii w porównaniu do powieści. Akcja rozgrywa się w miasteczku Derry, a bohaterami są dzieci próbujące rozwiązać zagadkę tajemniczych zniknięć. Elementem budzącym krew w żyłach jest czające się nich w kanałach zło w postaci klauna Pennywise’a, którego poznajemy już w pierwszych scenach jako tytułowe To. Z jednej strony oglądamy więc codzienne życie bohaterów, a z drugiej stopniowo otrzymujemy podczas tego atmosferę grozy.

pennywise
fot. Warner Bros

Co spotka bohaterów w drugiej części To?

Oglądając drugą część przeżyjemy właściwie lekką podróż w czasie, ponieważ bohaterowie z pierwszej odsłony powrócą do miasteczka Derry po 27 latach. Ich zadaniem będzie oczywiście ponowne zmierzenie się z klaunem Pennywisem. W obsadzie tym razem znajdą się: James McAvoy (jako Bill, znany z Split, Glass), Jessica Chastain (Beverly, znana z Interstellar, Marsjanin, Służące), Bill Hader (Richie, Chłopaki też płaczą, Wykolejona), Jay Ryan (Ben, Piękna i Bestia), James Ransone (Eddie, Sinister, Prawo ulicy) i Andy Bean (Stanley, Transformers, Niezgodna).

fot. Warner Bros

Niedawno w sieci pojawił się pierwszy zwiastun drugiej części ekranizacji, a wraz z nim pytania o różnice między książką a filmem. Twórcy zdradzili, że na ekranie zobaczymy bardzo kontrowersyjną scenę z brutalnym pobiciem homoseksualnego bohatera, Adriana Mellona (Xavier Dolan). Scenarzysta produkcji Garry Dauberman podkreśla też, że była to jedna z pierwszych ofiar Pennywise w miasteczku Derry. Błędem byłoby niezwrócenie uwagi na jego postać, gdyż stał się on swego rodzaju ikoną początku ataków. Warto podkreślić, że scena ta nie pojawiła się w serialu To z 1990 roku.

old
fot. Warner Bros

Czy Pennywise w tej części również wywoła strach w widzach? Kim jest przeurocza staruszka z trailera? Oraz jak z klaunem poradzą sobie mieszkańcy? Odpowiedź na te i inne nurtujące Was pytania otrzymacie już 6 września 2019 roku.

Stephen King “Lśnienie” [recenzja]