W Fabryce Norblina otwarto ekspozycję Retro Warszawa

0
1008
Warszawa
fot. istockphoto

Ekspozycja pozwala poczuć atmosferę przedwojennej stolicy polski. Według twórców to pierwsza multisensoryczna wystawa w naszym kraju. Składają się na nią setki zdjęć, które pokolorowano i ożywiono z pomocą sztucznej inteligencji. Wystawa Retro Warszawa przeniesie widzów do pełnej gwaru, muzyki i kolorów stolicy sprzed 100 lat. W warszawskiej Fabryce Norblina już od 25 marca wejść można do pierwszej w pełni immersyjnej przestrzeni ART BOX EXPERIENCE. 

Inspiracje do stworzenia ekspozycji Retro Warszawa przyszły z dalekiej Azji

Pomimo, iż wystawa skupia się na przedwojennej Warszawie to pomysł na nią narodził się z licznych przedpandemicznych podróży autorki, szczególnie do Azji. Galerie immersyjne są tam w szczególności oblegane, a także święcą niemałe triumfy.  Założycielka Art Box Experience, Joanna Kowalkowska przyznała, iż pierwszy raz miała styczność z taką galerią będąc w Singapurze. Była pod wielkim wrażeniem, natchnęło ją to do otwarcia takiego miejsca w Polsce.

Multisensoryczna ekspozycja w Art Box Experience przygotowana została z wykorzystaniem archiwalnych materiałów

Zostały one starannie dobrane przez varsavianistów, muzealników i ekspertów z dziedziny edukacji. Dzięki zintegrowanemu systemowi ekranów oferujących najwyższą jakość obrazu, zwiedzający zobaczą codzienne życie warszawiaków. Wystawa przeniesie odwiedzających do czasów, gdy po ulicach jeździły dorożki, po niebie przelatywały dwupłatowce. A we wszystkich radiostacjach rozbrzmiewały piosenki Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga, a w kinach grano Zapomnianą melodię.

Stare fotografie i filmy zostały oczyszczone, poddane rekonstrukcji i koloryzacji, a następnie zmontowane w dynamiczny pokaz przy użyciu najnowszych technologii i sztucznej inteligencji. Nad jakością produkcji czuwali specjaliści znani ze spektakularnych realizacji wizualnych, współpracujący między innymi z Platige Image.

Warszawa
fot. materiały prasowe
Zwiedzanie wystawy będzie przebiegało według zaplanowanego porządku

Zaczynając od sal, w których na widza czekają kilkuminutowe sekwencje zdjęć i filmów. Następnie przechodząc przez kolejne przestrzenie, poznamy różne oblicza Warszawy z okresu międzywojennego. Autorzy Retro Warszawy skupiają się na codziennym życiu ulicy. Na fotografiach ukazują  mieszkańców i przyjezdnych podczas pracy, rozrywki, spacerów w parkach i potańcówek nad Wisłą. Przedstawiają też szerokie plany architektoniczne – plac Unii Lubelskiej, Zamek Królewski, Plac Piłsudskiego, rozbiórkę Soboru św. Aleksandra Newskiego. Podziwiać będzie można też spoglądające na nas ze zdjęć różne warszawskie postacie. Są to między innymi gazeciarze, żydowscy kupcy, eleganckie damy i szykowni kawalerowie dodający uroku warszawskim przedmieściom. Uliczni rzemieślnicy, grajkowie, przytułki, targ na Kercelaku przywołują charakterny klimat stolicy robotników zapewniających siłę pracującą rozwijającego się miasta. Z bliska oglądnąć będzie można budowę Prudentialu, pierwszego drapacza chmur w Warszawie.

Przyjrzeć będziemy mogli się także ikonicznym budynkom stolicy takim jak Bank Gospodarstwa Krajowego czy Muzeum Narodowe. Wystawę zamyka sekwencja zdjęć i filmów wraz z aleją sław ówczesnego kina, a także ówczesne plakaty, reklamy i pocztówki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments