transgrafia 2.0 – Sztuka jest przestrzenią wolności

0
554

Sztuka jest przestrzenią wolności – odbywa się wystawa w ramach festiwalu Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie 2021. Powstało miejsce, w którym twórczość nie ma granic.

Triennale Grafiki to nie tylko festiwal odbywający się co trzy lata, ale również projekty realizowane pomiędzy edycjami tego wydarzenia. Pod hasłem transgrafia 2.0 – Sztuka jest przestrzenią wolności możemy zobaczyć jeden z siedmiu cykli wystawienniczych, który jest nowym dodatkiem do święta poświęconego sztukom wizualnym, nieprzerwanie organizowanego od 1966 roku.

Przestrzeń bez granic

Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki dostrzegło potrzebę stworzenia przestrzeni, która nie ograniczałaby artystycznego wyrazu polskich twórców. Pierwsza odsłona transgrafii miała miejsce w 2018 roku i zagościła w murach dawnej fabryki tytoniu na Dolnych Młynach w Krakowie. Koncept całego projektu porusza się przede wszystkim wśród pojęć takich jak: różnorodność, wolność myślenia oraz przesuwanie granic percepcji. W związku z tym, organizatorzy dążą do zrzeszenia twórców niezależnych, którzy nie boją się eksperymentować i wyznaczać nowe ramy warsztatowego kanonu. Mając to na uwadze, inicjatywa ma pokazać grafikę z szerszej perspektywy. Perspektywy, która pozwala na przenikanie się mediów z technikami plastycznymi: grafiką warsztatową, użytkową, multimediami, animacjami, instalacjami, czy mappingami.

Izolacja

Tegoroczne prace artystów są manifestem lęków i wątpliwej przyszłości, w której dane jest nam żyć. Innymi słowy, artyści w swoich dziełach dają ujście traumom i bolesnym doświadczeniom. Poprzez sztukę walczą o odzyskanie intymnej przestrzeni, rejestrują ulotne chwile, podkreślają relację człowieka z naturą. Bronka Nowicka w swoich refleksjach odnoszących się do pandemicznej edycji transgrafii w maju 2020 pisała:

Niedomiar, ubytek, niedostatek, podobnie jak paradoks, zgrzyt, absurd, nagłe lub powolne wytrącenie z norm, nawożą twórczość. Na niedoborze dzieło zdaje się kiełkować gęściej. Wschodzi szybciej i wydaje niezwykłe owoce.(…) Przymus wycofania się z szerszego pola, opuszczenia społecznej ektodermy, para-paradoksalnie (bo to paradoks pozorny), wzmógł w artystach to, co manifest transgrafii określił mianem emocji społecznych –  wolności i kreowania współczesności przez obraz.

Kiedy i gdzie możemy zobaczyć ekspozycję?

Wernisaż wystawy towarzyszącej Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie transgrafia 2.0 – Sztuka jest przestrzenią wolności odbył się 26 czerwca 2021 w lokalu Unity Centre obok wejścia do Unity Tower na ul. Lubomirskiego 18. Do 25 lipca pod tym adresem będziemy mieli możliwość obejrzeć zwycięskie prace 28 artystów wybranych przez Jury. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

transgrafia 2.0 – Sztuka jest przestrzenią wolności
fot. triennial.pl
Skażona sztuka – transgrafia 1.5

Zeszłoroczna, wyjątkowa akcja promująca obecną wystawę nosiła tytuł PANDEMIC transgrafia 2020. W związku z licznymi ograniczeniami, organizatorzy przenieśli ekspozycję do sieci oraz sprawili, że sztuka wkroczyła w przestrzeń publiczną. Wykorzystano w tym celu elektroniczne citylighty na przystankach tramwajowych. W sześciu punktach Starego Miasta sztuka stała się częścią codzienności.

Natomiast na oficjalnym profilu na Facebooku International Print Triennial Society in Kracow został opublikowany album, w którym systematycznie zamieszczane były dzieła artystów chcących podzielić się twórczością powstającą w tym trudnym dla wszystkich okresie. Kuratorka projektu, Katarzyna Wojtyga, mówi o tym, że prace są reakcją na oderwaną od codzienności rzeczywistość. Ich funkcją jest zapis nieoczywistych emocji towarzyszących twórcom w czasie izolacji. Organizatorzy postanowili sprawdzić, jak radzą sobie artyści często pozbawieni dostępu do pracowni oraz dać im możliwość prezentacji dzieł. Opublikowanych zostało ponad 500 prac artystów z całego świata.

Hermann Schmidlin | Coronavirus | szablon, olej [stancil, oil painting] | Chile
fot. facebook.com/triennial.cracow
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments