Polak nominowany do World Press Photo!

World Press Photo

Tomasz Kaczor współpracujący z redakcją Gazety Wyborczej został nominowany do Zdjęcia Roku World Press Photo oraz w kategorii Portret. W finale konkursu bierze udział 44 fotografów z 25 krajów. Na tegoroczny konkurs nadesłano 73 996 zdjęć, których autorami jest 4 282 fotografów z 125 krajów.

O tytuł Zdjęcia Roku walczy sześć fotografii. Ich autorami są: Farouk Batiche (Algeria), Mulugeta Ayene (Etiopia), Yasuyoshi Chiba (Japonia), Tomek Kaczor (Polska), Ivor Prickett (Irlandia) oraz Nikita Teryoshin (Rosja). Zdjęcie pochodzi z Dużego Formatu. Znalazło się też wśród nominowanych w kategorii Portret Roku.

Zdjęcie zatytułowane „Awakening” przedstawia armeńską nastolatkę przebudzoną ze stanu katatonicznego, będącego skutkiem tzw. Syndromu Rezygnacji. Syndrom ten, objawiający się stanem przypominającym śpiączkę (brak reakcji na bodźce, utrata kontaktu z rzeczywistością) został zaobserwowany po raz pierwszy w latach 90. wśród dzieci z rodzin imigrantów ubiegających się o azyl. Dziewczynka na zdjęciu została dotknięta wspomnianym syndromem w momencie, gdy jej rodzina ubiegała się o azyl w Szwecji. Jej stan poprawił się osiem miesięcy później, gdy rodzina został deportowana do Polski. Zdjęcie zostało wykonane w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.

Fot. Tomasz Kaczor

Zwycięzców poznamy 16 kwietnia w trakcie gali w Amsterdamie. Autorzy Zdjęcia Roku oraz Fotoreportażu Roku otrzymają po 10 tys. euro.