Premiera spektaklu „Nawrócony” na Zamku Ujazdowskim w Warszawie [zapowiedź]

0
119

Premiera spektaklu Nawrócony Teatru Klasyki Polskiej, w reżyserii Piotra Gralaka, odbędzie się 20 stycznia 2024 roku w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Spektakl złożony jest z dwóch opowiadań Bolesława Prusa: Powiastki cmentarne (1875 r.) oraz Nawrócony (1881 r.). Powstały, gdy autor pracował jako dziennikarz prasowy, opisujący krzywdy i absurdy życia ówczesnej Warszawy. W opowiadaniach ten piętnujący ton przemienił w baśniową konwencję, w ramach której ukryte intencje niespodziewanie się demaskują, a niesprawiedliwość skutkuje nadprzyrodzoną interwencją.

Jak zapowiadają twórcy przedstawienia widzów czeka błyskotliwy dowcip, subtelny sarkazm i lekkość narracji. Natomiast pod tą atrakcyjną powierzchnią kryje się wstrząsająca diagnoza stanu relacji społecznych.

Nawrócenie głównego bohatera jest pytaniem o wartość życia każdego z nas, o to jak traktujemy siebie i innych, o to jak kreujemy nasze otoczenie tu i teraz. Wtedy, w końcu XIX wieku, a także dzisiaj.

Natomiast reżyser Piotr Gralak dodaje:

W tym roku, w którym piszę te słowa, mija 111 rocznica śmierci Bolesława Prusa. Na jego nagrobku na warszawskich Powązkach rzeźbiarz Stanisław Jackowski umieścił napis: «Serce serc». Ale dlaczego? Tę zagadkę warto rozwiązać oglądając spektakl.

Twórcy

Reżyseria i adaptacja – Piotr Gralak
Współpraca reżyserska – Wojciech Stupnicki
Scenografia – Anna Macugowska
Kostiumy – Kinga Kubiak
Muzyka – Marcin Pospieszalski
Reżyseria światła – Rafał Wróblewski

Obsada

Główną rolę nawróconego Łukasza kreuje Sławomir Orzechowski. W spektaklu wystąpią również: Gizela Bortel (Maria, Żebraczka, Stolarzowa, Córka), Aurelia Sobczak (Diabeł), Michał Barczak (Stefan, Mularz, Stróż, Posłaniec), Michał Jarmicki (Sędzia), Bartosz Turzyński (Prokurator) oraz Maciej Wyczański (Adwokat).

Terminy

Premiera Nawróconego odbędzie się 20 stycznia 2024 roku o godzinie 19. Kolejne spektakle są zaplanowane na 21, 22 i 23 stycznia oraz 20 i 21 lutego.

Bilety

Bilety są w sprzedaży na portalu Biletyna.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments