Wystawa Złość piękności szkodzi w Poznaniu

Fot. Materiały prasowe

13 czerwca w Galerii Centrala w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy  Weroniki Perłowskiej  Złość piękności szkodzi.

Wystawa prezentowana jest w Galerii CENTRALA w ramach obrony dyplomu magisterskiego realizowanego w Katedrze Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Weronika Perłowska jest absolwentką Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim jak również Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Studiuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Interesuje się wpływem przekazów wizualnych na kształtowanie opinii i postaw społecznych oraz związkami fotografii z tekstem. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych: Ardesia Project w Berlinie, Lumix Hannover Photofestival, Krakow Photo Fringe, FOCUS Photography Festival Mumbai. To pierwsza indywidualna wystawa artystki.

Kobieca złość często postrzegana jest jako irracjonalna, histeryczna i po prostu brzydka. Takie myślenie ma długą tradycję, począwszy od harpii, czarownic, Meduzy, wpajania dziewczynkom, żeby były grzeczne i uśmiechnięte, po memy o wściekłych feministkach i syndrom resting bitch face. Chociaż w kontekście społecznym gniew kobiet staje się narzędziem politycznej zmiany, w wymiarze jednostkowym pozostaje nadal tematem tabu, uczuciem wstydliwym i ukrywanym.
W pracy artystycznej mówienie o swoich osobistych uczuciach wiąże się z porzuceniem pewności na rzecz wahania, narażeniem na niezrozumienie i zbytnią emocjonalność. Skutkuje to chęcią estetyzacji, ukrycia się za formalnymi zabiegami, a następnie zadaniem pytania: ile złości zostało poza kadrem – podkreśla autorka wystawy.

Fot. Materiały prasowe

Wernisaż wystawy wraz z oprowadzaniem autorskim po wystawie odbędzie się 13 czerwca o godz. 19 w Galerii CENTRALA  przy Pl. Ratajskiego 6a w Poznaniu. Fotografie będzie można zobaczyć do 20 czerwca: wt. śr. czw. pt. 16-20 i sb. 13-18.